aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Sınır Tanımayan Gazeteciler ile ilgili hikayeler

• Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2024 Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye 158. oldu. Ek bilgi: Raporda , " Türkiye, gazetecileri hapse atmaya ve interneti sansürleyerek medyayı kısıtlamaya devam ediyor " ifadesi yer aldı.

16 May 2024

💻 Anıl Eren Küçük, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in gerçekleştirdiği Sınır Tanımayan Billboardlar kampanyasını yazdı . 💰 Sarphan Uzunoğlu, medya kurumlarının kriz döneminde büyüme ısrarının neden tehlikeli olduğunu anlattı . 👫 Deneysel YZ projemiz AI Nuntium’un hazırladığı yeni içerik Hootsuite’in 2024 sosyal medya raporunu özetliyor .

17 Mar 2024

• Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi Erol Önderoğlu, RTÜK'ün dijital platformlara yönelik uyarısına tepki gösterdi. Önderoğlu, "RTÜK Başkanı Şahin'in bu uyarı ve tehdidine onca ifade özgürlüğü mecrası ve alanını sığdırması online haberciliği de hedef alabilecek karanlık bir döneme işaret ediyor olsa gerek. Bu mesaj kültürel yaratıcılığı hedef alan çok boyutlu bir saldırıdır" dedi. Ne olmuştu? RTÜK, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık alanında içerik...Devamını Oku

05 Tem 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Dünya Basın Özgürlüğü Günü: Türkiye "Vahim" kategorisine düştü

RSF'nin 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde, Türkiye, 180 ülke içinde 165'inci sırada yer aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın Özgürlüğü Raporu'nda son bir yılda 32 gazetecinin tutuklandığını, 47 gazetecinin ise hâlâ cezaevinde olduğunu bildirdi.

Tanem Zaman

·

03 May 2023

• Sınır Tanımayan Gazeteciler , Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Freedom House’un da yer aldığı medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve insan hakları alanlarında faaliyet gösteren 20 uluslararası örgüt, RTÜK'ün eleştirel haberler nedeniyle TV kanallarına kestiği cezaları kınadı. Bir adım geriden: RTÜK, Fox TV, Halk TV, Tele1 ve Show TV gibi kanallara haberleri veya yayınlarında yapılan konuşmalar nedeniyle para cezaları uygulamıştı.

14 Nis 2023

• Rusya istihbarat teşkilatı FSB , The Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich'in casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını açıkladı. FSB açıklamasında, ABD'li gazeteci hakkında, askerî bir fabrikaya ilişkin devlet sırrı niteliği taşıyan bilgileri topladığı süphesiyle ceza davası açıldığına yer verdi, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ise Gershkovich'in Rus ordusunun paralı asker grubu Wagner'i araştırdığını ifade etti. Neden önemli? Tutuklama kararı, Rusya'nın...Devamını Oku

31 Mar 2023

• Uluslararası Basın Enstitüsü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler'in de aralarında bulunduğu 27 basın örgütü, "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'ın serbest bırakılmasını talep etti. Ortak açıklama yayımlayan örgütler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunun ifade özgürlüğüne ters düştüğüne hükmeden Ekim 2021 tarihli kararına dikkat çekti.

07 Şub 2022

• AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca'nın da bulunduğu CHP heyetinin gazeteci Sedef Kabaş'ı cezaevinde ziyaret etmesine ilişkin "Nefret söylemi, hakaret siyaseti tarafından korunuyor." ifadelerini kullandı. Neler olmuştu? Uluslararası Basın Enstitüsü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler'in de dâhil olduğu 27 basın örgütü, "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla tutuklanan Kabaş'ın serbest ...Devamını Oku

03 Şub 2022

• Uluslararası Basın Enstitüsü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler'in de aralarında bulunduğu 27 basın örgütü, "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'ın serbest bırakılmasını talep etti. İfade özgürlüğü: Ortak bir açıklama yapan örgütler, açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunun ifade özgürlüğüne ters düştüğüne hükmeden Ekim 2021 tarihli kararına dikkat çekti.

02 Şub 2022