Hazine 215 milyar TL borçlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Haziran-Ağustos dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini yayımladı.

Together with Automechanika

Uluslararası otomotiv sektörü profesyonelleri buluşuyor: Automechanika Istanbul 2023 Automechanika Istanbul 8-11 Haziran’da Otomotiv sektörünün en önemli buluşma platformu Automechanika Istanbul 2023 için geri sayım başladı. Nedir? Otomotiv satış sonrası endüstrisinde dünyanın lider fuar markası Automechanika’nın bölgedeki en büyük uluslararası ticaret fuarı Automechanika Istanbul , sergilenen yeni ürün ve hizmetlere ek olarak otomotiv endüstrisi profesyonelleri için teknolojik gelişmeler ve trendlerin de karşılıklı olarak paylaşılacağı bir ortam sunmak üzere 8-11 Haziran’da İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde . Neler var? Fuarın önemli bir parçası olarak, alanında uzman konuşmacıların yer aldığı aydınlatıcı sunumlar, söyleşiler ve oturumlardan oluşan Automechanika Academy ; otomotiv üreticilerinin AR GE, tasarım ve üretim ekiplerinin, sektördeki son gelişmeler, trendler ve teknolojiler hakkında güncel bilgiler edinmelerini sağlıyor. Bu yıl tedarik zinciri, istihdam ve üretim politikalarında sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımları öne çıkarmayı planlayan fuarda; e-mobilitede çevre dostu çözümleri ve otomotiv endüstrisindeki hızlı değişimi gözler önüne seren Innovation 4 Mobility alanında ziyaretçiler; geleceğin mobilite ve lojistik teknolojilerinden en özel taşıt, araç, yazılım ve çözümlerini fiziksel olarak deneyimleme imkânı bulurken elektrikli araç için örnek bir servis istasyonuyla karşılaşacaklar. Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle gerçekleşen Automechanika Istanbul 2023 ’e kayıt olmak için burayı ve fuarın katılımcılarını öğrenmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, her ayın son gününde yaptığı gibi dün de gelecek üç aya ilişkin iç borçlanma stratejisini yayımladı. Buna göre, haziran-ağustos döneminde 311,2 milyar TL tutarında iç borç servisine karşılık 215,0 milyar TL tutarında borçlanma planlanıyor.

Plana göre haziran ayında 41,7 milyar TL’si anapara olmak üzere toplam 57,0 milyar TL tutarında iç borç ödemesi gerçekleştirilecek. Bu dönemde iç piyasadan 50,0 milyar TL borçlanma yapılması hedefleniyor. Temmuz ve ağustos ayları ise haziran ayına kıyasla daha yoğun bir takvim içeriyor. Toplam iç borç ödemesi temmuz ayında 123,3 milyar TL (111,4 milyar TL’lik kısmı anapara); ağustos ayında ise 130,9 milyar TL (70,3 milyar TL’lik kısmı anapara). Bu aylarda sırasıyla 80,0 ve 85,0 milyar TL tutarında iç borçlanma yapılacak.

Nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2/B satış gelirleri, TMSF'den sağlanan gelirler, devirli/garantili borç geri dönüşleri, kasa banka değişimi ve kur farkı kalemlerini ile uluslararası ek finansman pencerelerini kapsayan borçlanma dışı kaynaklar ise bu dönemde aylık bazda sırasıyla 14,8; 63,0 ve 59,8 milyar TL olarak gerçekleşecek.

Hazine, ihraç serisine 12 Haziran tarihinde 1539 gün vadeli sabit faizli tahvil ile başlayacak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

borç

sabit faiz

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💪 Depreme rağmen güçlü büyüme

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. %4,0 ile beklentilerin üzerinde gelen veri, şubat ayında yaşanan deprem felaketine karşın ekonomik aktivitedeki canlı tremdin sürdüğünü teyit ediyor.

01 Haz 2023

Automechanika ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;