aposto-logo
TR
TREN

Meksika'da bir ufak uzaylı meselesi

Bu dünyaya ait olmadıkları iddiasıyla Meksika'da sergilenen iki küçük cesede bilim dünyası ne tepki verdi?

19 Haziran - BMW i - Quando
BMW i ile birlikte

Yüzde yüz elektrikli sürüş keyfi: BMW %100 elektrikli sürüş keyfi BMW geleceğin mobilitesine yönelik 50 yıldır sürdürdüğü çalışmalarının sonucunda çevreye saygılı ve sürdürülebilir mobiliteyi yaygınlaştırmada öncü bir rol üstleniyor. Nedir? BMW ’in tamamen elektrikli model gamı , çevre dostu sürüş deneyimini farklı yaşam tarzlarına uygun tasarımlarla ve klasik BMW konforuyla buluşturuyor. Neler var? Görkemli duruşu ve konforlu yaşam alanıyla tamamen elektrikli Yeni BMW iX1 , yenilikçi karakterini çok yönlülüğüyle birleştirerek kullanıcılarını gündelik yaşamlarında hayallerinin ötesinde bir yolculuğa çıkarıyor. Modern sanattan ilham alınarak tasarlanan tamamen elektrikli Yeni BMW i7 , geleneksel ruhu fütüristik teknolojiyle harmanlayarak lüks anlayışını yeniden yorumluyor. Tamamen elektrikli BMW iX , fütüristik ve etkileyici dış tasarımı, minimal ve şık iç tasarımı, öncü teknolojileri ve üstün sürüş asistan sistemleriyle sessiz ve benzersiz bir sürüş deneyimi sağlıyor. Tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli olan Yeni BMW i4 , üst düzey konfor ve günlük kullanım için ideal niteliklerinin yanı sıra olağanüstü dinamik özellikler sunuyor. Ailenin sportif üyesi Yeni BMW i4 M50 , BMW M'in üstün sportif performansını BMW i'nin yenilikçi gücüyle birleştiriyor. Yeni tasarımıyla standart özellik olarak sunulan M Sport donanımı sayesinde BMW iX3 eDrive20 her zamankinden daha sportif görünüyor. Eşsiz sürüş keyfini yaşarken sürdürülebilir bir geleceğe öncülük etmek için size en uygun tamamen elektrikli BMW modelini burada bulabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Geçtiğimiz hafta Meksika Kongresi'nde, "uzaylı" olduğu iddia edilen iki ceset politikacılara sergilendi. Kendisi "UFO uzmanı" olarak tanımlayan gazeteci José Jaime Maussan öncülüğünde halka açık olarak gerçekleşen bir oturumda sergilenen cesetler, doğal olarak yalnızca UFO veya yeni ismiyle UAP komplo teorisyenleri arasında değil tüm dünyada heyecan yarattı. 

Ancak, henüz doğrulanmayan iddianın büyüklüğü ve Maussan'ın geçmişteki benzer çabaları, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Meksika Kongresi'nde neler yaşandı?

Oturumu ABD'li ve Meksikalı yetkililere çeşitli UFO videoları göstererek açan Maussan, bunu takiben uzaylı cesedi olduğunu öne sürdüğü iki küçük mumyamsı yapıyı cam kutular için meraklı gözlerin beğenisine sundu. Maussan'ın yeminli açıklamalarına göre 2017 yılında Peru'nun Cusco kentinde keşfedilen; üçgenimsi büyük kafaları ve iki kol, iki bacak ve üç parmaktan oluşan ufak vücutları ile filmlerden aşina olduğumuz uzaylı tasvirlerine oldukça benzeyen bu insansı cesetler, "dünyevi evrenimizin" bir parçası değildi:

 "Bu örnekler dünyevi evrimimizin bir parçası değil... Bunlar bir UFO enkazından sonra bulunan varlıklar değil. Diatom (yosun) madenlerinde bulunmuşlar ve daha sonra fosilleşmişlerdir."

Maussan'ın altılarına göre, Özerk Ulusal Üniversitesi'ndeki (UNAM) bilim insanları tarafından incelenen uzaylı örneklerinden, ve radyokarbon tarihleme tekniğiyle DNA kalıntıları elde edildi. Bu örneklerin diğer DNA örnekleriyle karşılaştırılmasının ardındansa uzaylı olduğu iddia edilen cesetlere ait örneklerin DNA'sının %30'undan fazlasının "bilinmeyen" olduğu tespit edildi. Başka bir deyişle, bu, örneklerin neredeyse üçte birinin Dünya'ya ait olmadığı anlamına geliyor. 

Yapılan incelemeler ışığında uzaylı bedenlerinin yaklaşık 1,000 yaşında olduklarını ve Dünya'daki hiçbir türle akraba olmadıklarını; bunun herhangi bir bilimsel kurumun cesetleri araştırması için yeterli kanıt olduğunu belirten Maussan, "Yalnız değiliz," diye de sözlerine ekledi.

Bu, Maussan'ın ilk rodeosu değil

Maussan'ın Meksika Kongresi önündeki şovunun oldukça etkileyici ve iddialı olduğu söylenebilir; ancak bu, Maussan'ın ilk denemesi değil.

Daha önce defalarca kez benzer iddialarda bulunan ve bu iddiaları çürütülen Maussan, 2015'te yine Peru'da uzaylı cesedi keşfettiğini iddia etmiş; yapılan incelemeler sonucunda uzaylı olduğu öne sürülen beş cesedin mumyalanmış çocuklara ait kalıntılardan oluşturulduğu anlaşılmıştı. 

  • 2017'de çürütülen bir diğer iddiada ise ülkenin savcılığı tarafından hazırlanan raporda, Maussan'ın uzaylı cesedi olduğunu öne sürdüğü şeylerin aslında "deri varlığını taklit etmek için kağıt ve sentetik yapıştırıcı karışımıyla kaplanmış, yakın zamanda üretilmiş oyuncak bebekler" olduğu tespit edilmişti.

Bilim dünyası ne diyor?

Maussan, sunduğu örneklerin daha geniş çaplı bir şekilde incelenmesini talep etse de bilim dünyası, iddialara ilişkin kararını şimdiden vermiş gibi duruyor: "Gösteri"

Rakamlarla ilgili birçok detayın "hiçbir anlam ifade etmediğini" belirten Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi Astronomi Enstitüsü'nden araştırmacı Julieta Fierro, araştırmacıların cesetlerin insan dışı olup olmadığını belirlemek için kullandıklarını söyledikleri X-ışınlarından daha ileri bir teknolojiye ihtiyaç duyduklarının altını çiziyor. 

UNAM tarafından yapılan çalışmalarda karbon-14 bulunmasının, örneklerin farklı zamanlarda ölen farklı mumyalara ait beyin ve deri dokularıyla ilişkili olduğunu kanıtladığını ifade eden Fierro'ya göre, sonuçlar, "Dünya'da var olmayan yaşam bileşiklerine işaret edebilecek gizemli bir şey" sunmuyor.

  • Canlı organizmalar tarafından emilen radyoaktif karbon-14 izotopunun oranı zamanla bozulur ve bu da numunenin yaklaşık ölüm yılının belirlenmesini sağlar; gelgelelim, diğer gezegenlerin atmosferlerindeki karbon-14 miktarı Dünya'dakiyle aynı olacak diye bir şey yok. 

Popüler bilim insanı Brian Cox, sözde cesetlerin "fazlasıyla insansı" olduğunu söylerken daha önce ABD Kongresi'nde ifade vererek hükümetin UFO ve dünya dışı yaşam kanıtları bulduğunu ancak bunları halktan gizlediğini söyleyen eski savaş pilotu Ryan Graves, bu "asılsız gösteri"nin kendisini "derin bir hayal kırıklığına" uğrattığını ifade etti.

Davet üzerine Meksika Kongresi'ndeki oturuma katılan Graves, Twitter'da yaptığı paylaşımda "Ne yazık ki dünkü gösteri bu konuda büyük bir geri adım oldu" şeklinde aktardı 

Biyo-antropolog Elsa Tomasto-Cagigao ise sahtekarlık olduğu anlaşılan benzer bulgulara atıfta bulunarak, bu tür iddiaların hâlâ gündeme getirilmesinden duyduğu memnuniyetsizliği "Daha önce söylediklerimiz hâlâ geçerli, her zamanki gibi aynı şeyleri sunuyorlar ve eğer buna inanmaya devam eden insanlar varsa, ne yapabiliriz ki?" ifadeleriyle dile getirdi. 

NASA'nın UAP çalışma ekibinin başkanı David Spergel ise iddialarını direkt yalanlamak yerine Meksika hükümetine seslenerek ellerinde gerçekten herhangi bir 'uzaylı kalıntısı' varsa bunların kamunun incelenmesine açılması gerektiğini söyledi.

Peru ise iddiaların doğruluğundansa kalıntıların ülkeyi nasıl terk ettiğine takılmış durumda. Ülkedeki hiçbir bilimsel kurumun kalıntıları insan dışı olarak tanımlamadığını belirten Peru Kültür Bakanı Leslie Urteaga, örneklerin Peru'dan ayrılmasının şüpheli olduğuna dikkat çekerek bakanlığın Maussan ve ortaklarına karşı suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

👽 UFO raporu, yapay zeka oturumu

Musk'tan X'i ücretli hâle getirme sinyalleri. Apple'dan radyasyon güncellemesi. ABD Senatosu'nda kapalı yapay zeka oturumu. NASA'nın ilk UFO raporu.

19 Eyl 2023

BMW i ile birlikte
The Economic Times

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;