Merve Apaydın

https://aposto.com

HİKAYE

Ayrı dünyaların insanları mıyız?

Cevabımdan çok sorum ve tespitim var. Ve bunlar kendime söylediklerimden fazlası değil.

Merve Apaydın

·

08 Eyl 2022

gezerken-de-surdurulebilir-olurken-de-yalniz-degilsin

HİKAYE

Solastalgia ve Ekolojik Yas

İklim krizi ve onun olumsuz etkileriyle birlikte hava, doğa, anılarımız ve daha pek çok şey değişiyor. Bazı insanlar evlerinden oluyor; yangın, sel gibi felaketler nedeniyle canlar yitiyor. Peki bu kayıp hissinin karşılığı var mı?

Merve Apaydın

·

28 Tem 2022

solastalgia-ve-ekolojik-yas

HİKAYE

Ekolojik Yas ve Psikolojik İyi Olma Becerileri

Doğal afetler ve iklim krizi kaynaklı olarak bu afetlerin sıklığı ve yoğunluğunda yaşanan artış hepimizde korku, endişe, stres, çaresizlik, kötümser bir hava, öfke, suçluluk ve benzeri pek çok duyguya neden oluyor. Burası çoooook açık ve net olarak ortada. Peki biz bu duygularla ne yapıyoruz? Nasıl başa çıkıyoruz?

Merve Apaydın

·

28 Tem 2022

ekolojik-yas-ve-psikolojik-iyi-olma-becerileri

HİKAYE

Dünyanın en sürdürülemeyen şehri: Doha

Bugün 23 Mayıs Pazartesi, sıcaklık 37℃ hissedilen ise çok daha fazla. Dışarıda sabah 9’dan sonra yürüyüşe çıkmak için koca bir çılgın olmak gerek. Bunun tek nedeni hava sıcaklığı değil; kıyafetlerinizin içine bile kum doldurabilen rüzgar. Rüzgar her zaman hayatı zehir etmese de Eylül ortasına kadar insanı hayattan bezdiren sıcaklar artık başladı.

Merve Apaydın

·

26 May 2022

baslik-5

HİKAYE

Masum değiliz, hiçbirimiz

İklim adaleti konusu seçerken bu konunun beni bu denli zorlayacağı aklımın ucundan geçmemişti. Evet, çocuklara karşı her zaman yumuşak bir karnım vardı, anne olmamla birlikte bu durum epey de arttı- ama bu yazı ile şunun farkına vardım ki; ben bu yumuşak karnım hakkında düşünmekten kaçıyorum. Çünkü; çocuk konusunu düşününce aynı ilkim krizi alanında olduğu gibi kendimi küçük, güçsüz ve çaresiz hissediyorum.

Merve Apaydın

·

31 Mar 2022

masum-degiliz-hicbirimiz

HİKAYE

İklim krizinin ikiyüzlülükle imtihanı

Geçen gün iklim krizi ile ilgili kafanızı şişirip; plastiklere savaş açtığını evde kompost yapmaya başladığını, bir şey alacakken üstüne 3 kere 5 kere düşündüğünü söyleyen arkadaşınızı, alışveriş merkezinden elinde birkaç poşet ve pet şişeyle çıkarken gördüğünüzde ne hisseder, ne düşünürsünüz?

Merve Apaydın

·

10 Mar 2022

iklim-krizinin-ikiyuzlulukle-imtihani

HİKAYE

İklim İletişiminin Yerelleşmesi

Yerel mi global mi? Daha önceki postalarımızda bahsettiğimiz gibi iklim krizini bir hiper nesne olarak ele alabiliriz. Bu ne demek, ilk bakışta gördüklerimizin çok ötesinde bir etkiye sahip demek. Ancak biz iklim krizinin geniş anlamdaki etiketlerinden ve neler yapmak gerektiğinden sabahtan akşama bahsetsek de hedef kitlemiz kendi yaşadıklarına bakacaktır.

Merve Apaydın

·

10 Şub 2022

iklim-iletisiminin-yerellesmesi

HİKAYE

Bana bir masal anlat baba…

Hikaye anlatmak ve hatta güzel bir hikaye anlatmak isterseniz yapmanız gereken belli şeyler var; heyecan verici bir kurgu, ilgi çekici bir konu, aşk, entrika ve tüm bunları karşı tarafa iletmek için gereken sihirli sözcükler. Peki hikaye anlatmak neden önemli? İnsan için hikayeyi değerli kılan nedir?

Merve Apaydın

·

10 Şub 2022

bana-bir-masal-anlat-baba

HİKAYE

İsyanım var!

Eğitim ve öğretim denen “şey” ile ilgili evvelden beridir çok ciddi sorunlarım oldu. Şimdi de çok farklı değil. Hatta eğitim sisteminden çıkar gibi olduğum için daha net görebiliyorum bazı şeyleri. Bu sebeple de diyorum ki; bizden birkaç önceki nesille başlayıp artık kontrolden çıkan iklim krizinin “eğitilme” faturasını neden sadece çocuklara kesiyoruz?

Merve Apaydın

·

27 Oca 2022

isyanim-var

HİKAYE

Tüketerek mutlu olunur mu?

Sabah uyandınız, bir de baktınız ki; vücudunuz hep istediğiniz forma kavuşmuş, saçlar deseniz ahenkle dans ediyor, dişleriniz bembeyaz gülüşünüz ayna çatlatıyor. Sonra birden kapı açılıyor ve muhteşem uyum yakaladığınız harika partneriniz elinde sıcacık yeni demlenmiş bir kahve fincanıyla odaya giriyor. Size baktığı anda gözlerinin içi aşkla parlıyor. Tam o sırada telefon çalıyor ve telefondaki ses; yaptıkları çekiliş sonucunda size büyük ikramiyenin çıktığını haber veriyor. Muhteşem bir sabah! Çok mutlusunuz! Peki bu mutluluk ne kadar sürebilir?

Merve Apaydın

·

23 Ara 2021

tuketerek-mutlu-olunur-mu