aposto-logo
TR
TREN

İstanbul’un güz festivalleri

Şehrin etkinlik programında 2023 sonuna kadar dört farklı festival seni bekliyor.

18 Eylül - Teatro Rudius - Duende
Teatro Rudius ile birlikte

Bir özgürlük meselesi: Teatro Rudius Sorgu 22 Eylül'de Yaprakların rengi değişirken yüzümüzü şehirdeki koşturmacamıza, şezlonglardan kalkıp yan yana dizileceğimiz koltuklara çeviriyoruz. Yaza ve açık hava tutkusuna veda; sonbahara ve yepyeni tiyatro sezonuna merhaba diyoruz. Sahnedeki konuğumuz Teatro Rudius . Kimdir, nedir? Tiyatro yazarı, yönetmen ve oyuncu Kosta Kortidis ile mühendis, proje yöneticisi ve oyuncu Akın Kaplan tarafından 2019 yılında kurulan Teatro Rudius, yeni sezonuna iki oyunla , Şişli Tiyatrosu ’nda merhaba diyor. Bir barış hikâyesi | Sorgu : 10. Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde Tuncer Cücenoğlu Yılın Oyun Yazarı Ödülü’nü Kosta Kortidis’e kazandıran, 22 Eylül Cuma günü ikinci sezonu için perdesini açmaya hazırlanan Sorgu ; savaş, vatan sevgisi, aidiyet, kimlik, dostluk, kardeşlik kavramlarını sahneye taşıyor. Coğrafya gözetmeden savaş kavramının anlamsızlığının altını çizen oyunda, Kızılcık Şerbeti dizisinde Pembe Hanım olarak tanıdığımız usta oyuncu Sibel Taşçıoğlu’na Özdemir Çiftçioğlu, Kosta Kortidis ve Akın Kaplan’a eşlik ediyor. Oyunun biletleri şurada . Bir adalet, bir cinayet, bir kadın hikâyesi | Çiçekçi Sokağı : Kasım ayında prömiyeri planlanan müzikli oyun, ilhamını gerçek bir hikâyeden, hatta bir gazete haberinden alıyor. İki perde boyunca İstanbul’un nostaljik havasını Pera’dan solurken; aşk, tutku, intikam üçgeninde dolanacağın oyunda, Kosta Kortidis’in rejisiyle falcısından kabadayısına, filozofundan üçkağıtçısına dek herkes mevcut. Teatro Rudius repertuarındaki tüm oyunların Altuğ Akınsel imzalı özgün şarkılarını burada bulabilir, biletler için şurayı takip edebilirsin. İyi seyirler dileyerek seni Teatro Rudius ’a davet etmek isteriz.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Normal şartlarda İstanbul’un etkinlik takviminde festivallerin çoğu yaz mevsiminde tamamlanırdı. Akbank Caz Festivali’ni ve pandemi dolayısıyla geçici süreliğine sonbahara kayan İstanbul Caz Festivali’ni dışarıda tutuyorum. Ancak 2023 sonbaharına geldiğimizde durum farklı. Yedinci edisyonuyla artık konseptini kabul ettiren MIX Festival ve 33. kez şehrin caz hâlini bizlere yaşatmaya hazırlanan Akbank Caz Festivali bir yana, Avrupa’dan yeni isimlerle programını üç şehre yayılacak şekilde donatan Sound of Europe ve bağımsız sahnemizin nabzını tutan Demonation Festivali bir yana... Sonbahar sadece tekil konserlerle değil, festival kataloğuyla da fazlasıyla cezbedici.


1️⃣ MIX Festival

Neden gidelim? 3-4 Kasım’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek MIX Festival’in bu yılki yıldızı uzun zaman sonra Türkiye’ye gelecek olan Röyksopp. Maalesef DJ set olarak sahne alacaklar ama klasikleşmiş şarkılarını dinlemek için ideal bir fırsat. Festivalde ayrıca Warhaus, Kid Francescoli, Weval, The Flabbies, Isaac Delusion, Two Another, Benny Sings ve Jayda G de sahne alacak.

Gişe: Passo


2️⃣ 33. Akbank Caz Festivali

Neden gidelim? 23 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 33. Akbank Caz Festivali’nin kapsamlı ve şehrin her yanına yayılan programında gitar virtüözü Al Di Meola, cazın yaşayan efsanelerinden Terence Blanchard, Alicia Keys ve Missy Elliot gibi isimlerle turneye çıkan fazlasıyla cool saksafoncu Lakecia Benjamin, son dönemin yükselen yıldızlarından Immanuel Wilkins Trio ve Hidden Orchestra; programın dikkat çekenleri arasında.

Gişe: Biletix


3️⃣ Sound of Europe

Neden gidelim? Bir keşif festivali olan Sound of Europe; ikinci edisyonuyla 22-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul Alan Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda gerçekleşecek. Festival kapsamında otuzdan fazla konserde Avrupa’dan ve Türkiye’den 70’i aşkın yabancı ve yerli sanatçı sahne alacak. Yeni isimlerle tanışmak, keşif haritanı çevrimiçi dinleme servislerinde değil de konser mekânlarında açmak istiyorsan bu festival tam senlik. 

Gişe: Festival kapsamında tüm konserler ücretsiz.


4️⃣ Demonation Festivali No: 12

Neden gidelim? 5-6 Ekim’de Zorlu PSM ve arkaoda’da yapılacak Demonation Festivali No:12, bağımsız sahnenin güncel yeteneklerinden harika bir seçkiye sahip. Tendertwin, Ruby, Kardelen, Selut, İlk Zamanlar ve 4-İ festival kapsamında  sahne alacak isimler arasında. Festival bir de video klip ödüllerine ev sahipliği yapacak. Ödül sürecinin detaylarına buradan ulaşabilirsin.

Gişe: Passo

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

pandemi

saksafon

İstanbul

Akbank Caz Festivali

İstanbul Caz Festivali

MIX Festival

Caz

Zorlu PSM

Türkiye

Kid Francescoli

Isaac Delusion

Benny Sings

Jayda G

Al Di Meola

Terence Blanchard

Alicia Keys

Mi Y Elliot

Lakecia Benjamin

Immanuel Wilkins Trio

Hidden Orchestra

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

🎫 İstanbul’un güz konser rehberi

Geri sayım bitti. Şehrin güz konser takvimini merakla ve heyecanla beklenen isimler dolduruyor. Öte yandan dört farklı festival seni bekliyor.

18 Eyl 2023

Teatro Rudius ile birlikte

YAZARLAR

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;