aposto-logo
TR
TREN

Google I/O 2023: Neler tanıtıldı?

Yapay zeka rüzgarının estiği Google I/O 2023'te yeni cihazlar da tanıtıldı
Google I/O 2023: Neler tanıtıldı?

16 Mayıs - İBB Kültür AŞ - İstanbul
İBB Kültür AŞ ile birlikte

Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması için başvurular devam ediyor Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması için son başvuru tarihi 2 Haziran Nedir? İBB Kültür AŞ ilk defa düzenlediği Gençlere Alan Açık yarışmasında “Bellek ve An” temasıyla resim alanında üretim yapan gençlere sesleniyor. Genç yeteneklerin özgün çalışmalarıyla katılması arzulanan yarışmada, hayalini kurdukları ve kendilerini özgür hissettikleri bir ortamda hünerlerini göstermeleri ve hikâyelerini sanat pratikleriyle anlatmaları teşvik ediliyor. Kimler başvurabilir? Başvuruların 2 Haziran’a kadar devam edeceği yarışmaya Türkiye’deki üniversitelerin 35 yaş altı lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve/veya mezunları birer eserle katılabiliyor. Peki ya ödül? Çelenk Bafra, Eda Kehale Argün, İnci Eviner, Osman Erden ve Oya Delahaye’den oluşan seçici kurul ilk üç kazananı belirleyecek. Kurul tarafından seçilen 20 eser 11 - 30 Temmuz tarihlerinde Taksim Sanat ’ta sergilenerek aynı tarihlerde Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden oylamaya sunulacak. Oylamanın kazananı 10 bin liralık Halk Ödülü ’ne layık görülürken yarışmanın birincisi 50 bin lira , ikincisi 25 bin lira ve üçüncüsü 10 bin liranın sahibi olacak. Sevgili gençler, Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, 2 Haziran’a kadar başvuruları şuradan yapabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Google'ın her yıl mayıs ayında düzenlenen geliştirici konferansı Google I/O dün gerçekleşti. Google'ın birçok yeni cihaz tanıttığı Google I/O 2023'ün öne çıkan başlığı ise 2023 yılını domine eden yapay zeka oldu. Peki, etkinlikte neler tanıtıldı, neler konuşuldu?

Yapay zeka

PaLM 2: Google I/O'da en çok ilgi çeken duyuru, Google'ın OpenAI'ın yapay zeka sohbet robotu ChatGPT2ye rakip olarak geliştirdiği Bard'a güç veren yeni büyük dil modeli PaLM 2 oldu. Colab, PaLM API ve Firebase aracılığıyla geliştiricilere sunulan ve ön izlemeye açıldığı aktarılan PaLM 2, küçükten büyüğe doğru Gecko, Otter, Bison ve Unicorn şeklinde sunulacak.

  • Gecko'nun mobil cihazlarla uyumlu ve çevrimdışı durumlarda bile oldukça hızlı olduğunu belirten Google CEO'su Sundar Pichai, mevcut durumda PaLM 2'nin 25 farklı üründe kullanıldığını bildirdi. Buna ek olarak, matematik ve mantık konularında da başarılı olduğu belirtilen PaLM 2'nin, JavaScript ve Python gibi 20'yi aşkın programlama dilini desteklediği ifade ediliyor.
  • 540 milyar parametreye sahip olduğu belirtilen PaLM 2'nin 100'den fazla dili barındıran bir yapı üzerinden eğitildiği gerçeğiyse modelin metin anlama ve tercüme etmeye gelişmiş olduğu anlamına geliyor.

Google Arama: Google'ın yapay zeka destekli arama motoruna ilişkin detaylar ilk kez I/O 2023'te paylaşıldı. Buna göre, Üretken Arama Deneyimi (SGE) olarak adlandırılan, Microsoft'un yapay zeka destekli Bing'ine rakip arama motorunun, yalnızca link vermektense kullanıcıların sorularına yanıt üretebileceği aktarıldı.

  • Buna göre, Google'ın yapay zekadan güç alan arama motoruyla kullanıcıların sordukları sorularla ilgili daha detaylı bilgi, video ve görsellere ulaşması, alışveriş süreçlerini kolaylaştırması ve araştırmalarını derinleştirmesi mümkün olacak.

Duet AI: Kısa bir süre önce Sheets, Meet, Slides, Docs ve Gmail için yapay zeka desteği sunmaya başlayan Google, bu özellikleri Duet AI adı altında topladığını duyurdu. Bu kapsamda, kullanıcılar, yapay zeka desteğiyle belgeleri özetleyebilecek, kaçırdıkları toplantıların özetlerine ulaşabilecek, e-postalar oluşturabilecek ve e-posta adreslerinin daha önce Dark Web'de paylaşılıp paylaşılmadığını görebilecek.

Bard: Google'ın kısa bir süre önce erken erişime açılan sohbet robotu Bard'ın tüm özellikleri de I/O 2023'te açıklandı. Açıklanan tüm özelliklerle birlikte, Bard; kod yazabilecek, kodlardaki hatalara müdahale edebilecek, kullanıcıların kodları dışarıya aktarmalarını sağlayabilecek ve kullanıcıların sorularına görsel destekli yanıtlar üretebilecek.

  • Bununla birlikte, Bard, Google Lens ile birlikte çalışarak kullanıcıların herhangi bir fotoğraf hakkında soru sormalarını mümkün hâle getirebilecek ve metin girdisinden görsel oluşturulmasını sağlayabilecek.

Codey: Etkinlikte tanıtılan ürünlerden biri olan Codey, kod yazmak ve düzenlemek için yeni bir jeneratif yapay zeka olarak öne çıkıyor. Buna göre, Codey'in, GitHub'ın Copilot'ına rakip olduğu ifade ediliyor.

MusicLM: Google'ın yeni tanıttığı bir diğer jeneratif yapay zeka aracı olan MusicLM, Codey'in aksine müziğe odaklanıyor. Buna göre, AI Test Kitchen üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulan MusicLM, girdiler üzerinden yazıdan müzik oluşturabiliyor.

Magic Editor: Google Fotoğraflar üzerinden kullanıma sunulan Magic Editor, yapay zeka destekli bir fotoğraf düzenleme aracı olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre, bu araç aracılığıyla kullanıcıların bir fotoğraftan istemedikleri ögeleri silmesi, arka planı düzenlemesi ya da fotoğraftaki boşlukları doldurması mümkün hâle geliyor.

About this image: Google'ın yeni "About this image" özelliğiyle, içeriklerin bir insan mı yoksa yapay zeka tarafından mı oluşturulduğunu anlamak mümkün olacak. Buna göre, bu özellik ile kullanıcılar, bir görselin Google tarafından ne zaman indekslendiği, ilk nasıl ve nerede ortaya çıktığı ve hangi çevrimiçi ortamlarda görüldüğü gibi bilgilere ulaşabilecek.

Donanım

Pixel Fold: Google, bir süre önce tanıttığı ilk katlanabilir akıllı telefon modeli Pixel Fold'a ilişkin detayları I/O 2023'te paylaştı. Buna göre, 5,8 ve 7,6 inç olmak üzere iki farklı ekran seçeneğiyle gelecek ve Google'ın Tensor 2 işlemcisi tarafından desteklenecek olan Pixel Fold, 12 GB RAM ve 256 GB ya da 512 GB dahili depolama seçeneği sunacak. Bununla birlikte, 4,800 mAh'lık bir pile sahip olacağı belirtilen Pixel Fold, 1800 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak.

Google Pixel 7a: Google'ın etkinlikte tanıttığı bir diğer cihazı da orta segment akıllı telefon modeli Google Pixel 7a oldu. Google Pixel 6a'nın bir üst modeli olan ve Tensor G2 tarafından desteklenen Pixel 7a, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile gelecek. Buna ek olarak 6,1 inçlik bir OLED ekran ile 64 ve 13 megapiksellik iki kameraya sahip olacak olan cihazın fiyatıysa 499 dolar olacak.

Pixel Tablet: İlk olarak Google I/O 2022'de tanıtılan Pixel Tablet, kendi şarj ve hoparlör dock'una sahip olacak. 10,95 inç boyutunda, 2560 x 1600 piksel çözünürlük sunan bir ekrana sahip olacağı ifade edilen Android tablet, Google'ın etkinlikte tanıttığı diğer cihazlar gibi Tensor G2 işlemcisini kullanacak ve 499 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Google

Google I/O

Yapay zeka

PaLM 2

OpenAI

ChatGPT2

PaLM

Firebase

Sundar Pichai

Python

I/O

Microsoft

Bing

Gmail

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🔌 Musk'tan elveda, kriptoda iflas

Twitter'ın yeni CEO'su. Wikipedia kurucusundan Musk'a 'kısıtlama' tepkisi. Google I/O 2023'te duyurulanlar. Steve Wozniak'tan yapay zeka uyarısı. Kripto'da yeni iflas başvurusu.

16 May 2023

İBB Kültür AŞ ile birlikte
CNBC

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;