aposto-logo
TR
TREN

devalüasyon ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Bitmeyen kriz: Lübnan'da neler oluyor?

Lübnan'da yaşanan ekonomik kriz derinleşirken hükümet çözüm yolu arıyor. Nedenleri bilinen; ancak çözümü üretilemeyen kriz, halkı her gün daha da yoksullaştırıyor.

İlkim Emirler

·

04 Eyl 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Gelişen piyasalarda gözler dolar kurundaki çalkantılarla sarsılan Rusya ve Arjantin’de

Arjantin'de devalüasyon, Rusya'dan rublenin dolar karşısındaki değerini toparlama girişimi

16 Ağu 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Kur şoku…Yeniden…

TL son bir buçuk yılın en sert değer kaybını yaşadı.

08 Haz 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Kur şoku…Yeniden…

TL son bir buçuk yılın en sert değer kaybını yaşadı

08 Haz 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

AK Parti'yi iktidara taşıyan koşullar

1999 depremi, 2001 krizi, hapis cezası, yeni bir siyaset arayışı ve özgürlük talebi...

Abdullah Esin

·

11 May 2023

• Küresel danışmanlık şirketi Cambridge Econometrics'in raporunda Türkiye'nin mayıstan bu yana yaşadığı enflasyonun yaklaşık %20'sinden fosil yakıtların sorumlu olduğu belirtildi. Enerji fiyatlarının genel tüketici fiyatlarından iki kat daha değişken olduğu ifade edilen raporda devalüasyon ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle tetiklenen enerji krizi sebebiyle son 12 ayda elektriğin %102, doğal gazın %145 ve ulaşım yakıtlarının %182 oranında zamlandığının altı çizildi. Ö...Devamını Oku

04 Oca 2023

• Bloomberg tarafından yayımlanan habere göre Rusya, rubledeki hızlı yükselişi yavaşlatmak adına 70 milyar USD tutarında Çin Yuanı ve “dost ülke” para birimi alımı yapmayı planlıyor. TL’nin durumu: Aktarılanlara göre alımı değerlendirilen para birimleri arasında Türk lirası da yer alıyor. Fakat planın konuşulduğu toplantıda sunulan raporda, Türk lirasının “devalüasyon riski” taşıdığı ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

02 Eyl 2022

• Bloomberg tarafından aktarılan bilgiye göre Rusya , rubledeki hızlı yükselişi yavaşlatmak adına 70 milyar dolarlık yuan ve “dost ülke” para birimi alımı yapmayı planlıyor. TL detayı: Aktarılanlara göre alımı değerlendirilen para birimleri arasında Türk lirası da yer alıyor; fakat planın konuşulduğu toplantıda sunulan raporda, Türk lirasının “devalüasyon riski” taşıdığı ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

02 Eyl 2022

• New York Times'ta Patricia Cohen imzasıyla yayımlanan How Did Turkey’s Economy Go So Wrong? başlıklı yazıda, Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarının derin kökleri olduğu, ancak en son krizin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hızla yükselen enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürmekteki ısrarından kaynaklandığı ifade edildi. Türkiye'nin "devrilme noktasına itildiği, Erdoğan'ın popülaritesini kaybettiği ve rakiplerinin cesaretlendiği" öne sürüldü. Öte yandan: Aynı gazetede Ca...Devamını Oku

17 Ara 2021