aposto-logo
TR
TREN

Yeni haftanın gündemi

Yeni haftanın gündemi: 03-09 Temmuz

Yurt içi piyasalar

Yurt içi piyasalarda 5 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan Haziran ayı manşet enflasyon verisi gündemin en önemli maddesi olarak öne çıkıyor. Reuters tarafından 11 ekonomistin katılımıyla düzenlenen ankete göre manşet enflasyonun Haziran ayında aylık bazda %4,84 artışla yıllık bazda %39,47’ye gerilemesi bekleniyor. Döviz kurlarındaki hızlı artışlar, asgari ücrete yapılan ara zam ve enflasyon hesabındaki birtakım değişiklikler göz önünde bulundurulduğunda, Haziran ayında aylık enflasyonun önceki aylara göre daha hızlı artması bir sürpriz olmaz.

Bunun yanı sıra Pazartesi günü yayımlanacak İstanbul Sanayi Odası (İSO) imalat PMI, TCMB Para Politikası Kurulu toplantısının özet metni ve öncü Dış Ticaret Dengesi verileri, Çarşamba günü yayımlanacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Perşembe günü yayımlanacak TCMB Haftalık Para-Banka istatistikleri ve Cuma günü yayımlanacak olan Hazine Nakit Dengesi verileri yurt içinde gündemin diğer önemli maddeleri olarak sıralanabilir. 

Yurt dışı piyasalar

Yurt dışı piyasalarda bu hafta gözler Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yayımlanacak olan Haziran ayı FOMC tutanaklarına ve Cuma günü yayımlanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verilerine çevrili olacak. Tutanaklarda yer alan ifadeler ve istihdam piyasasının durumu, Fed’in faiz patikasını nasıl sürdüreceğine dair bir yol gösterici niteliğinde olacak. Konuya ilişkin genel beklenti Fed’in Haziran ayı toplantısında verdiği aranın ardından Temmuz ayı toplantısında 25 baz puanlık bir artış daha yaparak politika faizini %5-25-5,50 aralığına çıkarması yönünde.

Hafta boyunca açıklanacak olan Haziran ayı nihai PMI verileri, Salı günü açıklanacak Almanya Dış Ticaret Dengesi, Çarşamba günü açıklanacak Avro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksi, Perşembe günü açıklanacak olan Almanya Fabrika Siparişleri, Avro Bölgesi Perakende Satış verileri ve ABD Dış Ticaret Dengesi verileri de yurt dışında gündemin diğer önemli maddeleri olarak öne çıkıyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

politika faizi

İstanbul Sanayi Odası

Para Politikası Kurulu

Bankası

MC

Almanya

Avro Bölgesi Ür

Avro Bölgesi

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

☀️ Yeni bir hafta

Bayram nedeniyle nispeten sakin bir haftayı geride bırakmamızın ardından, ekonomi gündeminde yine dopdolu bir hafta bizleri bekliyor.

03 Tem 2023

Unsplash

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;