aposto-logo
TR
TREN

Net rezerv ekside

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı.

10 Nisan - Yatırım Finansman - Exante
Yatırım Finansman ile birlikte

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin döviz rezervindeki erime sürüyor.

💰 Döviz rezervi: TCMB’nin toplam döviz rezervi 19 Mayıs ile biten haftada 3,5 milyar USD daha azalarak 101,6 milyar USD’ye geriledi. Veriyle birlikte, toplam rezervde yıl başından bu yana yaşanan erime 27,1 milyar USD’ye ulaştı. Rezervde azalış trendi 14 Nisan ile biten haftadan bu yana devam ediyor ve bu süreçte yaşanan toplam erime 20 milyar USD’ye ulaşmış durumda. Veriyle birlikte TCMB’nin net döviz rezervi 21 yılın ardından ilk kez negatife döndü. Kurumun net döviz rezervi -151 milyon USD seviyesinde bulunuyor. Swaplar hariç net döviz rezervi de -60,3 milyar USD seviyesine geriledi.

 💉 Hatırlatma dozu: Reuters, hafta içinde yayımladığı analizde TCMB’nin net döviz rezervinin bu hafta eksiye döneceğini tahmin etmişti. Önceki haftalarda yaşanan sert rezerv erimelerini de verilerden önce yayımlayan kurumun yerel kaynaklara dayandırdığı öncü analizler verilerle teyit edilmeye devam ediyor.

💵 Döviz tevdiat hesapları: Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hacmi 19 Mayıs ile biten haftada 2,6 milyar USD daha azaldı. Veriyle birlikte toplam hacim 183 milyar USD’ye geriledi. Veriyle birlikte hesaplarda iki haftada yaşanan erime 6 milyar USD’yi aştı. Bu hafta yaşanan düşüşün 2,4 milyar USD’lik kısmı gerçek kişi hesaplarından gerçekleşti.

💉 Hatırlatma dozu: Önceki hafta yaşanan 3,4 milyar USD’lik erimenin 3,1 milyar USD’lik kısmı tüzel kişi hesaplarından gelmişti.

Toplam hacmin 109,7 milyar USD’lik kısmı gerçek kişiler, 73,3 miyar USD’lik kısmı ise tüzel kişilere ait. Hacimde yıl başından bu yana görülen erime ise 8,9 milyar USD seviyesinde. Veriyle birlikte kıymetli madenler dahil döviz mevduatlarının toplam içinden aldığı pay %37,6 oldu. 

🏦 Kur korumalı mevduat: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre toplam mevduat hacmi 10,4 trilyon TL ile sabit kalırken, kur korumalı mevduat hesaplarının toplam hacmi 51,4 milyar TL daha artarak 2,4 trilyon TL’ye ulaştı. Veriyle birlikte kur korumalı mevduat hacminin toplam mevduat pastası içinden aldığı pay %23,1’e yükseldi. Söz konusu hacimde artış trendi geçtiğimiz haftaya kıyasla zayıflasa da güçlü şekilde devam ediyor.

📉 Portföy yatırımları: Yurt dışında yerleşik yatırımcılar, 19 Mayıs ile biten haftada 27,6 milyon USD tutarında daha hisse senedi satışı yaptı. Böylelikle endekste çıkış serisi üçüncü haftasına taşınırken bu süreçte yaşanan toplam satış 357 milyon USD oldu. Veriyle birlikte, yıl başından bu yana yaşanan çıkış 1,1 milyar USD’yi aştı. Ayrıca Borsa İstanbul’da yabancı satışı dördüncü haftasına taşındı. Veriyle birlikte, yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyü içindeki payı %29 seviyesinde bulunuyor. Yatırımcıların toplam stoku ise 22,7 milyar USD. Endekste aylık çıkış 385 milyon; yıl başından bu yana yaşanan çıkış ise 1,2 milyar USD seviyesinde

Devlet iç borçlanma senedi piyasasında ise 4 milyon USD tutarında bir satış söz konusu. Yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senedi stoku 2,3 milyar USD seviyesinde.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

🏦 PPK'dan beklenen karar

Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler dahilinde %8,5’te sabit tuttu. Karar metninde de kayda değer bir değişim söz konusu değil.

26 May 2023

Reuters

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;