uluslararası hukuk ile ilgili hikayeler

• NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna'nın uluslararası hukuk çerçevesinde Rusya'daki meşru askerî hedefleri vurma hakkının olduğunu vurguladı.

10 Haz 2024

• NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya'ya karşı savaşan Ukrayna'nın uluslararası hukuk çerçevesinde Rusya'daki meşru askerî hedefleri vurma hakkının olduğunu vurguladı.

07 Haz 2024

• İnsan hakları kuruluşları, Türkiye ile AB arasında 2016'da imzalanan Mültecilerin Geri Kabulü Anlaşması nedeniyle Hollanda devleti aleyhine dava açtı . Dava dilekçesinde, Hollanda’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile yapılan anlaşma nedeniyle on binlerce sığınmacının Yunan adalarındaki kamplarda "insanlık dışı" koşullar altında bırakıldığı savunuldu. Dahası: Uluslararası örgütler, anlaşmayı imzalayan AB üyesi ülkeleri "mülteci korumasını Türkiye'ye ya...Devamını Oku

10 Nis 2024

• ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada’nın oluşturduğu G7 ülkelerinin dışişleri bakanları geçen hafta Tokyo’da bir araya geldi. Ortak açıklamada İsrail’in “uluslararası hukuk kapsamında” kendisini savunma hakkına sahip olduğu ifade edildi. "Gazze'de kötüleşen insani krize çözüm bulmak için acil eyleme geçilmesi gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerinin yer aldığı ortak açıklamada insani ara ve insani koridorların desteklendiği vurgulandı.

15 Kas 2023

• ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada’nın oluşturduğu G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Tokyo’da bir araya geldi. Ortak açıklamada İsrail’in “uluslararası hukuk kapsamında” kendisini savunma hakkına sahip olduğu ifade edildi. "Gazze'de kötüleşen insani krize çözüm bulmak için acil eyleme geçilmesi gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerinin yer aldığı ortak açıklamada insani ara ve insani koridorların desteklendiği vurgulandı. Bununla birlikte: Top...Devamını Oku

09 Kas 2023

• Birleşmiş Milletler , Birleşik Krallık'ın göçmenlerin ülkeye gelişini durdurmayı amaçlayan yasa tasarısının, ülkenin uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülükleriyle çeliştiğini söyledi. Ne içeriyor? Tasarıya göre; ülkede izinsiz bulunan göçmenlerin sığınma talebi engellenecek, göçmenler kendi ülkelerine veya güvenli kabul edilen farklı ülkelere gönderilerek sınır dışı edilecek.

19 Tem 2023

• Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Çin'in eski Sovyetler Birliği ülkelerinin egemenliğine "saygı duyduğunu" ve bu konu hakkındaki görüşlerinin değişmediğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı'nın bu açıklaması, ülkenin Fransa Büyükelçisi Lu Shaye'nin verdiği bir röportajda, eski Sovyetler Birliği ülkeleri hakkında yaptığı tepki çeken açıklamalardan sonra geldi. Ne demişti? Çin'in Fransa Büyükelçisi Lu Shaye, katıldığı televizyon programında, 2014 yılında Rusya tara...Devamını Oku

25 Nis 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Çin'den eski Sovyetler Birliği ülkelerine "saygı" açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ülkenin Fransa Büyükelçisinin verdiği röportajda, eski Sovyetler Birliği ülkeleri hakkında yaptığı açıklamalardan sonra Çin'in eski Sovyetler Birliği ülkelerinin egemenliğine "saygı duyduğunu" belirtti.

Tanem Zaman

·

24 Nis 2023

cinden-eski-sovyetler-birligi-ulkelerine-saygi-aciklamasi
• AB Suriye Delegasyonu tarafından yapılan açıklamada "Tüm Suriyelilerin evlerine dönme hakkı var ama şartlar henüz oluşmadı. İlk olarak gerekli olan, uluslararası hukuk ve 'geri gönderme yasağı' uyarınca, mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde geri dönüşü için koşulların yaratılmasıdır." denildi.

14 Eyl 2022