aposto-logo
TR
TREN

Pantani'nin müzik etrafında dönen hikâyesi

Pantani'nin müzik etrafında dönen hikâyesi

7 Mayıs - Decathlon - Punto
Decathlon ile birlikte

Sürdürülebilir bir oyun alanı hedefiyle Decathlon “ Biliyoruz ki oyun alanımız olmazsa bizler olmayız, olamayız. ” diyen Decathlon , “Dünya bizim oyun alanımız” mottosundan hareketle attığı her adımda ve ürettiği her üründe doğanın yanında olarak oyun alanımıza sahip çıkıyor. 2030’da iklim pozitif bir şirket olma hedefi doğrultusunda Decathlon, spor ürünlerinin ömrünü uzatmak, mağazacılık ve üretim alanlarında çevre üzerinde olumsuz etki yaratacak tüm aksiyonlardan kaçınmak, doğaya ve doğadaki tüm canlılara, bir başka deyişle oyun alanımıza ve tüm oyun arkadaşlarımıza sahip çıkarak sürdürülebilir bir dünyaya sahip olmak için çabalıyor. Bu uzun ve zorlu yolu bir engel olarak görmeyerek ilk günden bu yana tüm faaliyetlerinin merkezine, doğayı ve insanı koyan bir anlayışla ivme katan Decathlon , bu anlayışa sahip çıkarak sürdürülebilir bir dünya için adımlar atıyor . Nedir? Sürdürülebilir bir spor hayatı için Decathlon ve harici tüm markaların spor malzemelerini ikinci el olarak hem rahatlıkla bulabileceğiniz hem de satabileceğiniz bir platform sunan Decathlon’un ikinci el mobil uygulaması 2. Şans , gözden çıkarmakla kalmayıp elinizden de çıkarmak istediğiniz spor eşyalarının değerlenmesi ve diğer sporseverler tarafından kullanılmasını sağlıyor. Decathlon’un ikinci el mobil uygulamasıyla App Store ve Google Play Store üzerinden buluşarak siz de spor hayatını sürdürülebilir kılmaktan dolayı Decathlon ailesinin duyduğu mutluluğa ortak olabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

Besteci Lorne Balfe, James Erskine’nin yönettiği Pantani: Bir Bisikletçinin Kaza Sonucu Ölümü (Pantani: The Accidental Death of a Cyclist) belgeselinin müziklerini hazırladı. Belgesel Pantani’nin hayatını mercek altına alırken bir yandan da bu hikâye etrafında dönemin bisiklet kültürünü ve bunların dopingle olan ilişkisini sorguluyor.

1998’de Pantani, hem Giro d’Italia’yı hem de Tour de France’ı kazandı ve neslinin en iyi tırmanışçılarından biri olarak kabul edildi. Aynı yıl her iki turu da kazanan nadir bisikletçiden biri. Bu yazıda Marco Pantani’nin hayatını da kronolojik olarak dinleyip okuyacaksınız. 

Marco Pantani, Fotoğraf: Pinterest


Ses yaratıcısının bisiklet dünyası

Lorne Balfe karakterleri ve onları somutlaştıran hikâyeleri yansıtan müzikal bir ses yaratıcısı. Besteci, bir hikâye anlatıcısı olarak çok yönlülüğünü ve yeteneğini, görsel hikaye anlatımının tüm ortamlarında inanılmaz müzikler sunarak kanıtladı. Ses ortamının önemini burada belirtmekte fayda var. Balfe albümde, acımasız yokuş tırmanışlarında gereken cesareti Pantani’yi anlatmak için özenle işlemiş ve yarış anındaki fiziksel izolasyonu yakalamada son derece başarılı bir sound yakalamış. Pantani bisikletle ilişkisini “Bir oyun olarak başladı, benim yaşımdaki diğer çocuklara karşı kendimi sınamanın neşesi… zamanla bir iş haline geldi. Baskı altındaydım. Aşağılandım. Bugün bisiklet sürmeyi kazanmakla ilişkilendirmiyorum. Bunu başıma gelen korkunç şeylerle ve yakınımdaki insanlarla ilişkilendiriyorum.” diyerek anlatıyor.

Pantani’nin hayatını 5 ayrı besteyle bölümleştiren Balfe, müzikleriyle Pantani’nin hayatını öyküleştirmiş, biz bu öyküyü hem dinleyebilir hem de okuyabiliriz. — Tabii kahraman ve süper insan etkisi görmek isteyenler belgeseli de izleyebilir. Albümde parçaların sıralaması da Pantani’nin hayat evreleri gibi, uzun ambiyans sesler, ufak dokunuşlara sahip, katman katman eklenen yapılarla kompozisyon oluşturulmuş. Bisikletçinin hayat evrelerinin müzikteki karşılıklarını duymak için albümü buradan itibaren albümü dinlemeye başlayabilirsiniz.

Marco Pantani, Fotoğraf: Pinterest


Pantani'nin kazanma ritmi

Départ Réel: Marco Pantani’nin bisiklete başladığı çocukluk dönemindeki ilk heyecanla başlayıp daha sonraları sıklaşan ritim ve eklenen vurmalılarla giderek büyüyen ve işi biraz kriminalleştiren bir sahneye dönüştürüyor. Pantani güçlü, azimli bir bisikletçi. Büyük, kondisyonlu ve patlamalı başlıyor albüm, Pantani’nin atakları gibi. Continuum* öğeleri var; sürekli, durmadan pedal çeviren yorulmayan birini temsil ediyor. Dünya çapında bir dağcının fizyolojik yapısını yansıtan, arkadaşlarıyla birlikte binmek için annesinin bisikletini ödünç alan çocuk Pantani’yle tanışıyoruz. Eklenen gitar tonları ve davullar aracılığıyla onun kendine özgü hamlesi olan tırmanışlarını takip edebiliyoruz ve 1992’de 22 yaşında Giro d’Italia’nin amatör versiyonu olan Girobio’yu kazanarak başlayan Marco Pantani’nin bisiklet yaşamının kazanma ritmine giriş yapıyoruz.

Pantani, Carrera bisikletiyle profesyonelleşerek 1995 Fransa Bisiklet Turu’nu üçüncü bitirdi, en hızlı tırmanış rekoruyla Alpe d’Huez etabını kazandı. 1996 yılında Milano- Torino’da çok ciddi bir kaza geçirdi, fakat bu, bisiklet kariyerine devam etmesine engel olmadı. Pantani’nin hayatı da müziği de bize
—geliyor gelmekte olan diyor.

Giro d’Italia: 1999 Giro d’Italia’da kazandığı Madonna di Campiglio etabı kariyerinin zirvesiydi, fakat birkaç gün sonra doping yaptığı iddiasıyla Giro’dan diskalifiye edilen Pantani için işler değişmeye başlamıştı — tabii ki müzik de. Korku, endişe, umut, heyecan, şaşkınlık. Bu olanlarla birlikte büyük bir depresyona sürüklenen bisikletçi, acınası bir müzikle değil de synthesizer kullanarak büyük bir dijital ses ortamıyla betimleniyor. Bu ortama kademe kademe eklenen yaylılar ve görkemli bir orkestra çalışmasıyla da zirvedeki yalnızlık hissettiriliyor. Dramın en yüksek hissedildiği anda; yaylıların güçlenip uzadığını, ezgilerin artık korkudan endişeli bir umut ve heyecana dönüştüğünü duyuyoruz. Belgeselde, Pantani’nin yaşadıkları acınası hale getirilmeye çalışılsa da Lorne Balfe sesleriyle daha sağlam ve dramayı sululaştırmayan bir ses dünyası oluşturuyor.

Mont Ventoux: Heyecanlı, emin, yükselen tansiyon, tırmanma hissi, sanki kafasında bir şey var da ona pedallıyor gibi. Süreklilik öğeleri burada da var, bir parkur gibi. Pantani yarışırken tüm yeteneklerini sergileyen bunu da en çok dağlık etaplarda gösteren bir tırmanışçı. Kreşendolarla* Pantani’nin tırmanışını dinliyoruz. Kreşendo müzikte seslerin daha da artıp güçleneceğini belirten harekettir, bu bize Pantani’nin hayatında da tansiyonun yükseldiğini gösteriyor.

2000 yılında Fransa Bisiklet Turu’nun en unutulmaz sahnelerinden biri yaşandı; Lance Armstrong ve Marco Pantani’nin Mont Ventoux’ya tırmanırkenki rekabeti Pantani’nin kariyerindeki en imza sahnelerinden biri. Her ne kadar bu galibiyeti Armstrong, Pantani’ye “hediye” olarak verdiğini söylese de Armstrong’un bunu yapmayacak kadar hırslı olduğunu biliyoruz. Marco Pantani 1994 Fransa Bisiklet Turu 15. etabında 28 dakika 20 saniyelik Mont Ventoux rekoruna sahip. Bu rekoru daha sonra 28 dakika 5 saniyeyle, Pantani'nin rekorundan 15 saniye zaman farkıyla Quintana elde etti.

Marco Pantani, Lance ArmstrongArmstrong ve Pantani’nin Mont Ventoux rekabeti, 
Fotoğraf: Cycling News


Flamme rouge: Agresif temposuyla yükselten parçadan sonra artık inişe geçiyoruz. Pantani’nin tırmanışları kadar inişleri de ani ve patlamalı oluyor. Sürüşündeki gizemli dengeyi hala korumaya çalışan bisikletçi 2003’te son yarışı olan Settimana Internazionale di Coppi e Bartali’ye katılıyor. Genel klasmanı onuncu tamamladığı yarışta bir etap ikinciliğiyle son kez podyuma çıkıyor. Bu son bayrak geçişinde de hayal kırıklığı ve umutsuzluk hakim. Parça son derece akustik ilerlerken yaylıların eklenmesiyle gizemli bir kötü sona götürüyor bizi. 

Death Of A Cyclist: Bisikletçi sahneden indi ve sürüklendiği ağır depresyonla insanlardan uzaklaştı. 2004 yılında aşırı doz kokainden hayatını kaybeden Pantani’nin kariyeri boyunca hiçbir doping testi pozitif çıkmamıştı. Fakat 1998 Tour de France galibi bisikletçinin EPO kullandığı ortaya çıktı. Kendisi doping kullandığını hiçbir zaman kabul etmedi. Albümün ilk parçası “Départ Réel”’de duyduğumuz gitar motiflerini son parçada da duymaya başlıyoruz. Bu sefer tedirgin bir tonla değil de yaşanan trajedinin bitişi ve son sözü olarak duyuyoruz.

Pantani kahraman mı?

Marco Pantani, bisiklet camiasına unutulmaz anlar yaşatırken bu hikayeye öfkeli tepkilerini de kattı. Sadece albümü dinlesek bile Pantani’nin dönüm noktalarını zihnimizde canlandırabiliriz. Albümdeki parça isimleriyle bu dönüm vurgulanırken albümün 17 dakika 28 saniyede tamamlanması da Pantani’nin kısa ve etkili hayatının karşılığı olmuş. Bu seslerin oluşmasında Pantani’yi her ne olursa olsun kahramanlaştırmaya çalışan İtalya halkının da payı büyük. 

Bu hikayede Pantani için tasarlanmış sesleri nasıl duyduğumuz; bizim sosyal dünyamız, Pantani’nin sansasyonelleştirilmeye çalışılan hayatına ne taraftan baktığımız ve spor dünyasındaki kahraman hikayeleriyle fazlasıyla alakalı. Pantani’yi bir kahraman olarak mı görmek istiyoruz, yoksa doping gibi spor tarihinde çözülemeyen bir sorunun akla getirdiği ilk isim olarak mı? Eski dünya şampiyonu Laurent Jalabert, Pantani’nin ölümünden sonra belki de tüm ölümlerin ardından söylenebilecek en hakkaniyetli cümleyi kuruyor: — Pantani bir dahiydi. Hayatını doping ve depresyon meseleleriyle özetlemek doğru olmaz. 

Lorne Balfe müzikleriyle Marco Pantani’nin yaşamının sadece bu meselelerden ibaret olmadığını işliyor ve biz de bunların hepsiyle birlikte anlam kazanan bir dinleme gerçekleştiriyoruz.

Continuum: müzikte süreklilik 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bisiklet

Lorne Balfe

James Erskine

Pantani

Giro d’Italia

Tour de France

ani

Marco Pantani

Pinterest

Besteci

NEREDE YAYIMLANDI?

Punto Punto

BÜLTEN SAYISI

Memphis Grizzlies, Ronnie O'Sullivan, Giro d' Italia

Memphis Grizzlies, Ja Morant'in yükselişi; Ronnie O’Sullivan'ın boyut atlayan kariyeri; Pantani'nin müzik etrafında şekillenen hikâyesi

07 May 2022

Decathlon ile birlikte
Memphis Grizzlies Twitter

YAZARLAR

Burcu Biçer

Editor @ Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;