büyükelçi ile ilgili hikayeler

• Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan , 29 Nisan akşamı Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen AB'nin 2004'teki en büyük genişlemesinin 20. yıl dönümü kutlama etkinliğine, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin "hukuk dışı üyeliği" gerekçesiyle katılmadı. Ayrıca: Türkiye, 30 Nisan sabahı düzenlenen gayriresmi AB Genel İşler Konseyi'nin 10 genişleme ülkesi ile çalışma kahvaltısına da bakan değil büyükelçi düzeyinde temsil edildi. ...Devamını Oku

02 May 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Erdoğan'dan tarihî ziyaret: Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl aradan sonra Kahire'de. Tarihî ziyaret, iki ülke arasındaki soğukluğun resmî olarak sona erişini temsil ediyor.

Serra Özgür

·

14 Şub 2024

erdogandan-tarihi-ziyaret-misir-cumhurbaskani-sisi-ile-gorusme
• Türkiye ve Mısır , 2013'ten bu yana ilk kez karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı. İki ülkenin diplomatik ilişkileri 2013'ten bu yana maslahatgüzar seviyesinde işliyordu. Ülkelerin konuya ilişkin ortak açıklamasında "Türkiye, Kahire Büyükelçisi olarak Büyükelçi Salih Mutlu Şen’i, Mısır ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’i aday göstermişlerdir" denildi.

05 Tem 2023

• ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ı arayarak, yeniden seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. Biden, "Erdoğan’ı tebrik ettim. Hâlâ F-16’lar konusunda bir anlaşmaya varmak istiyor. Ben İsveç durumunu çözmek istiyorum, haydi onu halledelim dedim." açıklamasını yaptı. Bununla birlikte: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçim dolayısıyla tebrik etti. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telef...Devamını Oku

30 May 2023

• İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sundu. Neden önemli? Türkiye-İsrail'in son dönemde yakınlaşmasının ardından İsrail, 4 yıl sonra Türkiye'ye büyükelçi atadı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliğine de Şakir Özkan Torunlar atanmıştı.

28 Ara 2022

• Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , önümüzdeki aylarda Mısır'a büyükelçi ataması yapılabileceğini ifade etti. Bu atama, bölge ülkeleri ile atılan normalleşme adımlarının bir yenisi olacak.

29 Kas 2022

• Dışişleri Bakanlığı tarafından dün açıklanan büyükelçi atamalarına göre eski Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu , KKTC'ye büyükelçi olarak atandı. İsrail Büyükelçisi: Şakir Özkan Torunlar, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi olarak atandı. Bu atamayla Türkiye, 4 yıl aradan sonra İsrail'e büyükelçi atamış oldu.

07 Eki 2022

• Dışişleri Bakanlığı tarafından dün açıklanan büyükelçi atamalarına göre eski Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu , KKTC'ye büyükelçi olarak atandı. İsrail Büyükelçisi: Şakir Özkan Torunlar, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi olarak atandı. Bu atamayla Türkiye, 4 yıl aradan sonra İsrail'e büyükelçi atamış oldu.

07 Eki 2022

• İsrail Başbakanı Yair Lapid , Türkiye'ye büyükelçi atanmasına ilişkin değerlendirmesinde "Bu son bir yıldır üzerinde çalıştığımız Türkiye ile ilişkileri iyileştirmede önemli bir adım. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile New York'ta buluştum. Ekiplerimize, ekonomik, diplomatik ve turizm ilişkilerini geliştirmek için talimat verdik." dedi.

03 Eki 2022

• İsrail Dışişleri Bakanlığı , Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanmasına karar verdi. Bir adım geriden: İsrail Başbakanı Yair Lapid, " Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığım görüşmenin ardından, İsrail ve Türkiye büyükelçileri ve başkonsolosları karşılıklı olarak geri dönüyor." diyerek iki ülkenin karşılıklı büyükelçi atama kararı aldığını duyurmuştu.

23 Eyl 2022