aposto-logo
TR
TREN

Oyuncul seslerin deneysel kolajları

Ele avuca sığmayan ve bilincin akışına teslim edilmiş bir sesler histerisi olarak WOW, Shilosova’nın kendine açtığı yeni bir alanı. Onun için anaakım ve alternatif gibi geçiş dönemlerimin olmadığının da en net göstergesi.

10 Mart - İhtiyaç Haritası - Duende
İhtiyaç Haritası ile birlikte

Sanatçılar öğrencilere eğitim desteği için Dayanışma Sahnesi ’nde Dayanışma Sahnesi Nedir? Dayanışma konseri . Deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçen DasDas , İhtiyaç Haritası ve Zorlu PSM ; gelirin tamamının depremden etkilenen 2200 öğrenciye kaynak oluşturmasını hedeflediği Dayanışma Sahnesi ’yle tüm Türkiye’yi saran birliktelik ve dayanışma rüzgârını sahneye taşıyor. Ayrıca Robotel Derneği iş birliğiyle, depremden bedensel olarak zarar gören en az yüz çocuğa da destek olmayı amaçlıyor. Nerede ve ne zaman? Zorlu PSM Turkcell Sahnesi ’nde 30 Mart akşamı saat 19.00’da. Konser ayrıca YouTube, Twitch ve TikTok’tan canlı olarak takip edilebilecek ve YouTube üzerinden de destekte bulunulabilecek. Kimler var? Antakya Medeniyetler Korosu, Adamlar, Athena, Aylin Aslım, Bedük, BEGE, Büyük Ev Ablukada, Can Bonomo, Ceren Gündoğdu, Deniz Tekin, Duman, Ersay Üner, Evdeki Saat, Gazapizm, Gökhan Türkmen, Hayko Cepkin, Kenan Doğulu, Koray Candemir, Korhan Futacı, Mengene, Mert Demir, mor ve ötesi, Nova Norda, Özge Fışkın, Pentagram, Sertab Erener, Şevval Sam, Zuhal Olcay deprem bölgesinde yaşayanların ihtiyaçlarına katkıda bulunmak için Dayanışma Sahnesi ’nde buluşuyor. Siz de dayanışmada yerinizi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilir, etkinliğe katılımlı veya katılımsız biletlerle deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanmasına destek olabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Albüm: Kate NV, WOW

Süre: 40 dakika

Plak şirketi: Rvng Intl. Records

Yayın tarihi: 3 Mart 2023

Kartonet: Kate NV, sahne adıyla Katerina Shilonosova, anaakımın çeperlerine yerleştiği Room for the Moon (2020) albümünü takip eden sıra dışı yeni bir uzunçalarla geri döndü. WOW, Shilonosova’nın 2019’da bir araya getirdiği, çoğunluğunun daha da eskiden bitirdiği şarkılardan derleme bir hilkat garibesi. 

Kariyerinin başından itibaren kategorize edilmeye, etiketlenmeye ve paketlenmeye direnen üretimler gerçekleştiren müzisyen, yakın geçmişinin tozlu raflarından indirdiği WOW ile müziğini iyiden iyiye ses malzemelerinden oluşan çok parçalı bir kolaja dönüştürdü. 

Bir çocuk kitabından fırlamış gibi duran ya da Fransa’da bir yol direği tasarımı için aday olabilecek albüm kapağı, bir Will Work For Good tasarımı. 6 horozun 3 renkli paleti, bizi bekleyen muzır bir şenliğin habercisi. Takahide “Foodman” Higuchi’den (oni(they)’in söz yazarı) Andrey Bessonov’a (klarnet), OG Lullabies’ten (keman) Anne Taegert’a (albüm mastering’i) genişleyen ve ülkeler arasında dolaşan yaratıcı işbirlikleri, WOW’un çok sesli şenliğinin aktörleri.

Shilonosova, Binasu’da (2016) Japonca sözlerin eşliğinde ve Japon city pop’unun nostaljisinde anakronik (bu demode demek değil) bir pop bir yolculuğuna çıktı. для FOR’da ise (2018) ambient ses manzaralarını deneysel elektronik uzamlara konumlandırdı. Gitar, bas ve davulları ön planda kullandığı Room for the Moon albümüyle müziğini görece hatları belli kompozisyonlara sığdıran, İngilizce (ve hatta Fransızca) şarkı sözleriyle dinleyiciye ulaşılabilir anlatılar oluşturan müzisyen, 2020 yılından beri yayımladıklarıyla öngörülmez bir rotada seyahat etmeye devam ediyor. 

Boquet (2022) ve şimdi de WOW, Room for the Moon’la - tabir-i caizse - “uslu”  bir yaratıcı sürece adım atarak art pop’la dirsek temasına giren Shilonosova için müziğin kuralları dikte ettiği ve tahmin edilemezliğin yeniden öne çıktığı bir öze dönüş âdeta. Boquet 2017’de, WOW da 2019’da kaydedilen şarkılardan oluşsa da, Shilonosova bu albümleri 2020’den, yani kariyerinin anaakım denilebilecek döneminden sonra yayınladı. Bu gerçek, Shilonosova’nın müziği sayısız ifade imkânları ve sonsuz yaratıcı ihtimallerle dolu bir oyun alanı olarak gördüğünün işaretleri.

Kate NV, WOW

Neden dinleyelim? Shilonosova’nın solo albüm kataloğunu ziyaret ederken, müziğinin etrafına yerleştirebileceğim isimleri düşündüm. WOW’u dinlemeden önce Binasu’dan Room for Moon’a değin yanına koyduğum birçok müzisyen ve gruptan bazılarını tekrar dinleme şansım oldu. Cate Le Bon ve Brandford Cox’un düet kısaçaları Myths 004’ten Avustralya’nın Devo-vari zolo grubu U-Bahn’a, Sovyet Rusya synthpop’un analog sesleri Kino ve Bioconstructor’dan Japonya’nın retro janrı city pop’a değin birçok müzisyen, grup ve janr arasında dolaştım. Ve bunlar, daha WOW’a gelmeden önce uğradığım duraklar oldu. 

Adlarını zikrettiğim isimlerin stilistik, zamansal ve mekânsal farklılıklarını göz önünde bulundurduğumda, Shilonosova’nın müzikal kütüphanesinin dilleri birbirinden çok farklı sayısız kitaptan oluştuğunu gördüm. Birkaç adım geriye gidip baktığımda da, bu kütüphanenin yalnızca kitaplarının dilleriyle değil; tasarımı ve dekorasyonuyla bir kütüphaneden çok benzersiz bir oyun alanına benzediğini gözlemledim. Tekinsiz bir dahiliği olan, sıradaki yaramazlığından devşireceği yeni yaratıcılığıyla size wow! dedirtebilecek bir çocuğun, Katerina Shilonosova’nın oyun alanı. 

Oyun alanı olarak müzik metaforumu destekleyen ve müzisyenin geçtiğimiz yıllarda The Calvert Journal’a verdiği bir röportajında okuduklarım, sanatçının müzikle oyunu buluşturuşunun alt metinleriyle dolu. Müziği oluşturan ses parçalarını oyuncak gibi gören, bilincin akışına ve kompozisyonların deneyselliğine inanan erişkin bir çocuk olduğuna inandığım Shilosova, “Müziğin ne olmayı arzu ettiğini söylemesine ve istediği gibi yankılanmasına izin veriyorum,” diyor. 

Sanatçının içselleştirdiği bu kimliğin izini kendi deyişiyle “şarkı gibi şarkılar”ın bir araya geldiği Room for the Moon albümüne kadar sürmek mümkün. Bu albümle kendine kontrollü bir müzikal ifade alanı yaratan müzisyen; erişkin çocuk Shilosova’nın uçarı meraklılığını, yetişkin Shilosova’nın yerleşik ve ehilleşmiş yaratıcılığıyla yer değiştirdi. WOW, onun ehlîleştirilemez, sakinleştirilemez ve tahmin edilemez ses hareketleriyle dolu çocuksu evreninin görkemli bir bisi.

Kate NV. | Kaynak: theperfectmagazine.com

Bir enstrümanı çalmayı öğrendiğinizde naif kalmanın ne kadar zor olduğunu düşünüyorum her zaman. Aynı yollara girmeye başlıyorsunuz, bu müziğinizi tahmin edilebilir kılabiliyor. Ben tahmin edilebilir olmak istemiyorum.” diyor Crack Magazine’e verdiği röportajda Shilosova. Bu, çeşitli sythesizer’lar (ve aniden devreye giren kısa ömürlü üflemeliler, gitar ve keman) haricinde neredeyse enstrümansız olan WOW’u, tahmin edilemezliklerle dolu kılan temel faktör. 

WOW, Room for the Moon’un melodik ve bangırdayan bas, gitar, davul ve drum machine kullanımlarının aksine, çevresel sesleri ve buluntu enstrümanların kayıt örneklerini kullanan çok parçalı bir kolaj. Bir kapı gıcırtısı, yere fırlatılan kaşık ve çatalların sesleri, Philadelphia'nın bazı kamu okullarının hasarlı enstrümanlarıyla kaydedilen sesler ve dahası, Shilosova’nın müziğini enstrümanların kıskacından kurtaran malzemeler. Bu hâliyle, ses parçalarının özgürce çarpıştığı, dinleyiciyi başından sonuna değin diken üstünde tutan zıpır bir albüm WOW

Yalnızca solo kariyerinde değil; bir parçası olduğu Glintshake grubuyla ürettikleri ve Moscow Scratch Orchestra’yla yaptığı işbirlikleriyle de deneyselliği kimlikleştiren Katerina Shilosova, 5. albümüyle 21. Yüzyılın dijital mashup estetiğinin avangard ses manzaralarını genişletti. Ele avuca sığmayan ve bilincin akışına teslim edilmiş bir sesler histerisi olarak WOW, Shilosova’nın kendine açtığı yeni bir oyun alanı. Onun için anaakım ve alternatif gibi geçiş dönemlerimin olmadığının da en net göstergesi. Zira, her şeyden önce önemli olan müziğin ne olmak ve nasıl yankılanmak istediği

Benzer işler: 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

müzisyen

city pop

art pop

Room for the Moon

WOW

Fransa

Andrey Bessonov

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

🏆 95. Oscar Ödülleri

95. Oscar Ödülleri, Kate NV'nin ele avuca sığmayan deneysel sesleri, All Quiet on the Western Front'tan The Quiet Girl'e Oscarlık 4 film önerisi.

10 Mar 2023

Kaynak: nytimes.com

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;