aposto-logo
TR
TREN

Nvidia yeni yapay zekâ ürünlerini tanıttı

Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarındaki tanıtımda, çip üreticisinin üretken yapay zekâ modelleri için tasarladığı yeni süper bilgisayarı DGX GH200 duyuruldu.
Nvidia yeni yapay zekâ ürünlerini tanıttı

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Nvidia, üretken yapay zekâ modelleri oluşturmak ve eğitmek için tasarlanan yeni süper bilgisayarı DGX GH200'ü duyurdu. Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarında konuşan CEO Jensen Huang, yaklaşık iki saat süren bir sunumda çip üreticisinin birçok yeni ürününü tanıttı.

Detaylar: Üretken yapay zekâ iş yüklerini nasıl kaldırabileceğini test etmek için, 2023 sonuna doğru kullanılabilir olacak süper bilgisayara başta Google Cloud, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin erişebileceği belirtildi. DGX GH200’ün, tek başına kullanılabileceği gibi “Nvidia Helios” olarak isimlendirilen dörtlü bir sistem içinde de kullanılabileceği ifade edildi.

Bir adım geriden: Geçtiğimiz hafta Nvidia, yapay zekâ görevlerini yerine getiren veri merkezi çiplerine olan talebin de etkisiyle, içinde bulunduğumuz çeyrek için analistlerin tahminlerinin oldukça üzerinde bir satış tahmini yaptı. Hisse fiyatlarını rekor seviyeye taşıyan şirket, çip endüstrisinde bir ilke imza atarak 1 trilyon dolarlık bir değerlemenin eşiğine geldi.

Nvidia tanıtımlarından öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde oldu:

  • Oyunculara yönelik GeForce RTX 4080 Ti grafik işlemcilerinin Tayvan merkezli ortaklarla “büyük miktarlarda” üretildiği ifade edildi.
  • Oyun geliştiricileri için önceden eğitilmiş modellere sahip özelleştirilebilir bir yapay zekâ modeli geliştirme hizmeti olan Nvidia Avatar Cloud Engine (ACE) for Games duyuruldu.
  • Ethernet tabanlı bulutlar hizmetleri için Spectrum-X hızlandırılmış ağ platformu duyuruldu. Ağdaki verimliliği ve performansı artıran teknolojinin, bulut üzerinden yapay zekâ odaklı uygulama geliştirme hizmeti sunan şirketlerin ve bu hizmetleri satın alan geliştiricilerin işlerini kolaylaştıracağı belirtildi.
  • Robot süpürge gibi ürünler için üretilen Isaac AMR isimli yeni bir platform tanıtıldı. Kamera ve LIDAR sensörlerle entegre çalışabilen platformun, devasa tesislerin haftalar süren haritalama işleminin birkaç günde tamamlanmasına imkân tanıyacağı ve üç boyutlu voksel haritalar oluşturabileceği ifade edildi.
  • Birleşik Krallık merkezli iletişim ve reklamcılık şirketi WPP ile yapılacak işbirliği kapsamında yapay zekâdan güç alan bir içerik motoru oluşturuldu.
  • Tayvan merkezli teknoloji şirketi MediaTEK işbirliğinde, otomobiller için kabin deneyimini iyileştirecek bilgi-eğlence sistemleri sunacak ve yapay zekâ odaklı yazılım teknolojileri ile entegre olacak çipler geliştirildiği ifade edildi.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

Nvidia

Taipei

Computex

Google Cloud

GeForce RTX 4080 Ti

Avatar Cloud Engine

Ethernet

Spectrum-X hızlandırılmış ağ

Isaac AMR

Birleşik Krallık

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

🧠 Meta'ya rekor ceza, Neuralink'e yeşil ışık

Meta'ya ABD'de rekor para cezası. Neuralink'e insan deneyleri için onay. Nvidia'nın yeni yapay zeka ürünleri. Tiktok'tan yasaklanmaya itiraz.

30 May 2023

Slate/Getty

YAZARLAR

Can İnal

Editor @ Aposto

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;