Snooker'ın ötesinde, sporun derinliklerinde bir şampiyon: Ronnie O’Sullivan

Yedi kez dünya şampiyonu olan Ronnie O’Sullivan'ın boyut atlayan ve iz bırakan snooker kariyeri.

Together with Decathlon

Sürdürülebilir bir oyun alanı hedefiyle Decathlon “ Biliyoruz ki oyun alanımız olmazsa bizler olmayız, olamayız. ” diyen Decathlon , “Dünya bizim oyun alanımız” mottosundan hareketle attığı her adımda ve ürettiği her üründe doğanın yanında olarak oyun alanımıza sahip çıkıyor. 2030’da iklim pozitif bir şirket olma hedefi doğrultusunda Decathlon, spor ürünlerinin ömrünü uzatmak, mağazacılık ve üretim alanlarında çevre üzerinde olumsuz etki yaratacak tüm aksiyonlardan kaçınmak, doğaya ve doğadaki tüm canlılara, bir başka deyişle oyun alanımıza ve tüm oyun arkadaşlarımıza sahip çıkarak sürdürülebilir bir dünyaya sahip olmak için çabalıyor. Bu uzun ve zorlu yolu bir engel olarak görmeyerek ilk günden bu yana tüm faaliyetlerinin merkezine, doğayı ve insanı koyan bir anlayışla ivme katan Decathlon , bu anlayışa sahip çıkarak sürdürülebilir bir dünya için adımlar atıyor . Nedir? Sürdürülebilir bir spor hayatı için Decathlon ve harici tüm markaların spor malzemelerini ikinci el olarak hem rahatlıkla bulabileceğiniz hem de satabileceğiniz bir platform sunan Decathlon’un ikinci el mobil uygulaması 2. Şans , gözden çıkarmakla kalmayıp elinizden de çıkarmak istediğiniz spor eşyalarının değerlenmesi ve diğer sporseverler tarafından kullanılmasını sağlıyor. Decathlon’un ikinci el mobil uygulamasıyla App Store ve Google Play Store üzerinden buluşarak siz de spor hayatını sürdürülebilir kılmaktan dolayı Decathlon ailesinin duyduğu mutluluğa ortak olabilirsiniz.

Learn more

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

66 saniye. Sporda bu saniyeler pek çok geri dönüşü, bazı mesafelerde dünya rekorunu ya da en hızlı ulaşılan hedefleri temsil edebilir. Ancak 2 Mayıs Pazartesi akşamı Crucible Tiyatrosu’ndaki Dünya Snooker Şampiyonası finalinde bu saniyelerin başka bir anlamı vardı. Tüm turnuva boyunca sadece tek bir seans kaybederek finale kadar gelen Ronnie O’Sullivan, finalde jenerasyonunun en iyisi olarak kabul edilen Judd Trump’ı 18-13’lük skorla yenerek yedinci dünya şampiyonluğuna ulaştı. Kronometre de tam bu anda çalışmaya başladı. Masadan ayrılan Ronnie’nin ilk durağı Trump’ın yanı oldu. İkili, çoğunlukla Ronnie’nin konuştuğu 66 saniyelik bir sarılma anı yaşadı. Ronnie bu sarılmanın ardından yerine geçerken 30 yıllık kariyeri boyunca snooker masasında gösterdiği tüm hünerlerin aksine çokça saklamayı başardığı duygularını açığı çıkardı. Gözyaşları.

Ronnie O'Sullivan, final maçının ilk seansında hakem Olivier Martell'i beyaz topun yeri konusunda zorlarken


Önce mental geri dönüş

Turnuva sırasında “İçimde hâlâ 2 kez dünya şampiyonu olacak güç olduğunu hissediyorum. Fakat şu anda zamanım çok değerli. Turnuvalara tatil gibi davranabilecek duruma gelmek için çok çalıştım. Ancak şu an büyük resme bakmak zorundayım. Tüm yumurtalarımı snooker sepetine koyamam.” şeklinde bir açıklama yapan Ronnie O’Sullivan, üzerine uzun uzun düşünmek istediğim daha pek çok sözün de sahibi. O sadece şöhretiyle temsil ettiği sporun ötesinde değil, mental olarak da sahneyi paylaştığı pek çok sporcudan farklı bir seviyede. 2011 yılında ünlü spor psikoloğu Steve Peters’i ziyaret ettiğinde snooker'ı bırakmaya hazır olan Ronnie, yaşadığı mental dönüşümün ardından yanına 92 sınıfından yakın arkadaşları Willo (Mark Williams) ve (John) Higgins’i alarak 46 yaşında dünya bir numarası oldu. Ardından snooker tarihinin en yaşlı dünya şampiyonu unvanını kazandı. Daha da önemlisi 90’lı yılları domine eden Stephen Hendry’le birlikte en çok dünya şampiyonluğu kazanan isim oldu. 

Ronnie O'Sullivan, Kaynak: Eurosport


Ronnie'nin kanatları altında snooker

Şampiyonluk sonrası “Her oyuncunun bir raf ömrü vardır ama hiçbir şey yapmadan oturmak istemiyorum, kariyerimi olabildiğince uzatmak istiyorum.” diyen Ronnie O’Sullivan, 50'li yaşlarının ortalarına kadar en yüksek seviyede oynayabileceği konusunda rakiplerini uyardı. Her zaman temsil ettiği sporu seyirci ilgisi, turnuva takvimi, genç oyuncu gelişimi ve daha pek çok konuda geleceğe taşımaya çalışan Ronnie, kuşkusuz snooker için değerli bir figür. Sadece BBC kanalında 4.5 milyon kişinin canlı takip ettiği final, 2014’den bu yana en yüksek sayı. Üstelik geçtiğimiz yıla göre %17 daha fazla. Tüm bunlar snooker’ın geleceği için umut verici. Keza altı aydır Ronnie’nin peşinde olan ve sonu mutlu biten bir hikâyenin her anını kayda alan Netflix’in hazırlayacağı belgeselin yaratacağı etki de merak konusu.

Ronnie O’Sullivan & Judd Trump, Kaynak: Telegraph


Tahtın en büyük adayı Trump mı?

Masadan ayrılmadan Judd Trump’a da bir selam gönderelim. En başta finalin gerçekten bir “final” olmasını sağladı. Ronnie O’Sullivan’ın "Olabildiğince rahat olmaya çalıştım ama bu muhtemelen birine karşı aldığım en büyük zafer.” şeklindeki sözleri de bunun en büyük kanıtı. 2019 yılında dünya şampiyonu unvanını kazanan Trump’ın hikâyesinde eksik sayfalar, hâlâ doldurulması gereken bölümler var. Ronnie’nin ona ithaf ettiği “Oyunu oynama şekliyle şimdiden tüm zamanların en iyisi.” sözü de en büyük motivasyonu. Yıllar, 66 saniyelik sarılmanın sadece duygusal bir boşalma değil, aynı zamanda snooker’ın geleceğini aydınlatan meşalenin teslimi olup olmayacağını gösterecek. Kuşkusuz o vakte kadar Ronnie’yi spot ışıklarının altında görmeye devam edeceğiz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Dünya Snooker Şampiyonası

Ronnie O’Sullivan

Judd Trump

snooker

Ronnie O

Sullivan

Olivier Martell

Mark Williams

NEREDE YAYIMLANDI?

Punto Punto

HİKAYE

Memphis Grizzlies, Ronnie O'Sullivan, Giro d' Italia

Memphis Grizzlies, Ja Morant'in yükselişi; Ronnie O’Sullivan'ın boyut atlayan kariyeri; Pantani'nin müzik etrafında şekillenen hikâyesi

07 May 2022

Decathlon ile birlikte
Memphis Grizzlies Twitter

YAZARLAR

Taner Turna

Head of Communications @ Aposto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;