aposto-logo
TR
TREN

Tour de France'ın renkleri

Tour de France'da mücadele sarı mayodan ibaret değil. İşte, genel klasman adayları dışında dikkat etmeniz gereken isimler.
Tour de France'ın renkleri

Başak Can

Fransa Bisiklet Turu boyunca herkesin gözü sarı mayo mücadelesinde olacak. Ancak böyle büyük turların en güzel özelliklerinden biri bizlere farklı alanlarda da rekabetler sunması. Birçok bisikletçi, adlarını en büyük sahnede göstermeye çalışacak. Mark Cavendish zamanında Rouleur dergisine kariyerini anlatırken şu cümleyi kurmuştu: “Bırakın bir sene boyunca sadece tek bir Fransa Turu etabı almayı, bütün hayatınız boyunca bir Fransa Turu etabı kazanmak bile iyi bir kariyer yaratır.” Gelin, biz de kariyerlerine Le Tour’dan yeni bir sayfa eklemesi muhtemel isimlere göz atalım. 

Yeşil mayo, en fazla olasılığın olduğu alan. Geçtiğimiz yılın yeşil mayo kazananı Sam Bennett’ın yokluğunda daha çekişmeli bir mücadele bekleyebiliriz. Bu mayoyu yedi kez alan Peter Sagan, yine en güçlü adaylardan biri olacaktır. Geçen yıl hem TdF hem Giro’da sprint klasmanında ikinci olan Sagan, bu yıl Giro’da siklamen mayoyu sırtına geçirdi. Arnaud Demare da geçen seneki Giro performansından sonra Fransa Bisiklet Turu’nda neler yapacağı merak edilen bir isim. 2020 İtalya Bisiklet Turu’nda dört etap kazanan Demare’a sprintlerde herkes dikkat edecektir. Wout van Aert’ın da öne çıkması mümkün ancak Wout’un ana görevinin Primož Roglič’e yardım etmek olduğu unutulmamalı. Son olarak Caleb Ewan günümüzün en iyi sprinterlerinden ve yeşil mayoya ulaşabilir.

Caleb Ewan

Caleb Ewan

Puantiyeli mayoya, nam-ı diğer Dağların Kralı’na geldiğimizde GC ile paralel bir yarış görebiliriz. Geçen sene turu kazanan Tadej Pogačar, bu mayonun da sahibi olmuştu. Mayonun yine turu kazanan bisikletçiye gitme ihtimali yüksek. Ancak Fransız bisikletçiler de her zamanki gibi bu alanda öne çıkmak isteyecektir. Yarışın özellikle başlarında kaçışa giren Fransızlar mayoyu sırtlarına geçirebilir. Geçen sene turun ilk kısmını iyi geçiren Guillaume Martin, akla gelen isimlerden bir tanesi. Onun dışında Benoît Cosnefroy ve Pierre Rolland da 2020’de iyi sonuçlar almışlardı.

Tadej Pogačar

Beyaz mayo için ise önemini biraz kaybeden bir mayo diyebiliriz. Turda en iyi sonucu alan 25 yaş altı bisikletçiye gidiyor fakat artık bisikletçiler büyük başarılara çok genç yaşlarda ulaşmaya başladı. Zira iki senedir sarı mayoyu alan sporcu beyaz mayoyu da kazanıyor. 2019’da Egan Bernal’in, geçen yıl da Pogačar’ın giydiği beyaz mayo, bu sene de yüksek ihtimalle 22 yaşındaki Pogačar’ın olacaktır. 

Mayolar dışında herkesin merakla beklediği bir rekabet daha var. Tek günlük klasiklerde ve cyclo-cross’da birçok kez karşı karşıya gelen Mathieu van der Poel ve Wout van Aert, ilk kez aynı anda bir büyük tura geliyor. Van Aert son iki Fransa Bisiklet Turu’nda toplam dört etap kazandı. Van der Poel’un ise ilk Le Tour’u olacak. Bisikletin en gözde ikilisi, bizlere çok heyecanlı etap finişleri izletebilir. 

Wout van Aert ve Mathieu van der Poel


Socrates Dergi ekibinden Başak Can'ın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Başak Can

Fransa Bisiklet Turu

Mark Cavendish

Fransa

Le Tour

Sam Bennett

Peter Sagan

Arnaud Demare

2020 İtalya Bisiklet Turu

Wout van Aert

Primož Roglič

Caleb Ewan

Caleb Ewan

Dağların Kralı

Tadej Pogačar

Guillaume Martin

Benoît Cosnefroy

Pierre Rolland

NEREDE YAYIMLANDI?

Punto Punto

BÜLTEN SAYISI

🚴 108.Tour de France'a doğru

Bu yıl Brest şehrinde başlayan Fransa Bisiklet Turu 21 etaptan oluşurken 22 takımdan 184 bisikletçi toplam 3383 kilometre boyunca pedal çevirecek.

23 Haz 2021

Cenk Güngör

YAZARLAR

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;