aposto-logo
TR
TREN

2022'de teknolojiden ne bekliyoruz?

28 Aralık - Yenibirlider - Quando
Yenibirlider Derneği ile birlikte

Yenibirlider Gelişim Programı için başvurular başladı 2012 yılından bu yana, Türkiye’nin fark yaratan bireylerine, bu bireylerin uluslararası rol modeller olmalarını sağlayacak, sıra dışı olanaklar sunan liderlik ekosistemini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Yenibirlider Derneği’nin , Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği Yenibirlider Gelişim Programı için kurumsal ve bireysel başvurular başladı. Nedir? Türkiye’nin en önde gelen kurumlarında kariyerlerini devam ettiren ve dahil oldukları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak lider adayı profesyonellerine bilgi, anlayış ve beceri kazandırma amacıyla yürütülen Yenibirlider Gelişim Programı , mezunlarına, stratejik bir amaç doğrultusunda bilgiye dayalı kararların verildiği organizasyonları yönetebilecek liderler olma kazanımı sunuyor. Şubat 2022–Ocak 2023 tarihleri arasında sürecek olan program; akademik eğitimler, mentorluk, koçluk programları ve Yenibirlider Ekosistemi içerisinde çeşitli projelerde yer alma imkânı sağlıyor. 25-35 yaş arası profesyonellere özel tasarlanmış olan bu liderlik gelişim programına katılmak üzere başvurular 11 Ocak’a kadar devam edecek. Neden tercih etmeli? Yenibirlider, kapasite geliştirme programlarıyla fark yaratan bireylerin liderlik yetkinliklerini geliştirmeleri için alanlar yaratırken, mevcut liderler arasında köprüler kurarak karşılıklı etkileşimi ve dönüşümü kolaylaştırıyor. Ayrıca bütün çalışmalarını da, özel sektör, sivil toplum sektörü, kamu sektörü ve akademi iş birliğini etkin hâle getirmek üzerinden kurguluyor. Yenibirlider Gelişim Programı hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak üzere bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Forbes: Amazon geçtiğimiz aylarda akıllı ev robotu Astra'yı duyurmuştu. Forbes'tan Bernard Marr'a göre 2022'de bir evi paylaşacağımız robotların artacağını söylemek mümkün. Ev işlerinde yardımcı olacak, eğitim amaçlı işlevler görecek ve yalnız yaşayan yaşlı insanların sağlık durumlarını takip etmemize yarayacak elektroniklere daha çok rastlamak olası gibi görünüyor. Diğer yandan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik popülaritesini koruyor. Filmlerin, oyunların daha gerçekçi olması; kullanıcıya daha gerçek deneyimler sunmak konusundaki rekabetin artması bekleniyor. Bir yandan 5G ve diğer "ultra hızlı" bağlantı teknolojilerinin yaygınlaşacağı söyleniyor. Metaverse, NFT, dijital ikizler, blok zinciri gibi teknolojiler de hayatımızda daha çok yer kaplayacak gibi görünüyor. 

The Newsweek'in dikkat çektiği başlıklardan biri siber güvenlikte yapay zekâ kullanımı. Son yıllarda giderek daha büyük bir probleme dönüşen ve ABD Başkanı'nı sektör temsilcileriyle toplantı düzenlemeye kadar götüren siber güvenlik endişeleriyle mücadelede yapay zekânın gücünden faydalanılacağı öngörülüyor. Diğer yandan toplanan, işlenen, kullanılan veri arttıkça gizlilik endişeleri de bu artışa paralel davranıyor. Bu konudaki düzenleme ve şeffaflık ihtiyacı da bu kapsamda artacağa benziyor.

The Wall Street Journal: WSJ, 2022 sonunda ABD'de araç satın almak isteyenlerin 100'den fazla farklı modele erişebileceğini düşünüyor. Birçok üretici, düzenleyicilerin ve hükümetlerin tedbirleri doğrultusunda yatırımlarını elektrikli araçlara doğru kaydırmayı sürdürüyor. Öte yandan pandemiyle iş dünyası ve teknoloji gündeminin en çok konuştuğu konulardan biri olan çip kıtlığının, tam olarak sona ermese bile, önümüzdeki yıl biraz daha azalması öngörülüyor. WSJ'in derlemesinde "password-free logins" başlığı da dikkatimizi çekiyor. Herhangi bir servise erişimde biyometrik verilerin ya da daha yaratıcı yolların sık kullanıldığı, şifrelerin ise modasının geçtiği bir yıl bizi bekliyor. 

Dahası: İşin tüketici tarafından değil de daha geniş perspektiften bakmak isteyenler için bonus, Deloitte'ın Tech Trends 2022 raporu şurada. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sanal gerçeklik

artırılmış gerçeklik

blok zinciri

yapay zekâ

elektrikli araç

Forbes

Amazon

Metaverse

The Newsweek

The Wall Street Journal

Deloitte

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

2021’den kalanlar, 2022’den beklenenler

Bu yıl eşsiz dijital sahiplikler vadeden non-fungible token’ları, internetin bir sonraki adımını adlandıran Web3’ü; her şeyin sanal ama bir yandan da gerçek olduğu metaverse’ü çok konuştuk. Dahası?

28 Ara 2021

Techfomance üzerinden

YAZARLAR

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;