aposto-logoPazartesi, 5 Haziran 2023
aposto-logo
Pazartesi, Haziran 5, 2023
Aposto Üyelik

Nivi Jasa

Nivi ile birlikte.

  • Londra’da yaşıyorum ama kalbimde Milano’luyum. İtalyan mimarisini, dolce vita'yı özlüyorum. Arnavutluklu bir ailenin çocuğu olarak Milano, İstanbul ve şimdi Londra’yı evim yaptıktan sonra hâlâ yuvamın arayışındayım. Şimdilik Barselona ve NYC seçenekler arasında.
  • Yakın zamanda The Castel Cinema’dan ilham aldım. Homerton’daki bu küçük sinema 1913 yılında açılmış, gideni 1920’lerin Londra’sına ışınlıyor âdeta. Retro havası, 16mm formatında da gösterilen çok çeşitli film seçkisiyle yeni favorim.
  • Londra’da 6 yıl yaşadıktan sonra kahve sevdiğimi farkettim. İtalya’da sadece espresso içildiğinden tadı bana her zaman biraz sert geliyordu. Oysa burada envai çeşit sütle yapılan flat white’lar, chai latté’ler var.
  • Partnerim Angela ve köpeğimiz Cliff ile Victoria Park’ta gezinmeyi severim. Yemyeşil, köprülerle bezeli bu parkta gizli saklı küçük bahçeler içinden yürümek beni hep mutlu eder.
  • Alışverişi genelde vintage butiklerinden yaparım. Sürdürülebilir modaya önem veren bu dükkânlardan biri: Paper Dress Vintage. Hepsini söylemeyeceğim.
  • Mutlaka tanımanız gereken bir Londralı: Hackney Bread Kitchen’ın yaratıcısı Lawrence. Aslen profesör olan Lawrence, evinin arkasında tutkusu olduğu için ekmek yoğuruyor, mayalıyor, pişiriyor. Bir İtalyan olarak garanti verebilirim ki foccacia’ları Londra’da hatta Birleşik Krallık’ta yediklerimin en iyisi. Sinemayla ilgilenen, bana David Lynch’i anımsatan, arkadaş canlısı ve yaptığı için çok takdir edilesi bir insan.
  • Sadece gerçek bir Londralı yağmur yağarken sığınacağı kahveyi bilir. Benim böyle günlerde etrafı izlemeyi sevdiğim mekânlardan biri: Dark Arts Coffee Shop.
  • Bu keşmekeş şehirde en çok pasif agresif olanlardan şikayet ederim. Bunun haricinde pek sıkıntım, söylenme nedenim yok. Sanılanın aksine hava da güzel. 
  • Şehirden kaçmak istediğimde, Londra’ya trenle bir buçuk saat batıdaki Margate’e giderim. Biraz Doğu Londra’nın kopyası sayılabilecek ama çok daha huzurlu ve ferah bir sahil kasabası. Vintage dükkânları, antikacılar, lezzetli yemekler ve kahveciler uçurum ve deniz manzarasına karşı yanyana burada.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

espresso

Londra

Milano

dolce vita

Arnavutluk

İstanbul

Barselona

The Castel Cinema

Homerton

Victoria Park

Birleşik Krallık

David Lynch

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📍 Hackney, Broadway Market • Nivi Jasa

Yayın & Yazar

Soli

Her hafta bir mahalle, bir mahalleli! Seyahat ve kültür yayını Soli, her hafta bir mahallenin esnaflarının, binalarının, sokaklarının, insanlarının hikâyesini anlatıyor.

;