çip ile ilgili hikayeler

• Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC, küresel rekabet gücünü artırmak için bu yıl 7 yeni üretim tesisi inşa edeceğini açıkladı. Tesislerin 5’i Tayvan’da, 2’si ise Tayvan dışında inşa edilecek.

28 May 2024

• Çin üniversiteleri ve araştırma merkezlerinin ABD'nin yasaklamasına rağmen Nvidia'nın üst düzey AI çiplerini bayilerden satın aldığı ortaya çıktı . Reuters'ın haberinde 10 Çin merkezli kuruluşun, Nvidia çiplerini içeren Super Micro Computer, Dell Technologies ve Taiwan merkezli Gigabyte Technology ürünlerini alarak gelişmiş çip teknolojisine ulaştığı bildirildi. Açıklamalar: ABD Ticaret Bakanlığı inceleme başlatacağını belirtirken Super Micro, Dell ve Gigaby...Devamını Oku

27 Nis 2024

• Intel, ABD'nin ihracat kontrolleri ve yaptırımlarına uymak için, Çin'e özel kabiliyetleri azaltılmış iki AI çipi sunacağını açıkladı . Şirketin 12 Nisan'da kendi sitesinde yayımladığı habere göre HL-328 çipi Haziran'da, HL-388 ise Eylül'de çıkacak. Dahası: Intel'in rakibi, dünyanın en büyük çip üreticisi Nvidia da ABD'nin Çin'e gönderilen AI çiplerinin kontrolünü artırmasından dolayı Çin'e özel 3 çip üzerinde çalışmayı planlıyor.

17 Nis 2024

• ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore merkezli Samsung'un Teksas'ta çip üretimini geliştirmesi için şirkete 6,4 milyar dolar teşvik sağlanacağını duyurdu. Böylelikle Samsung, 8,5 milyar dolarla Intel ve 6,6 milyar dolarla TSMC'den sonra Biden hükümetinin Çip Yasası ile verdiği en büyük 3. hibeyi elde etti. Neden önemli? Biden hükümeti, çip üretimini artırmak için yaptığı yatırımlarla ABD'nin Çin ve Tayvan'a olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

16 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Tayvan'daki deprem, yarı-iletken sektörünü nasıl etkileyecek?

Tayvan'da Çarşamba günü yaşanan 7,4 büyüklüğündeki deprem, yarıiletken sektörünün en önemli çip üreticisi TSMC'nin üretimi kısa bir süreliğine durdurmasına neden oldu. Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC'deki duraksamanın yarıiletken sektörünü nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

05 Nis 2024

tayvandaki-deprem-yariiletken-sektorunu-nasil-etkileyecek
ParetoPareto

HİKAYE

Nvidia: Dünyanın dördüncü, ABD'nin üçüncü en değerli şirketi

California merkezli çip üreticisi Nvidia'nın hisseleri önceki hafta yaklaşık 1,83 trilyonluk piyasa değerine ulaştı.

19 Şub 2024

nvidia-dunyanin-dorduncu-abdnin-ucuncu-en-degerli-sirketi
QuandoQuando

HİKAYE

Çin, yerli çip üretiminde ABD'ye meydan okumaya hazırlanıyor

Çip üretimi için 40 milyar dolarlık fon kurmaya hazırlanan Çin, Huawei'in yeni akıllı cep telefonu ile rakiplerine gözdağı veriyor

İrem Denli

·

07 Eyl 2023

cin-yerli-cip-uretiminde-abdye-meydan-okumaya-hazirlaniyor
• Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC , Avrupa’da açacağı ilk fabrika olacak Almanya’daki yarı iletken üretim merkezine 3,5 milyar avro ayırarak toplam 11 milyar dolara mal olacak tesis için büyük bir devlet desteğinden faydalandı. Bir adım geriden: Avrupa Birliği ülkeleri, pandeminin tedarik zincirlerini bozmasının ardından 2030’a kadar bölgenin çip üretimini iki katına çıkarmayı hedefleyen 43 milyar dolarlık bir sübvansiyon programını onaylamıştı.

09 Ağu 2023

• Yarı İletken Endüstrisi Derneği (SIA), ABD yönetimini, Çin'e çip satışlarında daha fazla kısıtlamadan kaçınmaya çağırdı. Açıklamada, endüstrinin güçlenmesi için yarı iletkenlerde dünyanın en büyük ticari pazarı olan Çin'e sektörün sürekli erişimine izin verilmesinin önemi vurgulandı. Bununla birlikte: SIA, geniş, belirsiz ve bazen tek taraflı kısıtlamalar dayatmak için tekrarlanan adımların, ABD yarı iletken endüstrisinin rekabet gücünü azaltma, tedarik zincirlerini ...Devamını Oku

19 Tem 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Haftanın şirketi: Intel

Şirket, İsrail ve Almanya'da on milyonlarla dolarlık fabrika kuracak

23 Haz 2023

haftanin-sirketi-intel