aposto-logo
TR
TREN

OpenAI Dramasının Potansiyel Sonuçları

Etik bahane, gelir şahaneymiş.
OpenAI Dramasının Potansiyel Sonuçları

n okuyoruz|

n okuyoruz|

Ahmet A. Sabancı dünyada gazetecilik ve medya alanındaki gelişmeleri ve trendleri takip ediyor ve her pazar sabahı NewsLabTurkey tarafından yayınlanan n okuyoruz| bülteninde okurları için derliyor.

17 Kasım Cuma günü belki de yapay zekâ sektörünün en büyük dramalarından biri başladı ve haftanın ortasına kadar sürdü. OpenAI’ın yönetim kurulunun kimsenin beklemediği bir kararla kurucusu ve CEO’su Sam Altman’ı görevden almasıyla başlayan süreç önce sebebine dair teorilerle, ardından tekrar geri alınması ve yönetim kurulunun neredeyse tamamen değişmesiyle devam eden analizlerle gündemde bolca yer tuttu.

Geçtiğimiz haftanın bülteninde kısaca bahsetmeyi düşünmüştüm ancak ilk günden bu sürecin çok ani gelişmelere açık olduğu ve muhtemelen yazacağım birçok şeyin kısa sürede güncelliğini yitireceği ortadaydı. O yüzden bir hafta daha bekleyip durumu daha detaylı bir şekilde ele almaya karar verdim.

Şu anda geldiğimiz noktada teknoloji sektörünü takip edenler veya yapay zekâ ismi altında üretilen bu teknolojileri kullananlar için gözle görülür bir değişiklik olmamış gibi görünse de OpenAI draması büyük ihtimalle bu sektörün ciddi bir şekilde yön değiştirmesine neden olacak. Neden böyle düşündüğümü anlatmak için kısaca bu şirketlerin arkasındaki ideoloji ve motivasyonlardan bahsetmem lazım.

OpenAI bildiğimiz şirketlerden daha farklı bir yapıya sahipti. Kâr amacı gütmeyen bir kurumun çatısı altında, elde edebileceği kâr sınırlandırılmış bir şirket ile yönetiliyordu. Bunun sebebi ise yapay zekânın dünyaya ve insanlığa tehdit oluşturabileceğine inanan ve bu yüzden de kontrol altında tutulması gerektiğini düşünen bir internet “inancından” (Émile P. Torres ve Timnit Gebrubu grup için TESCREAL adını öneriyor) gelen insanların bu şirketi kurmuş olması yatıyor. OpenAI bu şirket yapısıyla hem diğer şirketler gibi kâr motivasyonuyla hareket etmelerini engelleyeceğini iddia ediyordu. Hatta Sam Altman bazı röportajlarında bu kurulun asıl yöneticiler olduğunu ve hedeften saparsa kendisini kovabileceğini de söylüyordu.

Ama bu yaşananlar bize gösterdi ki bütün bu YZ felaket senaryoları ve sözde etik mevzular aslında bize pazarladıkları kadar ciddiye alınmıyormuş ve yönetim kurulunun da Sam Altman’ı kontrol edecek bir gücü yokmuş. Bütün bunlar bahsettiğim TESCREAL camiasında ciddi tartışmaların yaşanmasının ve internette Altman’ın kovulmasına dair birçok farklı komplo teorisinin (mesela bir grup aslında OpenAI’ın gerçek bir yapay zekâ ürettiğini bile iddia etti) ortaya çıkmasının altında yatan sebep. 

TESCREAL ve teknoloji dünyasının tuhaf bilimkurgu inançları buraya sığmayacak kadar uzun bir konu. O yüzden onu sitemize yazacağım bir yazıya bırakıp bu yaşananların biz kullanıcılar için nasıl sonuçları olabileceğine dönelim.

OpenAI’da yaşananların ardından gelen yönetim kurulu değişikliği ve Microsoft’un konuya dahil olma biçimi, bundan sonra YZ konusunda çalışan şirketlerin yaklaşımının değişeceğini gösteriyor. Başlarda duyduğumuz etik sohbetlerin ve fayda tartışmalarının yerini satacakları yeni ürünler ve bu şirketlerin gelirleri alacak. OpenAI şu anda sektörün yönünü belirleyen şirket olduğu için geri kalan herkes de onun adımlarını takip edecek.

Bunun en doğrudan sonucu büyük ihtimalle adında yapay zekâ geçen bütün araçların ya daha fazla ücret istemesi ya da ücret istemeye başlaması olarak karşımıza çıkacak. Çünkü bu şirketlerin odağı gelire kaymaya başladıkça sistemlerini ve modellerini kullanmak isteyen herkesten talep ettikleri ücretler artacak. Bu da OpenAI’ın sunduğu API sayesinde “yapay zekâ destekli” diye kendisini pazarlayan her uygulama için daha fazla masraf demek. Bu durum kaçınılmaz olarak bu tür birçok girişimin batmasına ve geçtiğimiz bir yıl boyunca her yerden fırlayan YZ uygulamalarının çoğunun kapanmasına da neden olabilir.

Bu da yaptığınız işlerde kullandığınız bu tür araçların daha pahalı hâle gelmesi veya bir anda iflas edip ortadan kaybolması demek. Eğer aktif olarak kullanıyorsanız ya da kullanmayı düşünüyorsanız planlarınızı böyle bir dönüşüm ihtimaline göre yapmanızda fayda var.

Ayrıca bu gelir odaklılık büyük aktörlerin YZ alanında daha fazla söz sahibi olmasına da alan açacak. OpenAI’da yaşananlar Microsoft için bekledikleri fırsatı sundu. Google ve Meta’nın zaten kendi YZ modelleri var. Amazon da eski OpenAI çalışanlarının kurduğu Anthropic’in en büyük yatırımcılarından ve muhtemelen Microsoft gibi daha fazla kontrol talep etmeye başlayacaklar. Yani yapay zekâ sektörü eski teknoloji devlerini devireceğini söylerken onların birer ürünü hâline gelme ihtimallerini artırmış durumda.

Bir yıl önce bu aylarda yapay zekâ büyük bir hype ile sahneye çıktı. OpenAI draması bunun sonunu ve teknolojinin 2022 sonunda gerçekleşebileceğini öngördüğüm dönüşümünü başlatmış olabilir. Şu anda her şey normale dönmüş gibi davranmak isteseler de önümüzdeki aylarda bütün bunların etkisini daha net bir şekilde göreceğiz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

n okuyoruz|

n okuyoruz|

Ahmet A. Sabancı dünyada gazetecilik ve medya alanındaki gelişmeleri ve trendleri takip ediyor ve her pazar sabahı NewsLabTurkey tarafından yayınlanan n okuyoruz| bülteninde okurları için derliyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

komplo teorisi

OpenAI

Sam Altman

Émile P. Torres

TESCREAL

Altman

NEREDE YAYIMLANDI?

n okuyoruz|n okuyoruz|

BÜLTEN SAYISI

🤖 OpenAI Dramasının Potansiyel Sonuçları

Bu haftanın anahtar kelimeleri: Sam Altman, New York Times, Google, televizyon.

26 Kas 2023

Wikimedia

YAZARLAR

n okuyoruz|

Ahmet A. Sabancı dünyada gazetecilik ve medya alanındaki gelişmeleri ve trendleri takip ediyor ve her pazar sabahı NewsLabTurkey tarafından yayınlanan n okuyoruz| bülteninde okurları için derliyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;