aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Türk Medeni Kanunu ile ilgili hikayeler

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Yargı Paketi’nin kadının soyadı ile imtihanı

Taslakta gündem olan değişiklik, Türk Medeni Kanunu’ndaki evlenen kadının soyadına ilişkin hüküm. Bazı haber sitelerinde konu, kadınlara yalnızca evlilik öncesindeki soyadlarını kullanma hakkı tanıyan bir değişiklik olarak ele alındı ancak durum böyle değil.

Ayşegül Kula

·

20 Ara 2023

• Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan , yargı ve hukukun temel fonksiyonunun bireyin hak ve özgürlüklerini güvence altına almak olduğunu söyledi. Arslan vicdanın esaret, aklın ise vesayet kabul etmeyeceğini belirterek, "Uzaktan kumandalı yargı da yargıç da olmaz" vurgusu yaptı. Perspektif: AYM’nin tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki “hak ihlali” kararını Yargıtay tanımamış ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Geçen hafta ortaya çıkan 8...Devamını Oku

20 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kadının “soyadı” yok

Türk Medeni Kanunu’nda değişiklik yapılması, kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan maddede düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Ancak söz konusu değişikliğin AYM'nin iptal kararına uymama ihtimali endişe yaratıyor.

İlkim Emirler

·

13 Ara 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

AYM iptal etti: Kadınlara kocalarının soyadını alma zorunluluğu “cinsiyet eşitliğine aykırı”

Bu kararla birlikte, evlenen kadınlar evlenmeden önceki soyadlarını mahkemeye başvurmak zorunda kalmadan kullanabilecekler.

Tanem Zaman

·

28 Nis 2023

Aposto AnkaraAposto Ankara

HİKAYE

Deprem Sonrası Çocuklara Yönelik Destekler

Depremden etkilenen çocuklara ve ailelerine yönelik olarak başlatılan kampanya ve olanakları derledik.

26 Şub 2023