Bankaların 2023 sendikasyon görünümü

Yerli bankalarda bu yılın ilk yarısı için sendikasyon anlaşmaları tamamlanıyor

Together with Vestel

Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel ’de Elektrikli araç şarj istasyonunuz Vestel’de Elektrikli araç kullanımının artmasıyla şarj noktalarının ulaşılabilirliği ve yaygınlaşması da önem kazanıyor. Üstün tasarımlı ve yeşil enerjiye katkı sağlayan elektrikli araç şarj istasyonlarıyla yurt içindeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan Vestel , aynı zamanda İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Neler var? Elektrikli araç sahipleri, evlerine veya iş yerlerine ergonomik tasarımı sayesinde konforlu bir kullanım deneyimi sunan elektrikli şarj istasyonları satın alabiliyor. Kurulum sonrası herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç duymayan istasyonlar “tak-çalıştır” özelliğiyle kolay bir kullanım sunuyor. Müşteriler kendi araçlarının enerji ihtiyacına göre 7.4kW, 11kW veya 22kW güç seçeneklerine sahip şarj istasyonları arasından en uygun olanı tercih edebiliyor. Vestel, montaj ve servis ihtiyacı doğrultusunda Türkiye’nin her yerinde eksiksiz bir satış sonrası hizmeti sağlıyor. Size en uygun elektrikli araç şarj istasyonuna ulaşmak için Vestel ’i buradan ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Bloomberg HT Para ve Sermaye Piyasaları Müdürü Ebru Usta'nın analizine göre, yılın ilk yarısında açıklanan sendikasyon anlaşmalarında, 2022'nin ikinci yarısında yaşanan maliyet artışlarıyla birlikte borçlanmalardaki yüksek seyir devam ediyor.

Detaylar: 23 Mart 2023 tarihinde Türkiye Varlık Fonu öncülüğünde başlayan dış borçlanmalar Nisan ayında Ziraat Bankası ile devam etti. 

 • Türkiye Varlık Fonu'nun 790 milyon avroluk 2 yıl vadeli borçlanmasında faiz Euribor + %4,25 oldu.
 • Nisan ayı başında gerçekleştirilen Ziraat Bankası’nın 779 milyon avro + 423 milyon dolarlık sendikasyonunda borçlanma maliyeti belirtilmezken bu sendikasyon kredisinde yenileme oranı %103 olmuştu.
 • Yine Nisan ayı içinde, Akbank’ın yenileme oranının %100’ün üzerinde olduğu takip edildi. Akbank Ekim ayında temin ettiği 177,50 milyon avro + 225 milyon dolarlık krediyi 233 milyon avro + 245,50 milyon dolar olarak yenilerken maliyet Euribor + %4,00 ve SOFR + %4,25 olarak aynı kaldı.
 • Mayıs ayında Vakıfbank’ın 575,50 milyon avro + 189,50 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin maliyeti de aynı seviyelerde gerçekleşti.
 • Denizbank da Mayıs ayı içerisinde 7 yıl vadeli ve 610 milyon dolarlık seküritizasyon finansmanı için Euribor + %3,9 faizle kredi temin edildiğini açıklamıştı. Bu kredi, Proparco ve EBRD’nin Türkiye’de deprem ilintili olarak verdiği ilk kredi ve aynı zamanda Proparco’nun Türkiye’de katıldığı ilk seküritizasyon işlemi olmuştu.
 • QNB Finansbank ise yine Mayıs ayı içerisinde 143,50 milyon avro ve 171 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi temin etmek üzere anlaşma imzaladı. Bu kredide de maliyet Euribor + %4,00 ve SOFR + %4,25 olarak aynı kaldı.
 • Yapı Kredi, 1 Haziran 2023 tarihinde 353,4 milyon avro + 201,5 milyon dolar tutarında iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi temin etti. Kredide maliyet Euribor + %4,00 ve SOFR + %4,25 olarak aynı kaldı.
  • Banka Kasım ayında 249 milyon avro ve 210 milyon dolar tutarında iki ayrı dilimden oluşan yaklaşık toplam 458 milyon dolar sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi anlaşması yapmıştı. Kasım ayında bankanın sendikasyon çevrim oranı %61 seviyesinde kaydedilmiş, faizi yine Euribor + %4,00 ve SOFR + %4,25 olmuştu.
 • Garanti Bankası da 2 Haziran 2023'te sendikasyon kredisini duyurdu; 218,5 milyon avro + 199 milyon dolar tutarında iki dilimli kredinin faizi Kasım ayında yapılan borçlanma maliyeti ile aynı seviyelerde gerçekleşti. Geçen yılın Nisan sendikasyonunda dolar dilimi için SOFR + %2,75 avro dilimi için Euribor+ %2,10 iken, bu maliyet Kasım döneminde SOFR + %4,25 ve Euribor artı %4’e yükselmişti.
 • İş Bankası da 6 Haziran 2023 tarihinde 388,25 milyon avro ve 224 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşması imzaladığını duyurdu. Ancak diğer bankalarda olduğu gibi İş Bankası’nda da maliyetler geçen yılın Haziran sendikasyonuna göre arttı. 1 yıl önceki borçlanmada dolar dilimi için SOFR + %2,75 ve avro dilimi için Euribor + %2,10 iken, bu maliyet Kasım döneminde SOFR + %4,25 ve Euribor + %4’e yükselmişti.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sendikasyon

dolar

sürdürülebilir

Bloomberg HT

Türkiye Varlık Fonu

Ziraat Bankası

Akbank

Denizbank

Proparco

EBRD

Türkiye

QNB Finansbank

Yapı Kredi

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

📮 4 halka arz, temiz elektrik

Borsa İstanbul'da bu hafta 4 şirketin halka arzı gerçekleşti, AB'de rüzgar ve güneşin elektrik üretimindeki payı ilk kez fosil yakıtları aştı

09 Haz 2023

Vestel ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;