müzisyen ile ilgili hikayeler

DuendeDuende

HİKAYE

Loreena McKennitt: Şöhreti başarılı bir kariyerle eş tutuyorlar

Loreena McKennitt'le İstanbul, İzmir ve Ankara konserleri öncesinde Türkiye seyircisiyle bağını, turnelere nasıl hazırlandığını ve müzik endüstrisinin değişen dinamiklerini konuştuk.

Eda Solmaz

·

04 Haz 2024

loreena-mckennitt-sohreti-basarili-bir-kariyerle-es-tutuyorlar
• Fransız müzisyen Imany, 4-8 Haziran tarihlerinde vereceği dört konserle Türkiye'de olacak. Ayrıntılar: Imany, 4 Haziran’da Ankara Oran Sahne’de, 5 Haziran’da İzmir Kültür Park’ta, 7 Haziran’da Harbiye Açık Hava’da ve 8 Haziran’da Antalya Açık Hava’da sahne alacak.

28 May 2024

• Fransız müzisyen Imany, 4-8 Haziran tarihlerinde vereceği 4 konserle Türkiye'de olacak. Ayrıntılar: Imany, 4 Haziran’da Ankara Oran Sahne’de, 5 Haziran’da İzmir Kültür Park’ta, 7 Haziran’da Harbiye Açık Hava’da ve 8 Haziran’da Antalya Açık Hava’da sahne alacak.

27 May 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Ahmet Ali Arslan: 'Hayatımdaki en sakin şey müzik'

Ahmet Ali Arslan’ın dördüncü albümü Yangı, Nisan sonunda dinleyiciyle buluştu. Bir buçuk yıldır Ayvalık-İstanbul ekseninde yaşayan Arslan'la albümün hazırlık sürecini ve müziğindeki değişimin arkasında yatan nedenleri konuştuk.

Eda Solmaz

·

13 May 2024

ahmet-ali-arslan-hayatimdaki-en-sakin-sey-muzik
🧑‍💻 Ne okuyoruz? Taylor Swift'in tek bir turneden 1 milyar dolar kazandığı bir endüstride, bazı müzisyenlerin nasıl daha enstrüman satın alma aşamasında eleniyor? Maddi zorlukların yanında hangi manevi zorluklarla başa çıkıyorlar? Eda Solmaz , “ müzisyen olmanın maliyetini ” Duende için yazdı. 🎧 Ne dinliyoruz? Macklemore'un Filistinlilerin Gazze'de yaşadıklarına dikkat çekmek için kaydettiği yeni şarkıyı. Hind's Hall'un tüm gelirleri Birleşmiş Milletler'in bölge...Devamını Oku

08 May 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Taciz iddialarından sonra Arcade Fire konserine gider miydiniz?

Dünyaca ünlü indie grubu Arcade Fire’ın vokali Win Butler, iki yıl önceki dünya turnesi öncesi cinsel istismarla suçlandı. Grup ise iddiaları reddederken konserlerine ara vermedi. Şimdiyse ilk albümü “Funeral”ın 20. yıl özel performansını vermeye hazırlanıyorlar. Peki, sanatçının ürettiği eserler, sanatçıyla ilgili iddialardan bağımsız düşünülebilir mi?

Eda Solmaz

·

12 Şub 2024

taciz-iddialarindan-sonra-arcade-fire-konserine-gider-miydiniz
DuendeDuende

HİKAYE

Albüm incelemesi: Peter Gabriel, i/o

Peter Gabriel şüphesiz tüm zamanların en etkili İngiliz sanatçılarından. Gabriel, 1975’te Genesis’ten ayrılıp solo kariyerine odaklandığından beri az ama öz albüm yayınladı. Solo çalışmalarındaki deneysel ve yenilikçi müzik tarzı, kendinden sonra gelen nesle her zaman bir pusula oldu. Özgün sesi, ilginç enstrümantal düzenlemeleri ve sıradışı müzik yapılarıyla her zaman yaşadığı dönemin çok ilerisindeydi.

Eda Solmaz

·

18 Ara 2023

album-incelemesi-peter-gabriel-io
DuendeDuende

HİKAYE

Müzisyenin telif haklarıyla imtihanı

Yıllık satış rakamı hedeflerini tutturmak artık sadece beyaz yakalılar değil, müzisyenler için de önemli. Spotify’ın yeni kararına göre yıllık 1000 dinlenmeye ulaşamayan sanatçılara artık telif ödenmeyecek. Sahte dinlemelere, hileli şarkı yükleyenlere ve sistemi üzerinden dolandırıcılık yapanlara ceza verilecek.

Eda Solmaz

·

04 Ara 2023

muzisyenin-telif-haklariyla-imtihani
DuendeDuende

HİKAYE

Berlin’in yüzü: Sven Marquardt

Sven Marquardt ile “NACHTBLENDE” sergisi üzerine.

Eda Solmaz

·

14 Kas 2023

berlinin-yuzu-sven-marquardt
✳️ Bir video: Vox, "13. yüzyıla ait olan şarkının her yerde karşımıza çıkma sebebi nedir?" sorusuna odaklanan bir video yayınladı. ✳️ Bir bülten: HuffPost’un haftalık kültür ve eğlence bülteni The Culture Catchall , güncel haberlere eleştirel bir mercekten bakmasıyla öne çıkıyor. ✳️ Bir makale: Ünlü oyuncu Kenneth Branagh’ın oynadığı Kral Lear’ı, Matt Wolf’un The New Yorker için kaleme aldığı Review: Kenneth Branagh’s Short, Shallow ‘King Lear’ ...Devamını Oku

05 Kas 2023