aposto-logo
TR
TREN

BROADWAY MARKET VEGAN DURAKLARI

Facing Heaven, Pockets, Okko ve çok daha fazlası.
BROADWAY MARKET VEGAN DURAKLARI

19 Mart - LAMY - İstanbul
LAMY ile birlikte

Vazgeçilmez bir yazı enstrümanı: LAMY Yazmaya duyduğumuz tutkuyu kâğıda taşımanın izindeyiz. Öyle ki düşündüğümüz, hayal ettiğimiz ve geliştirdiğimiz her bir fikri kâğıda dökerken vazgeçilmez bir enstrüman bizimle: LAMY . Anlatılacak çok hikâye, hepsinin aktarılması içinse LAMY ve onun akıp giderken keyif veren mürekkebi var. Nedir? 1930’dan bu yana yazma deneyimini tutkuya dönüştüren yüksek kaliteli LAMY kalemler , Almanya’da başladığı yolculuğuna günümüzde tüm dünyaca tanınan ve önde gelen bir marka olarak devam ediyor. Neden LAMY? Çağdaş, kullanışlı ve sunduğu uzun ömürlü deneyimle öne çıkan LAMY kalemler; göz kamaştırıcı renk seçenekleri, zamanın ötesinde sade ve şık tasarımıyla yazma sürecinin başrol oyuncusu. 1966’da üretilen LAMY 2000 modeli kusursuz bir tasarım dili ortaya koyarak markanın bugüne kadar gelen tüm ürünlerinin tarzında belirleyici bir rol model oldu. Estetik ve işlevselliği bir arada sunan LAMY kalemleri incelemek için burayı ziyaret edebilir; ihtiyacın olan bakım önerileri, mürekkep, uç ve yedek ürünleri de yine orada bulabilirsin.

Daha fazlasını öğren

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Facing Heaven

Mutfak: Los Angeleslı şef Julian Denis’in yorumuyla Sichuan lezzetleri 

Kanton, Yunnan ve Shaanxi mutfaklarının bir araya gelmesiyle menüsünü kurgulayan bu vegan Mekke’si özellikle uzun bir geceye altlık için ideal. Sarımsak ve susam yağlı “harcanmış salatalık”, mor gong bao brokolisi ortada; bol acılı dan dan noodle önünde; MSG margarita veya natürel şarap elinde. Burada. Bir arada.

Adres: 1A Bayford Street, E8 3SE

Aman dikkat: Mekânın ismi Sichuan bölgesine özgü facing heaven (cennete bakan) biberinden geliyor. Acı, baharat tüm tabaklara hâkim. 


Pockets

Mutfak: Orta Doğu’nun sokak yemeği olarak bilinen falafel

Acıkmış, akşamdan kalma bir Doğu Londralı’yı on dakikadan fazla yemek sırasında bekletmek neredeyse imkansız ama hemen hemen her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar 11.00 - 15.00 arasında Pockets tam olarak da bunu yapıyor. Bol otla lezzetlendirilmiş çıtır çıtır falafeller, ne olduğunu anlamadığımız için sonunda sorup da mango olduğunu öğrendiğimiz hardal rengi sos, krema kıvamında humus, tahin ve yeşillikler pofidik pita içinde kat kat diziliyor; üzerine haşlandıktan sonra kızartılmış bir dilim patates kondurulup avcunun içine teslim ediliyor. 

Adres: Netil Market, perşembe-pazar arasında, 11.00’den sonra

Aman dikkat: Bir falafel pitayı dokumak neredeyse iki dakika sürüyor. Evet, saydık. Haftasonu bir saate yakın sırada bekleme ihtimaline karşılık arkadaşlarını, kitabını, podcast bölümünü hazır etmelisin. 


OKKO

Mutfak: Izakaya. Hakata’dan Hawai’ye, geniş bir spektrumda Pasifik Japon lezzetleri

Güneşli bir cumartesi günü Okko’nun dışarısında masa bulacak kadar şanslıysan yerine sahip çıkıp yemek siparişini metodik olarak vermelisin. Karışık turşuyla başlayacak, kıtır kıtır vegan roll’lar, ev yapımı gyoza ve ramen ile devam edecek, sıcak veya soğuk bir şişe sake'yi sıraya alacaksın. Öğle yemeğinin akşama uzaması, bir anda kendini 12 yıllık Yamazaki viskisi sipariş ederken bulman olası.

Adres: 10-12 Broadway Market, E8 4TS

Aman dikkat: Okko her gün, cumartesi dahil, 12.00’den 22.00’de, pazarları 21.00’de kadar, genellikle öğleden sonra yemek yiyecek yer bulunmayan Londra şehrinde, kesintisiz açık.   


Third Culture Deli

Mutfak: İtalyan duygusunda, Amerikan diner tarzında vegan şarküteri

Londra’da seitan’den yapılmış, I am Nut Ok peynirinin içinde eridiği Rueben sandviçi bulacağın, Bluffalo Notzarella ile yapılmış pestolu Caprese sandviçini tadabileceğin, hemen yanındaki dolaptan bitkisel lezzetlerle üretilmiş şarküteri ürünlerini alabileceğin tek yer. 

Nerede: 29 Broadway Market, E8 4PH

Aman dikkat: Eğer doğru zamanda gidersen arancini topları ve mısır çorbasının yanında kokteylini veya şarabını barda oturarak yiyebilir, içebilirsin. 


Mare Street Market

Mutfak: Tapas café

Kimilerine göre gündüzleri Stranger Than Paradise Record’dan yükselen şarkıları Shazam’larken işlerini halledebileceğin ortak çalışma alanı, başkaları için dans platformu, uzun zamandır görmediğin arkadaşlarınla buluşabileceğin uzun ve geniş masalar. Hangi ekibe dâhil olursan ol emin olduğumuz: siyah fasulyeden yapılan vegan burgerini denemen gerektiği.  

Adres: 117 Mare Street, E8 4RU

Aman dikkat: Eğer Zoom’da toplantıya girmem gerekiyor, sessiz bir köşeye ihtiyacım var türünde bir yer arıyorsan, orası burası değil. Müzik, çiçek kokusu, dövmeciden yükselen iğne sesi, berberin makasının birbirine vuran darbeleri ortama hâkim.


Bonus:

The Approach Tavern

Mutfak: Pub

Haritada E8’in kapladığı alanda değiliz ama bunun için haklı bir sebebimiz var. Burger, patates ve biraz da sanat. Broadway Market’ten 10-12 dakika yürüme mesafesindeki bu pub’da insanlarla yüzyüze buluşmak, konuşmak mümkün. Birayla lezzetlendirilmiş enginar, vegan burger ve padron biberi menüde dikkatimizi çekenler. 

Adres: 47 Approach Road, E2 9LY

Aman dikkat: The Approach Tavern’in ikinci katında galerisi var. Programına, açılışlarına ve duvarlarına bakmak isteyebilirsin. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

brokoli

margarita

mango

pita

Los Angeles

Julian Denis

Sichuan

Shaanxi

Orta Doğu

Londra

NEREDE YAYIMLANDI?

SOLİSOLİ

BÜLTEN SAYISI

📍 Hackney, Broadway Market • Nivi Jasa

Mahalle: Hackney. Mekân: Broadway Market. Mahalleli: Nivi Jasa.

23 Mar 2023

LAMY ile birlikte
Fotoğraf: Alper Goldenberg

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;