aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Üyelik

Addams Ailesi'nin dönüşü: Netflix'ten "Wednesday"

Nevermore Akademisi'ne hoş geldin.

1930'ların sonunda The New Yorker dergisinde bir karikatür serisi olarak doğup, 1960'larda ilk kez bir televizyon dizisine dönüşen, 1990'larda ise beyaz perdeye taşınan Addams Ailesi'nde eminim senin de favori bir karakterin vardır. Zeki ve cazibeli Morticia, aşk adamı Gomez, sinsi Fester Amca, karanlık Wednesday, hatta parmakları üzerinde yürüyen zeki el Thing... Netflix'te ilk sezonunun tüm bölümleri 23 Kasım'da yayınlanan yeni dizi Wednesday, Addams Ailesi'ni beşinci kez televizyonlara taşıyor. Fakat bu kez merkezde ailenin tüm üyeleri değil, Wednesday Addams var. Sıradan gençlerin devam ettiği lisesinden atıldıktan sonra, dışlanmışların gittiği ve ebeveynlerinin de mezunlarından olduğu Nevermore Akademisi'ne gönderilen Wednesday'in burada yaşadığı doğaüstü olaylar, hem kendi geçmişiyle yüzleşmesini hem de olgunlaşmasını sağlıyor. Dizide Addams Ailesi'nin üyeleri olarak yan rollerde Catherine Zeta-Jones (Morticia Addams), Luis Guzmán (Gomez Addams) ve Fred Armisen (Fester Amca) gibi isimler de var, fakat dizinin asıl yıldızları başka. Geçtiğimiz ay onlarla Zoom'da bir araya geldim ve küçük bir çocukken okula gitmeden sabah kuşağında izlediğim dizinin nostaljisini yaşatan Wednesday'i onlarla konuştum.

Son yıllarda yıldızı özellikle korku sineması sayesinde yükselen Jenna Ortega, son bir yıl içinde dört korku filminde rol aldı: Scream, X, Studio 666 ve American Carnage. Şimdi de korkunun komediyle iç içe geçtiği The Addams Family evrenine, Wednesday dizisiyle dâhil oluyor. Tüm bunların bir tesadüf mü olduğunu, yoksa korku türünün sıkı bir hayranı olmasından mı kaynaklandığını soruyorum: "Her zaman bir korku sineması hayranıydım ve bir şekilde birbirimizi bulduğumuzu düşünüyorum. Özel olarak arka arkaya bu filmlerde yer almak gibi bir niyetim yoktu - galiba doğal bir çekim." diyor  ve ekliyor: "Sanırım yanıtım her ikisi de, çünkü iyi bir korku senaryosunu reddetmem imkânsız. Ve bu ara çok fazla korku filmi yapıyorlar, slasher'lar geri dönüyor!"

Jenna Ortega, Wednesday Addams rolünde Christina Ricci'nin izinden gidiyor. | Kaynak: Netflix

Wednesday karakterini henüz ilk bölümde bile atletik ve sanatsal birçok becerisini sergilerken görüyoruz. Bunların ne kadarının oyuncu seçimi aşamasında aranan oyuncuda olması beklenen yeteneklerden olduğunu merak ediyorum ve Jenna'ya ilk sorduğum soru bununla ilgili oluyor: "Tam olarak ne arıyorlardı?". Jenna, temsiliyet meselesinin yapımcılar için önemli olmasını değerli bulduğunu söylüyor: "Aradıkları özellikle Latin kökenli bir oyuncuydu." Sonrasında dizi boyunca sergilediği çılgın çeşitlilikteki yeteneklerinden bahsediyor: Çello. Eskrim. Okçuluk. Boks. Kano. Kılıç dövüşü. Almanca... "Bilmiyorum bir şeyler atlıyor da olabilirim!"

Jenna Ortega (Wednesday)

90'lardaki The Addams Family filmlerinde Wednesday'i canlandıran, hatta bu rolle özdeşleşen Christina Ricci'nin de Wednesday'in oyuncu kadrosunda Nevermore Akademisi'nin hocalarından biri olarak yer alıyor olması dikkat çekici. Jenna'ya karakteri üzerine birlikte çalışıp çalışmadıklarını, onun setteki varlığının etkisini soruyorum: "Hayır, karakterim hakkında hiç konuşmadık. Yalnızca bir kez yanlışlıkla onun Wednesday'ine referans verdim ve nefes kesici bir andı. Çünkü onun Wednesday'inin kafama girmesini hiç istememiştik, bunun farklı bir dönem ve farklı bir gerçeklik olduğunu düşünüyorduk, ikisi bambaşka insanlar olmalıydı. O yüzden hiç konuşmadık. Ama o çok yetenekli bir oyuncu, sadece Wednesday olarak değil, tüm filmlerinin büyük bir hayranıyım. Bu kadar saygı duyduğun biriyle birlikte çalışmak çok güzel bir şey."

Gwendoline Christie, Nevermore Akademisi'nin müdiresi Larissa Weems rolü için Hitchcock kadınlarından ilham aldığını söylüyor. | Kaynak: Netflix

Dizi, yeni oyuncular tarafından canlandırılan The Addams Family üyeleri dışında birçok yeni karakterle tanışmanı sağlayacak. Bunlardan biri de Game of Thrones, yeni Star Wars üçlemesi ve Sandman ile tanıdığın Gwendoline Christie'nin canlandırdığı, Nevermore Akademisi müdiresi ve aynı zamanda Morticia Addams'ın Akademi'de okuduğu dönemdeki sınıf arkadaşı Larissa Weems. Gwendoline, The Addams Family'i çok sevdiğini (en az beş love sözcüğü sayıyorum), hem siyah-beyaz dizinin hem de 90'lardaki filmlerin hayranı olduğunu söylüyor. Peki ya yeni bir karakter yaratmanın zorlukları? "Yeni bir karakter yaratmak hem heyecan verici hem de göz korkutucuydu. Senaryoyu okuduktan sonra Tim'le (Burton) konuştuğumuzda bana "istediğini yapabilirsin" demişti. Bu çok özgürleştirici bir şey. Zaten senaryoda karakterin hiçbir fiziksel tasviri yoktu. Ben de onu bir nevi Hitchcock-vari kadın kahraman olarak hayal ettim. Biraz Kim Novak, biraz Tippi Hedren gibi..." Üstelik tamamen tesadüfen, yönetmen Tim Burton da kostüm tasarımcısı Colleen Atwood da Larrisa'nın nasıl gözükmesi konusunda onunla hemfikirmiş.

Gwendoline Christie (Larissa)

Gwendoline, karakteri Larissa'yı "içinde bulunduğu şartların travmasını yaşayan bir kadın olmak yerine kotrolü fazlasıyla elinde tutan bir kadın" olarak tanımlıyor. "Bir diplomat, bir stratejist ve istediğini elde etmek için gereken her şeyi yapacak biri.". Larissa ve Morticia'nın ilişkisini, Wednesday'in sınıf arkadaşı ve güçlü rakibi Bianca'yla olan ilişkisiyle karşılaştırmasını istediğimdeyse şöyle diyor: "Bianca ve Wednesday bence farklı bir ilişkiye sahip, çünkü her ikisi de güçlü karakterler. Morticia ve Larissa büyürken güçlü olan Morticia'ymış."

Nevermore Akademisi öğrencileri arasında Wednesday'in en güçlü rakibi olan Bianca bir siren, oda arkadaşı Enid bir kurt-insan, Xavier ise gördüğü sanrılarla çizimler yapıp bu çizimleri canlandırma yeteneğine sahip. Wednesday'in başta Xavier ile arasında bir şey olacağını düşünsek de o gönlünü Tyler'a kaptırıyor. Tyler'sa bir "normal". Xavier'i canlandıran Percy Hynes White şöyle diyor: "Düşünsene dışlanmış birisin ve süper güçlere sahipsin, hoşlandığın kişiyi elde edebilmek için başka biriyle rekabet hâlindesin ve o kalkıp "normal" olanı seçiyor."

Joy Sunday (Bianca), Percy Hynes White (Xavier), Emma Myers (Enid) ve Hunter Doohan (Tyler)

Filmleri ve dizileri "anne sorunları" ve "baba sorunları" olarak ikiye ayırdığımı bilirsin ve bana kalırsa Wednesday "anne sorunları" kategorisine giriyor. Emma Myers da (Tyler'ı dışarıda tutarak) "Üçümüzün karakterlerinin ortak noktası ve aralarında bir bağ oluşturan şey, hepsinin anne sorunları olması." diyerek beni destekliyor. Bianca'yı canlandıran Joy Sunday de ona katılıyor: "Sanırım hepimizin karakterleri kendilerini annelerinin onlar için yarattıkları hayat dışında tanımlamaya çalışıyorlar. Sonunda bir araya gelebilmelerinin nedeni de bu."

Son olarak, muhtemelen Tim Burton filmleriyle büyümüş bu genç kuşak oyunculara favori Tim Burton filmlerini soruyorum: Jenna "Beetlejuice'u da çok severdim ama Mars Attacks!'in beyinleri gözüken uzaylılarına da kafayı takmıştım." diyor. Joy Batman, Emma Big Fish, Hunter Beetlejuice, Percy ise Mars Attacks! diye yanıtlıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

korku sineması

The New Yorker

ams Ailesi

Fester Amca

Wednesday

Netflix

Wednesday Addams

Nevermore Akademisi

Catherine Zeta-Jones

Morticia Addams

Luis Guzmán

Zoom

Jenna Ortega

Scream

Studio 666

American Carnage

The Addams Family

Christina Ricci

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

☂️ Wednesday oyuncularıyla söyleşi, Timothée Chalamet ve Luca Guadagnino yeniden

Yayın & Yazar

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;