4 yöneticiden 3'ü Z Kuşağı ile çalışmaktan memnun değil

“Z Kuşağı'nın mesleki becerileri Covid-19 ve uzaktan eğitim sebebiyle yeterince gelişmemiş olabilir”

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Resume Builder'ın Nisan ayında gerçekleştirdiği ankete göre, 1.344 yönetici ve liderden %74'ü Z Kuşağı ile çalışmanın diğer nesillere kıyasla daha zor olduğu görüşünde. 

🔖 Bilgi notu: Oxford Dictionaries tanımına göre Z Kuşağı, "1990'ların sonlarında veya 21. yüzyılın başlarında doğan, çok genç yaşlardan itibaren dijital teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımına aşina olarak algılanan nesil"e karşılık geliyor.

 • Y Kuşağı olarak da bilinen Milenyumlar ise; "1981 ile 1996 yılları arasında doğup yeni milenyumun başlarında yetişkinliğe adım atmış, dijital teknolojiyle yakından haşır neşir olan ilk kuşak" olarak tanımlanıyor.

🔍 Detaylar: Bu şekilde düşünen 1.000 adet yöneticiye Z Kuşağı ile çalışma deneyimleri sorulduğunda,

 • %49'u Milenyum Kuşağı ile çalışmayı tercih ettiğini,
 • %65'i diğer kuşaklara kıyasla Z Kuşağı çalışanlarını daha sık işten çıkardığını,
 • %12'si ise Z Kuşağı çalışanlarını işe başladıktan sonraki bir hafta içinde işten çıkardığını belirtiyor.

🔍 Sebeplerin başında teknolojik beceri, motivasyon ve dikkat eksikliği ve kuşak mensuplarının "çok alıngan olması" geliyor.

🗣️ Ne dediler? 

 • Hairbro Pazarlama Direktörü Adam Garfield,

"Diğer kuşaklarla karşılaştırdığımda Z Kuşağı'nın son derece yenilikçi ve uyumlu olduğunu görüyorum. Statükoya meydan okumaktan ve masaya yeni fikirler getirmekten korkmuyorlar. Ayrıca özgünlüğe ve şeffaflığa değer veriyorlar, şirketlerin sosyal sorumluluk sahibi ve etik olmalarını bekliyorlar."  

yorumunu yapıyor.

 • SGK Global Nakliye Hizmetleri İnsan Kaynakları Müdürü Akpan Ukeme ise Z Kuşağı ile çalışmayı zor bulanlardan; "Günlük olarak etkileşimde bulunduğum Z Kuşağı çalışanları, disiplinden yoksun oldukları ve size meydan okumayı sevdikleri için yorucu olabiliyor" diyor.

"Z Kuşağı'ndan bir çalışanla birden fazla kez ters düştüm çünkü şirketimiz online tabanlı olduğu için dijital dünya hakkında her şeyi bildiklerini ve bana öğretebileceklerini düşünüyorlar. Sizden daha iyi, daha zeki, daha yetenekli olduklarını düşünüyor ve bunu yüzünüze de söylüyorlar."

➕ Dahası: GenZ'nin çalışılması en zor nesil olduğunu söyleyen katılımcıların %34'ü Y Kuşağı ile, %30'u X Kuşağı ile ve %4'ü Baby Boomers Kuşağı ile çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor.

 • Y kuşağını tercih edenlerin en önemli nedenleri, bu grubun en üretken, en iyi teknolojik becerilere sahip ve en dürüst çalışanlar olduğuna inanmaları olarak öne çıkıyor.

🖋️ Çözüm önerisi: Z Kuşağı'nın iş dünyasında kendini gösterme biçimini nasıl geliştirebileceğine yönelik tavsiyeler arasında;

 • İletişim becerilerini yalnızca dijitalde değil, yüz yüze veya telefon üzerinden de etkili biçimde geliştirme,
 • Geri bildirime, yapıcı eleştiriye ve başkalarından öğrenmeye açık olma, deneyimli meslektaşlarından rehberlik isteme,
 • Yeni durumlara ve zorluklara uyum sağlama becerisi göstererek değişime açık ve esnek davranma

gibi maddeler yer alıyor.

Peki, Z Kuşağı neler bekliyor?

Vintage Circle haberine göre, Z Kuşağı, işleri kendi ellerine alma ve yenilik getirme yeteneğine sahip kişiler ve işgücünün geleceğidir. İşverenler, kendi kendilerini motive eden ve her zaman zorlukların üstesinden gelmeye istekli olan bu genç yetenekleri işe alarak çok fayda sağlayabilir. 

📑 Diğer beklentiler: Z Kuşağı çalışanlarının da işverenler tarafından bilinmesini istediği bazı başlıklar mevcut. Bunlar da şu şekilde özetleniyor;

1️⃣ İlk olarak, işverenler genç yaşları ve deneyimsizlikleri nedeniyle bu neslin fikirlerini göz ardı etme hatasına düşmemeli.

2️⃣ Artık herkesin her yerden ve her zaman çalışabilmesi mümkün. Bu, işgücünün önceki nesillerinin pek hoşlanmadığı bir şeydi; ancak şimdi Z Kuşağı'nın beklentileri listesinin başında geliyor.

3️⃣ Z Kuşağı, etraflarındaki koşullar hakkında sezgisel ve gözlemcidir, aynı zamanda kendilerini güçlü hissettikleri durumlara karşı durmaktan çekinmezler. Dolayısıyla bu ortamda, şeffaf bir çalışma kültürüne sahip olmak çok önemli hale gelir, çünkü bu güven ve verimliliği yükseltir.

4️⃣ Bu kuşak insanı her zaman meraklıdır, onlar için öğrenme ve gelişim her zaman önemli bir öncelik olacaktır. Sadece iş yapmak için orada olduklarını düşünmek yanlış olur, işverenlerin çeşitli öğrenme materyalleri sunması ve çalışanların öğrenme isteğini desteklemesi gerekir.

5️⃣ Z Kuşağı'nın üretkenliği teknolojiyle doğrudan ilişkilidir. Bu çalışanlar, ellerinin altında son teknolojilere ihtiyaç duymalarının yanı sıra işverenler optimizasyon adına yeni teknolojiler uygulamak istediklerinde harika danışmanlar olarak hareket edebilir.

6️⃣ Z Kuşağı, kendi şartlarına göre çalışmayı ve bir şey yapmak istediklerinde kendilerine ait bir alana sahip olmayı sever. İşverenler Z Kuşağı'nı bürokrasi yoluyla sınırlamak yerine, zaman zaman yapıcı geri bildirimlerle besleyerek heveslerini ortak hedeflere doğru kanalize etmeye çalışmalıdır.

7️⃣ Z Kuşağı'na mensup bireyler dünya çapında değişimin yeni savunucularıdır ve kendilerini çeşitli sorunları kendi yöntemleriyle ele alan kuruluşlarla ilişkilendirmeyi sever.

🗣️ Ne dediler?

 • Konu bir başka açıdan ele alındığındaKariyer Danışmanı Stacie Haller, şu ifadeleri kullanıyor:

"Covid-19 ve uzaktan eğitimin bir sonucu olarak, Z Kuşağı'nın özellikle giriş seviyesi pozisyonlarda eski nesillerden daha başarılı olmak için gerekli temelden yoksun olması olası. Uzaktan çalışma ve eğitimle birlikte iletişim becerilerinin o kadar iyi gelişmediğini ve insanların daha bağımsız çalışma eğiliminde olduğunu biliyoruz. İşe alım yöneticilerinin mülakat yaparken bunun bilincinde olması gerekiyor. Bu kuşak, mesleki beceriler söz konusu olduğunda daha fazla eğitime ihtiyaç duyabilir.

Z Kuşağı'nın günümüz piyasasında başarılı olmak için hangi mesleki becerilere ihtiyaç duyulduğunu anlamaya çalışması gerekiyor. Ancak sorumluluk bu kuşağın ötesine geçmekte; eğitim kurumları, yöneticileri ve iş dünyasındaki tüm liderlerin Z Kuşağı ile çalışmayı öğrenmesi gerek. Genç çalışanlara karşı önyargı kabul edilemez."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Milenyum

Kuşağı

Oxford Dictionaries

Y Kuşağı

ağı

Z Kuşağı

YAZARLAR

İdil Ertürk

İş Dünyası & Finans Editörü

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;