3 soru ile Formula 1 2022 sezonu

Formula 1'deki yeni dönemi Mali Selışık ve Pınar Han Nuranel ile konuştuk.

Together with Decathlon

Bakım, onarım ve kişiselleştirme hizmeti: Decathlon Atölye Mutlu kullanıcı kaygısıyla tüm hizmetlerini yürüten Decathlon , kullanıcılarına sunduğu ürünler kadar pek çok sporda teknik destek verdiği atölyeler üzerinden sunduğu servis kalitesini de bir o kadar önemsiyor ve atölyelerine bir kilit noktası titizliğiyle yaklaşıyor. Neler var? Decathlon, atölyelerinde; bisiklet, kaykay, scooter, kayak, snowboard, raket sporları, su sporları ve kamp alanında profesyonel hizmet vermesinin yanı sıra basketbol potaları, fitness ekipmanları, masa tenisi masalarının satın alım sonrası teknik destek ve kurulum hizmeti de veriyor. Tüm bu hizmetlere ek olarak kişiselleştirme ve baskı hizmetleriyle de atölyelerine renk katıyor. Neden önemli? Sunduğu atölye hizmetleri ve ürünlerin her zaman arkasında duran Decathlon, tamir ve bakım hizmetleriyle sürdürülebilirlik temasına dokunuyor. Decathlon’un atölye hizmetlerinin mağazadan mağazaya ve dönemsel olarak farklılık gösterdiğini hatırlatarak sizi bakım, onarım, kişiselleştirme hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi almak üzere bu bağlantıya davet ediyoruz. Decathlon’un bir mesajı var: Sağlıkla ve sporla kal …

Learn more

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

Geçtiğimiz sezon Hamilton - Verstappen arasında hep bir çekişme yaşandı bu rekabet yeni sezonda da devam edecek mi? Başka kimler dahil olabilir?

Mali Selışık: Geçtiğimiz yıl muhteşem bir rekabet gördük ama bu yıl her şey yeniden başlıyor. — Tabii ki kazanmayı bilen takımlar ve pilotlar zirveye giden yolu yeniden öğrenmek zorunda değiller. Ancak bu kez Ferrari işin içine kesinlikle dahil olacak gibi görünüyor. Sezonun ilk yarışlarını görmeden sürprizleri tahmin edemesek de bu üç takım şimdiden zirveye yakıştırılıyor. 

Pınar Han Nuranel: Bu ikilinin bu sezon baş başa kalacağını düşünmüyorum. İlk yarışları görmeden performansla ilgili konuşmak çok iddialı geliyor fakat araç performanslarının durumuna göre bu sezon çok daha fazla isim potaya dahil olabilir. Russel Mercedes’e geçti, genç ve hırslı olduğu kadar başarıya aç. Sainz ve Leclerc ikilisi de ambiyans olarak birbirine uyuyor, iyi bir araçla rahatlıkla şampiyona potasında olabilirler. Keza iyi bir Mclaren’de Norris ve Ricciardo da sonuna kadar gidebilecek isimler. Şampiyona için bu isimlerin hepsi olmasa da bir kaç tanesinin dahil olabileceği bir sezon görebiliriz gibi. 

Abu Dabi 2022 Verstappen- HamiltonFotoğraf: Maxf1


Geçiş konusu hassas bir konu, çok kolay olursa F1’in kalitesini düşecektir, çok zor olursa da tek düze yarışlara sebep olur.

40 yıl aradan sonra araçlarda yer etkisi yeniden kullanılacak olması yarışlarda ne gibi etkiler yaratacak?

Mali Selışık: 1970'lerin sonu ve 80'lerin başındayken yer etkisi ortaya çıktığında aerodinami yeni yeni anlaşılabiliyordu ve yer etkisinin güvenlik açısından yasaklanması doğru sayılabilecek bir hamleydi. Günümüz Formula 1'inde ise performansı neredeyse sabit tutarak araçların birbirine daha yakın yarışabilmesinin yolu olarak yıllardır yer etkisi çözümü öneriliyordu. 

Ön ve arka kanatların yere basma kuvveti açısından öneminin azalması ve türbülansın minimuma indirilmesi en başta seyir zevkini arttıracak. Fakat bunun için takımların araç ayarlarındaki optimum noktayı bulması gerekiyor, bunu yakalayana kadar da testlerde gördüğümüz dalgalanma ve frenaj esnasında ön lastiklerinin kitlenmesi gibi problemleri sık sık izleyeceğiz. Önümüzdeki yıllarda standardize edilmiş bir aktif süspansiyon alternatif bir çözüm olabilir, bu yıl ise takımların araç yüksekliğini performansı koruyacak ancak dalgalanma yaşamayacak noktada ayarlaması gerekecek. 

Pınar Han Nuranel: F1 ve FIA 2022 araç tasarımlarında kirli havayı azaltıp, geçişi artırmayı hedefledi. Kağıt üstünde her şey çok mantıklı gözükse de pistte işler her zaman o şekilde yürümüyor. O yüzden bu değişikliğin etkisini pist üzerinden göreceğiz yine. Geçiş konus hassas bir konu, çok kolay olursa F1’in kalitesini düşecektir, çok zor olursa da tek düze yarışlara sebep olur. Bu yüzden umarım bu dengenin tutturulduğu bir yapı olmuştur. Her şekilde bu kadar büyük değişikliğin olması bize heyecanlı bir sezon verecek gibi gözüküyor. 

Alfa RomeoFotoğraf: The Sport Rush


Galibiyete ulaşmanın birden fazla yolu varsa FIA ve Formula 1 belki de tarihindeki en iyi kural değişikliğini getirmiş demektir. 

Sezon öncesi testlerde gösterdikleri performansla Ferrari dikkatleri üzerine çekmeyi başardı, bu yılın sürpriz takımı kim olur, neden?

Mali Selışık: Sezon öncesi testlerde tur zamanlarından çok tur sayısına ve işleyişe bakmak gerekiyor. Her takımın programı, denedikleri ve yakıt yükü farklı olduğundan net bir tahmin yapmaya çalışmak suya yazı yazmaktan farksız. Ancak yeni kuralların ortaya koyduğu farklı konseptler ve neredeyse hiçbir aracın birbirine benzememesi güzel bir çeşitlilik.

Belli başlı felsefeler var ve önümüzdeki yıllarda iyi olanlar öne çıkıp geride kalanlar elenecektir. Eğer galibiyete ulaşmanın birden fazla yolu varsa ve tüm bu konseptlerle başarıya ulaşmak mümkünse değmeyin keyfimize. O zaman FIA ve Formula 1 belki de tarihindeki en iyi kural değişikliğini getirmiş demektir. 

Pınar Han Nuranel: Ferrari’nin başarılı olduğu hiçbir zaman sürpriz olmaz, şahlanan at hak ettiği yere gelmiş olur. Bu sebeple sürpriz olarak Haas veya Alfa Romeo gelirse şaşırtıcı olur bence. Çok ihtimal dahilinde gözükmese de iki takımda bu sene deneyimli pilotları kadrosuna kattı. Onlardan gelen geri bildirimle orta ekipte sürpriz yaratabilirler.


* Yarışa dair ön izleme için Vasıtalar podcasti, detaylar için Pınar'ın youtube kanalına göz atabilirsiniz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Punto

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yer etkisi

Mali Selışık

Ferrari

Pınar Han Nuranel

Mclaren

Maxf1

Formula 1

NEREDE YAYIMLANDI?

Punto Punto

HİKAYE

🏎Yeni Çağ, Yeni Sezon, Yeni Rekabet: F1 2022

Formula 1'in yeni çağı; Dünya Salon Atletizm Şampiyonası; Indian Wells; Tom Brady

19 Mar 2022

Decathlon ile birlikte
formula1.com

YAZARLAR

Punto

Punto, gazetecilikten beslenirken, spor kültürünü şekillendiren olayları neden ve sonuçlarıyla geniş perspektiften ele alır. Formula 1, tenis ve basketbol başta olmak üzere tüm atletik branşların etrafında gelişen hikâyeler, gelen kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;