aposto-logoPazartesi, 5 Haziran 2023
aposto-logo
Pazartesi, Haziran 5, 2023
Aposto Üyelik

Twitter, seçim nedeniyle erişime engellenen hesap ve paylaşımları açıkladı

Açıklamaya göre 14 Mayıs seçimleri dolayısıyla 4 Twitter hesabı erişime engellendi.

Twitter Küresel Hükümet İşleri (Twitter Global Government Affairs), 14 Mayıs seçimleri nedeniyle erişim engeli getirilen Twitter hesaplarını ve tweet'leri açıkladı. Seçim sürecine ilişkin olarak geçtiğimiz hafta Türkiye hükümetiyle müzakere yürüttüklerini ifade eden Twitter, erişim engeline yönelik verilen mahkeme kararlarını ve düzenleyici kurum yazışmalarının belgelerini de paylaşarak toplamda 4 hesap ve 409 tweet'e erişim engelleme işlemi uygulandığını bildirdi.

Geniş açı: Twitter Küresel Hükümet İşleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

"Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere hâlindeydik ve bize Twitter'ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter'ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme kararı hâlen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz."

Hatırlayalım: Twitter, 6 Şubat Depremleri sonrasında da Türkiye'de engellenmişti.

Bir adım geriden: Twitter Küresel Hükümet İşleri, seçime nedeniyle Türkiye'de bazı içeriklere erişim engeli getirildiğini ilk olarak 13 Mart'ta duyurmuş; bu durum Türkiye'de olduğu üzere yabancı basında da tepki çekmişti. 

  • Bloomberg yazarı Matthew Yglesias, erişim engelinin seçim sürecinde mevcut hükümet tarafından bir araç olarak kullanıldığını belirterek Musk'ı “Başından beri söylediğim gibi, Twitter ve ifade özgürlüğüyle ilgili en büyük sorun, Musk'ın çeşitli rejimlerin gözüne girmeye ihtiyaç duyan büyük bir uluslararası otomobil şirketinin ana hissedarı olarak çok daha önemli bir işe sahip olmasıdır.” ifadeleriyle eleştirmişti. 

  • Yglesias'ın eleştirisine "Seçim, ya Twitter'ın tamamen kısıtlanması ya da bazı tweet'lere erişimin sınırlandırılması. Hangisini istersin?" diyerek oldukça sert bir şekilde cevap veren Musk, Türkiye hükümetinden taraflarına iletilen talebi paylaşacağını da sözlerine eklemişti.

Bununla birlikte: Musk'a bir tepki gösterenlerden biri de Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales olmuştu. Musk'ın Türkiye'nin içerik kısıtlama taleplerine boyun eğerek ifade özgürlüğünü savunmadığını belirten Wales, "Biz Türkiye'de prensiplerimize bağlı kaldık ve mücadele ederek kazandık. Bu ifade özgürlüğünün bir slogan değil prensip olduğunu göstermişti" ifadelerini kullanmıştı.

  • Wikipedia, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından alınan karar kapsamında Nisan 2017 tarihinde Türkiye'de engellenmiş; platform, yapılan itiraz ve uzun mahkeme süreci sonrasında 15 Ocak 2020'de fiilen erişime açılana kadar 2 yıl 8 ay 17 gün boyunca erişime kapalı kalmıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Twitter

Türkiye

Matthew Yglesias

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

İlk yasak, "düşünceleriniz için Instagram"

Yayın & Yazar

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

;