Deniz Ağan: “Müzik, birlikte yapılan bir şey.”

The Beatles ve The Who’nun açtığı kapıların ötesi.

Together with Royal Canin

Royal Canin’den kedi sahiplerine çağrı: K edinizin sağlık kontrolünü önemseyin International Cat Care’in yapmış olduğu araştırmaya göre kedi sahiplerinin yüzde 40’ından fazlası kedilerini sağlık kontrolüne götürmüyor. Kedi sahiplerinin farkındalığını artırabilmek ve kedilerin daha sık sağlık kontrolünden geçirilmesini teşvik edebilmek amacıyla, kedi ve köpek beslenmesinde dünyanın önde gelen şirketi Royal Canin , Türkiye’de her sene düzenli olarak hayata geçirdiği Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün kampanyasına bu sene de 15 Kasım - 15 Aralık tarihlerinde tekrarlıyor. Nedir? ‘Hayvanlar için daha iyi bir dünya’ misyonuyla çalışmalarını sürdüren Royal Canin , düzenlediği kampanya kapsamında “ Onu yeterince anlıyor musunuz? ” diyerek hayvan sahiplerini farkındalığa davet ediyor. Kedi sahiplerinin bu süreçte ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgi ve bakım önerisini, kampanya için yaratmış olduğu https://www.kedimklinikte.com/ adresinde bir araya getiren Royal Canin, kedi psikolojisi, davranışları ve hayvan beslenmesine dair doğru bilinen yanlışları da web sitesinde yer alan videolar aracılığıyla anlatıyor. Sıra sende: #KedimKlinikte hareketiyle kediler için düzenli sağlık kontrolünün önemine dikkat çekmeye çalışan Royal Canin; #KedimKlinikte ve @royalcanintr etiketiyle kedilerinin veteriner kliniğinde çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan kişiler adına sokaktaki sahipsiz dostlarımız için 1 kg mama bağışı yapıyor.

Learn more

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Bozuk pikaplar, torpido gözündeki kasetler: Aile arabasında çalan Sezen Aksu albümleri kaç kişinin çocukluğuna izini bırakmıştır? Çok. MFÖ, Cem Karaca? Çok. Queen, Rod Stewart? Biraz daha az. Deniz’in dikkatini müziğe çeken, onu müziğe “maruz kalan” olmaktan çıkarıp müziği “dinleyen” kılan, babasının bir gün arabanın teybine taktığı The Beatles albümü. 

Anthology serisinin 1996’da çıkan 3. albümünde, grubun albüm kayıtlarından daha önce yayımlanmamış şarkılar, bilinen şarkılarının demo ve konser versiyonları yer alıyor. The Beatles diskografisiyle böyle tanışmak, büyük bir partiye arka kapıdan sızmak gibi. Deniz, bu kasetle o kadar uzun zaman geçirmiş ki “Radyo Eksen’de Helter Skelter’ın orijinalini duyduğumda okul servisinin camlarını yumruklayacaktım,” diyor.

Deniz'le, No:5 Stüdyo'nun salonunda, "Burada neler neler olur!" dediğimiz alanda


“Duyduğumda inanamadım”The Beatles’ın araladığı kapıyı kırarak 60’lara giriş yapan Deniz’in sonraki durağı, duyduğunda inanamadığını söylediği The Who. Müzik dinlerken kurulan hayallerin odağı, sahnede olmaya evrilmiş. 

Güzel sanatlar lisesindeki resim atölyelerinden gürültülü müzikler yükseliyor — okul kırılıp stüdyoya kaçılıyor, prova yapmaya. Enstrümanlar el yordamıyla öğreniliyor, hep birlikte. Çünkü müzik birlikte yapılan bir şey.

Eskiz'in yedi yıldan fazladır konserden konsere taşıdığı bayrakları


Eskiz, Kraker ve The Ringo Jets: Üniversite yılları, müziğin Deniz’in hayatını tam anlamıyla ele geçirdiği yıllar. MSGSÜ’nün Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümünde okurken liseden arkadaşı Sedat Girgin'le Eskiz’i kuruyorlar. Resimde sevdikleri eskiz tadını, incelikten çok tavrın ve yüksek enerjinin öne çıktığı gruplarına taşıyorlar. Eskiz, 2010’da 15. Roxy Müzik Günleri’nde birinci oluyor.

Ardından davulcu Lale Kardeş’in davetiyle Kraker’e katılıyor Deniz. Kraker, zaman içinde The Ringo Jets’e dönüşüyor ve hikâyenin bir kısmı artık gözlerimizin önünde yaşanmaya başlıyor. Deniz Ağan için verilmiş bir karar var şimdi: Yola müzikle devam edilecek.

No: 5 Stüdyo'da sergilenen ve kayda gelen her grubun kullanabildiği Abi Guitars'ın el yapımı gitarları


Tantana Stüdyo’dan No:5’e: Grup dinamiği içinde çalışan her müzisyenin bildiği gibi, grupların kondisyonlarını korumak için provaya ihtiyacı var ve bu ciddi bir maliyet. İmkansızlıklar dayanışmayı besliyor ve Kabataş’ta 7-8 grubun paylaştığı bir stüdyo kiralanıyor. Sonra Kadıköy Kadife Sokak’taki Tantana Records ofisine geçiliyor ve burada bir stüdyo alanı oluşturuluyor: "Merhaba, Tantana Stüdyo."

Zamanla gruplar azalıyor, araya pandemi giriyor, binada yapılan güçlendirme çalışması nedeniyle stüdyo yıkılıyor ve tekrar yer değiştirmenin zamanı geliyor. Hummalı bir çalışmanın ardından, No: 5, Kadıköy’deki yeni yerinde geçtiğimiz günlerde açılıyor. Bu sefer sadece müzisyenleri değil, etkinlik programıyla bizi de ağırlamaya hazırlanıyor.

Deniz'le her şeyini kendi elleriyle yaptıkları No:5'in salonunda


Anahtar: Deniz’in bize açtığı keşif kapısı, Türkiye bağımsız müzik sahnesine çıkıyor. Hatespeech, Mojave ve Yangın'la tanışıyoruz. Birkaç gün önce dört underground rock grubunun çaldığı ve biletleri tükenen konserden bahsedip birlikte umutlanıyoruz — The Ringo Jets ve Eskiz’den yeni kayıtların haberini alıp konser hayallerine dalıyoruz. Müzik hem hayallerden hem gerçeklerden besleniyor. Yeni hayaller kurdurup yeni bir gerçekliği biçimlendiriyor. 

On yıldan uzun süredir grup arkadaşlarıyla müzik yapmanın üzerine pandemi eklenince sadece üretebiliyor olmanın yeterli olduğu bir an geliyor. Seçilen yolun kolay olmadığını biliyoruz, ama “sevdiğin insanlarla sevdiğin şeyi yapıyorsun. Daha güzel ne olabilir?” 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Sezen Aksu

MFÖ

Cem Karaca

Queen

Rod Stewart

The Beatles

Anthology

Radyo Eksen

Helter Skelter

The Who

Eskiz

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🎧 Keşif Sahnesi #13: Deniz Ağan

Artemis ve Deniz'in Asmalımescit'te başlayan ve Kadıköy'de yeni açılan No:5 Stüdyosu'na uzanan hikâyesine davetlisin.

28 Kas 2021

Royal Canin ile birlikte
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

YAZARLAR

Artemis Günebakanlı

Duende müzik yazarı

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;