Çankırı ile ilgili hikayeler

• Kültür ve Turizm Bakanlığı; Antalya, Aydın, Çankırı, İzmir, Kayseri, Muğla, Trabzon, Adana ve Çanakkale’de yüz binlerce metrekarelik 32 araziyi otel , günübirlik tesis ve personel lojmanı tahsisine açtı. Detaylar: Resmi Gazete ’de yayımlanan duyuruya göre, söz konusu tahsislere ait şartnamelere 3 Nisan 2024 tarihinden itibaren ücret karşılığı ulaşılabilecek.

03 Nis 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Konut fiyatlarında reel artış eriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) konut fiyat endeksinin Ocak ayında aylık bazda %2,3; yıllık bazda ise %68,0 artış gösterdiğini duyurdu. Böylece konut fiyatlarında Aralık 2021’den bu yana en yavaş yıllık bazda artış kaydedilirken, TÜFE’den arındırılmış reel artış oranı da %1,4’e geriledi.

19 Mar 2024

konut-fiyatlarinda-reel-artis-eriyor
• Çankırı yakınlarındaki Çorakyerler fosil bölgesinde bulunan ve yeni tanımlanan Anadoluvius turkae isimli kuyruksuz maymun fosili üzerinde gerçekleştirilen analizler, Akdeniz fosil maymunlarının çeşitli olduğunu ve erken homininlerin bilinen ilk yayılımının bir parçası olduğunu ortaya çıkardı. Neden önemli : 8,7 milyon yıllık fosilin, şempanze, bonobo, goril ve insanı ortaya çıkaran evrim ağacının bir dalı olduğu belirtiliyor. Dahası, elde edilen bulgular, Afrika ma...Devamını Oku

29 Ağu 2023

• Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Cengiz, iddiaya göre kıyafetlerinin eski olduğunu söyleyerek 17 yaşındaki kız öğrenciye yeni okul kıyafetleri verdi ve güvenlik kamerası bulunan makam odasında üzerini değiştirmeye zorladı. Öğrenci kamerayı fark edince durumu ailesine bildirdi. Olaya polisin müdahil olmasıyla yapılan incelemede kameranın çalışmadığı öne sürüldü. Çankırı haberlerine erişim engeli: Olayı Sözcü18 isimli haber sitesi haberleştiri...Devamını Oku

20 Haz 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Çankırı'da dev gergedan fosiline ait kemikler bulundu

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce (MTA) yürütülen çalışmada bulunan parçaların 28 milyon yıllık olduğu düşünülüyor.

Dilara H. Kaya

·

11 Haz 2023

cankirida-dev-gergedan-fosiline-ait-kemikler-bulundu
🍎 Gökten üç elma düştü Üçü de başkalarının yediğine kara sürmeyenlerin başına. Geçen hafta apéro’da; Çankırılı Hüseyin’in Japon Fukuoka’dan aldığı ilham, toprağın gücüyle tarımsal ve kültürel dönüşüme öncülük edenlerin hikâyesi vardı. Kaçıranlara ek gösterim, hatırlatma.

19 Nis 2023

🍎 Gökten üç elma düştü Üçü de başkalarının yediğine kara sürmeyenlerin başına. Bu hafta apéro’da; Çankırılı Hüseyin’in Japon Fukuoka’dan aldığı ilham, toprağın gücüyle tarımsal ve kültürel dönüşüme öncülük edenlerin hikâyesi.

14 Nis 2023

Üç Elma Doğal Tarım’ın acı sosu Fotoğraf: Hüseyin Genç Nerede? Üç Elma Doğal Tarım , Doğanbey Köyü, Yapraklı, Çankırı Ne zamandan beri? 2000 Kimin elinden? Keziban ve Hüseyin Genç Neden burası? Her türlü işlem ve müdahaleden uzak duran Japon tarım felsefesi Fukuoka’nın pratikleriyle Anadolu coğrafyasında yetiştirdikleri malzemeleri meşe fıçılarda işleyerek lezzeti katmanlandırıyorlar. Neden buranın acı sosu? Biberin sos olma yolunda görüp görebil...Devamını Oku

Reyhan Ülker

·

12 Nis 2023

KOSGEB, Çankırı'da eğitim gören lise öğrencilerine KOSGEB destekleri hakkında bilgi veriyor . İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası “KOBİGEL – 2022 Yılı Proje Teklif Çağrıları ve KOSGEB Destekleri” konulu bilgilendirme semineri düzenledi . Çorum İl Özel İdaresi çalışanlarına 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri gereğince eğitim verildi . Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından düzenlenen ve Uluslararası Avra...Devamını Oku

02 Oca 2023

• DHA'nın haberine göre; Ankara - Çankırı yolundaki dört köpek yaşamını yitirdi, beş köpek de tedaviye alındı. Görgü tanıklarının köpeklerin zehirlenmesinden şüphelendiği, bunun üzerine Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerine haber verildiği öğrenildi. Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

03 Oca 2022