aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel

Yeni yılda, yıldız parıltılı seslerin şafağında

Kıtaları aşan, ülkeleri dolaşan ve taptaze üretimleriyle 2023'ün kapılarını aralayan geleceğin sesleriyle yıldız tozlu bir yolculuk.

Geçtiğimiz yıl sıra dışı keşifler yaptığımız, beklenmedik yıldız parıltılarıyla karşılaştığımız bir seneydi. Yard Act, Jockstrap, Sudan Archives ve nicesi çeşitli janrlara verdikleri yeni nefeslerle ışıkları anaakımın ötesine taşıdı, eklektik ve deneysel yaratıcı yaklaşımlarıyla günümüzün çok boyutlu müziğine yeni uzamlar ekledi.

2022'de radara giren janrlar, yıldızı parlayan müzisyenler yazımızda odağa aldığımız alternatif ve yenilikçi müzik zenginliği, 2023 yılında da devam edecek ve kulaklarımıza eşsiz sesler bırakacak gibi duruyor. Kısa geçmişiyle keşfini yakın bir zamanda yaptığımız, 2022'nin ikinci yarısında ve 2023'ün hemen başında yayımladıkları kısaçalarlar ve albümlerle vadettikleri potansiyeller konusunda bizi heyecanlandıran birçok grup ve müzisyen var.

Londra'dan Brooklyn'e, İstanbul'dan Rotterdam'a ve ötesine uzanan 6 müzisyen ve müzik grubu seçkimiz, yeni yılın başından yıldız parıltılarını görebildiğimiz isimlerden oluşuyor. Konumları, dilleri ve janrları ortaklaşamayan bu isimleri birbirine bağlayan ise kentlerinin müzikal kültürlerine ördükleri yeni dokular ve önerdikleri seslerle günümüz müziğinin küreselliği paralelinde açtıkları alanlar. 

The Umlauts'dan 3pillie'ye, O.'dan Lewsberg'e, 2023'ten keşfine sunduğumuz bu isimlerin her birinin ufkumuzu ve hislerimizi büyütüceğine inanıyoruz. Bizimle başlayacağın ve onlarla devam edeceğini umduğumuz uzun erimli bir yolculuğa davetlisin. İşte Karşında 2023'te yıldızını iyice parlatacağını öngördüğümüz birtakım isimler... 

The Umlauts. | Fotoğraf: Gem Harris

The Umlauts

Yer: Londra.

Radarda: Üyelerinin geçmişi kadar renkli bir ses paletine sahip olan The Umlauts. Wimbledon College of Arts'da buluşan ve kadrosu yerel, Monakolu ve Avusturyalı isimlerle şekillenen grubun müziklerindeki çok dilliliğin sebebi de bu. Henüz yaklaşık iki yıllık bir grup olan The Umlauts, 2021'den bu yana yayımladıkları birçok tekli ve iki kısaçalarla pop müziğine bazen minimalist elektroniklerin güneşini, bazen de EBM'in rave enerjisini getirdi.

Grubun prodüktörü Alfred Lear, 2021 tarihli ilk kısaçalarları Ü için "gün", geçtiğimiz Ekim yayında yayımlanan diğer kısaçalarları Another Fact için gece albümü diyerek The Umlauts'un aydınlıkla karanlık arasında salınan diskografisini özetledi. Grubun hissiyatı farklı olsa da sesini tanımlayan şey ise şarkılarından şarkılarına değişen, bazen synth pop'u, bazen minimal synth'i duyuran tematik akışları. Lear bunu, "Tüm kataloğumuza stil olarak yayılacak bir dokudan ziyade tek başına var olan, özerk yaratımlarla ilgileniyoruz." sözleriyle açıklıyor. 

Müzik, The Umlauts için bir oyun alanı, esin kaynakları da oyuncakları. Bunlar arasında İtalya'nın yeraltı art/punk müzik grubu CCCP Fedeli alla Linea, Fransızca'dan Almanca'yaya genişleyen dil kullanımı, "herhangi bir ses ya da janrla sınırlanmak" istememeleri ve dahası var. 2023'ün The Umlauts'a, The Umlauts'un 2023'e ne getireceğini kestirmek çok güç, etraflarına ördükleri gizemli cazibenin en önemli sebebi belki de bu.

Duende öneriyor: Another Fact (EP)


Been Stellar. | Fotoğraf: Naz Kawakami

Been Stellar

Yer: Rock 'n roll'un tarihinin dönüm noktalarının birçoğunun yazıldığı, sayısız kült müzisyen ve müzik grubunun evi, uğrak noktası, ilham kaynağı New York City.

Radarda: "...şehrin mirasına katkıda bulunmak istiyoruz." diyen, NYC'nin gitar sahnesinin "gürültüsü en pop" grubu Been Stellar.

Tanışıklıkları lise, üniversite ve New York'un çeşitli konserlerinde büyüyen 5 kişilik Been Stellar, şehrin dopdolu rock 'n roll geçmişinin gölgesinde yeşeriyor. Grubun 3 üyesinin paylaştığı evin bodrum katının inzivai atmosferinde müzikler yapan Been Stellar; gitar seslerinin duvarlarından mekânın tümüne yayıldığı "stüdyolarından" esinle anın çiğ enerjisinin ve şimdinin organikliğinin öne çıktığı bir müzikal manzaraya sahip.

Müziklerinin serpildiği yer olarak bodrum katları/stüdyoları, Been Stellar'ı gürültüyle yıkayarak rock 'n roll seslerini soyut ve bulutsu bir dokunun altında bir araya getirdi. Diğer taraftan da müziklerini tanımlamayı ve esin kaynaklarının izini sürmeyi kolaylaştırdı. 

The Strokes benzetmelerini artık arkalarında bırakan grup; noise pop/shoegaze janrlarıyla kucaklaşan müzikleri için "Gürültülü ve melodik müziği seviyoruz. Bu hepimizin ilgisini cezbediyor." diyerek NYC'nin biricik noise müzik referans noktası Sonic Youth'u, shoegaze öncüleri My Bloody Valentine'ı ve Ride'ı işaret ediyor. 

Birleşik Krallık'ın gitar müzik sahnesinin nabzını tutan So Young Records'la anlaşarak ilk teklileri Been Stellar'ı geçtiğimiz yıl Ağustos ayında paylaşan grup, 2023'e teslim edecekleri ilk uzunçalarlarının çalışmalarında hâlihazırda. "Farklı tonda birçok mavimiz ve kırmızımız var, albümümüzün ise kocaman bir mor olmasını istiyoruz." diyen Been Stellar'ın odalarından dünyaya yayılacak yeni müziklerinin nasıl duyulacağını merak etmemek elde değil.

Duende öneriyor: Manhattan Youth


3pillie. | Fotoğraf: Baran Avcı

3pillie

Yer: Ablukaya alınmış, köşeye sıkıştırılmış ve yaşam alanları daraltılmış olsa da sıra dışı seslerin yankılanmaya devam ettiği İstanbul.

Radarda: İstanbul'un yeraltında kenetlenen alternatif müziğine mikrofonlar uzatan ve sahneler açan Badmash Collective'in öncü bileşenlerinden; MC, müzisyen ve prodüktör 3pillie. Nam-ı diğer Doğa Ocak.

3pillie, 2019'da yayımladığı nonsense kısaçalarını takiben Frozen Clouds'tan Fosil'e birçok yerel müzisyenle işbirliği içinde çeşitli tekliler çıkardı. Hemen her bir şarkısında yeni bir yüzünü, ona ilham kaynağı olan sesleri ve janrları keşfettiğimiz Ocak, 10 şarkıyı henüz vuran kataloğuyla benzersiz bir sessel yolculuk vadetti. 

3pillie; Birleşik Krallık aksanıyla çınlayan, yumuşak olduğu kadar dizeleri ve rhyme'ları amansız bir açlıkla yutarak büyüyen MC'liğiyle hip-hop'un bazen "soyutuna", bazen de deneyseline dokundu. Bir "MC" olarak mikrofonu bıraktığında da kimi zaman "cazın pop'unu" derin vokallerle keşfetti, kimi zamanda emo'nun melodik gitarlarına eşlik eden agresif çığlıklar attı. 

Yerel sahnenin "alternatifinin alternatifinde" janrlar ve vokal performanslar arasında salınarak özgün üretimler gerçekleştirmeye devam eden 3pillie ilk albümünün hazırlıklarında. 2023, yeraltından yukarıya basamakları birer birer çıkan müzisyenin yeryüzüne 360 derece selam verdiği bir yıl olabilir. Kim bilir?

Duende öneriyor: ACCEPT NO CHAINS


O. | Fotoğraf: Holy Whitaker

O.

Yer: Londra.

Radarda: Dan Carey'in Londra'nın bol titreşimli caz sahnesinden çekip çıkardığı yeni keşfi, Joe Henwood ve Task Keary'den oluşan ikili O. grubu. 

Sons of Kemet, Ezra Collective, Kokoroko, The Comet is Coming ve daha nicesinin Londra'da estirdiği caz havasının yeni rüzgârı O., davul ve saksafondan ibaret enstrümanlarının ikili oyunlarıyla cazın doğaçlama evreninde gezintilere çıktı.

Müziği için radikal stüdyo düzenlemelerinden kaçınan ve canlı performansların ihtimallerle dolu akışkanlığını kayıtlarında da yaşatmak isteyen O., bugüne kadar yayınladıkları ilk ve tek şarkıları OGO'yu Oslo'da bir ses provasında, -5℃ sıcaklıkta ellerini ısıtmak için yaptıkları hızlı bir doğaçlama seasında yazdı. 

Speedy Wunderground etiketli OGO, O.'nun diskografisinde bulunan tek şarkı olsa da grubun nerede, ne zaman ve nasıl müzik yazacağı ve Dan Carey'in "bir günde bir kayıt" ilkesiyle ortaya ne hızla neler çıkaracağını kestirmek çok güç. Hâlihazırda sahnelerden sahnelere koşan O.'nun belirsizliklere ve müziğin canlı hâline sadakati, Carey'in stüdyolarından yayılarak 2023'te kulaklarımıza çalınacak yeni şarkılarının habercisi olabilir belki de.

Duende öneriyor: OGO


exociety. Kaynak: Lazy Eye Productions

exociety

Yer: Londra, Güney Karolina ve Teksas.

Radarda: 10 yıl öne kurulmuş olsa da üretimlerini deneysel/bağımsız hip-hop komünitesinden yeni yeni gün yüzüne, yani çevrimiçi platformlara çıkaran bir "internet hip-hop kolektifi" exociety.

exociety, doğdukları yerler Sovyet Rusya'dan ABD'ye genişleyen, geçmişleri ve hayat hikâyeleri birbirinden hayli farklı olsa da "depresyonda paydaş" olan bir üçlü. Dijital müzik çağının uzakları yakın eden ve bir arada olmayı internet üzerinden de mümkün kılan doğası, exociety'i dünyanın farklı yerlerine dağılmış olsalar da ortak bir çatı altında bir araya getirdi.

Rav, Kill Bill ve Scuare, bağımsız ve alternatif müzik yapımının ve dolaşımının lo-fi ses kolajlarını funk'tan caza genişleyen bir ilham spektrumunda "değerleyen" exociety, yakın geçmişin yükselen janrı abstract hip-hop'un en gizemli ve merak uyandıran oluşumlarından biri. 

Duende öneriyor: Deception Falls


Lewsberg. | Fotoğraf: Cheonghyeon Park. 

Lewsberg

Yer: Rotterdam.

Radarda: Kurşuni havaları, bayağı ve grotesk şehir görünümlerini müziklerine arka plan yapan; klasik rock enstrümentasyonuyla modern zamanların yer yer dingin, yer yer de "geveze" gitar baladlarını yazan Lewsberg.

Rotterdam'ın inzivai ve karanlık atmosferinde hayatın aleladeliğine, onun monoton dekorlarına bakan Lewsberg, Rotterdam ikliminin soğukluğunu ve şehrin heyecansızlığını müziklerine taşıdı. Gündelik gözlemlerinin "gerçeklerine" geveze spoken-word'lerle, kişisel mekânlarının keskin durağanlıklarına ise slowcore gitar manzaralarıyla hayat veren grup, sessiz sedasız 3 albümlük bir kütüphane oluşturdu bile.

Yetenek avcısı Dan Carey ve Speedy Wunderground'un Six Hills şarkısıyla Rotterdam'dan çekip Londra'ya taşıdığı Lewsberg, Kıta Avrupası'nda yükselen gitar müziğinin Birleşik Krallık dışına taşan en nadide örneklerinden. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yayımladıkları Sweets teklisi, 2022 yılını albümsüz geçiren Lewsberg'in 2023'e sakladığı bir uzunçalar olduğunu düşündürüyor. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Duende öneriyor: In This House

Spot ışıkları altına aldığımız 6 sanatçıdan derlediğimiz kısa ama dopdolu çalma listesi aşağıda. Keyifli dinlemeler!

Dinle


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Ac

Jockstrap

Londra

Brooklyn

İstanbul

Rotterdam

The Umlauts

Gem Harris

Wimbledon College of Arts

Avusturya

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🌟 2023'ün yıldız kumaşlı sesleri, Avusturya'nın Oscar adayı

Yayın & Yazar

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Koray Soylu

Editor @ Aposto

;