aposto-logo
TR
TREN

repo faizi ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Faizler beklentiler dahilinde

Karar metninde enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın süreceği vurgulandı.

Emircan Yaman

·

27 Eki 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

TCMB ve para politikasının yakın geçmişi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yakın geçmişte aldığı para politikası kararları piyasaları ne yönde şekillendirdi?

Emircan Yaman

·

23 Şub 2023

• Birleşik Krallık Merkez Bankası (BOE), politika faizini 25 baz puan artışla %1'e çıkardı. Böylece banka faizi 13 yılın zirvesine ulaştı. 2022 yılı büyüme beklentisini %3,75 seviyesinde koruyan banka, enflasyonun ekim ayında %10'un üzerine çıkacağını tahmin etti. Andy Rain / EPA Çekya'dan faiz artışı: Çekya Merkez Bankası da politika faizini 75 baz puan artışla %5,75 seviyesine çıkardı. Brezilya'dan artış: Brezilya Merkez Bankası politika faizini 1 puan a...Devamını Oku

06 May 2022

• Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para ve Kur Politikası'nı açıkladı . Ağbal, fiyat istikrarının ekonomik istikrarın ön koşulu olduğunu belirterek enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını ve gerekirse parasal duruşun daha da sıkılaştırılacağını söyledi. Diğer yandan: Önümüzdeki yıl para politikasının sade ve anlaşılabilir bir çerçevede uygulanacağını vurgulayan Ağbal, TCMB'nin tek fonlama kanalının bir hafta vadeli repo faizi olacağını sözlerine ekledi.

10 Mar 2021