aposto-logo
TR
TREN

Cazın devriâlemi: Bitches Brew’den London Brew’e

Miles Davis ve arkadaşlarının çıktıkları çağdaş caz yolculuğuna 50 yıl sonra 12 Londralı müzisyen katıldı.
Cazın devriâlemi: Bitches Brew’den London Brew’e

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Bundan 53 yıl önce bir ağustos ayında Miles Davis’in başı çektiği, aralarında Chick Corea, John McLaughlin ve Dave Holland gibi efsane isimlerin yer aldığı bir grup müzisyen; New York City'deki Columbia's Studio B’de bir albüm kaydetti. Üç gün boyunca sabah 10’dan gece 1’e kadar süren kayıtlarda Davis ve arkadaşları, aynı yıl çıkan In a Silent Way albümünde elektrikli müzik aletleriyle çıktıkları yeni caz yolculuklarını devrimsel bir boyuta taşıdı.

Miles Davis, Bitches Brew (1970) | Tasarım: Malti Klarwein

Miles Davis, elektrikli piyano ve gitar enstrümanlarının katılımıyla geleneksel caz ritimlerini terk edip doğaçlamaya dayalı esnek ve rock etkili aranjmanlara yöneldi. Grubuna birkaç müzik skeci dışında belirlediği akordan çıkmamaları koşuluyla akıllarına gelen her şeyi çalabileceklerini söyleyen Davis, bugünün çağdaş caz müziğine ışık tutan albümün öncü yaratıcısı oldu. Sürrealist ressam Malti Klarwein’in imzasını taşıyan, popüler psikedelik imgelerle tıpkı albümdeki ses motifleri gibi kültürlerarası bir karışıma sahip kapak eşliğinde yayımlanan albümün adı Bitches Brew. Yayın tarihi 30 Mart 1970. Yani 53 yıl önce bugün.

London Brew albümünün Paul Epworth’s Church Studios'taki kayıt seansı | Fotoğraf: Nathan Weber

Bu hatırlatmayı yapmamızın bir başka sebebi daha var: 2020 yılında, pandeminin yarattığı konsersizliğin içinde Bitches Brew’ün 50. yılına ithafen Londra’daki ikonik Paul Epworth’s Church Studios’ta buluşan bir grup müzisyenin kaydettiği albüm. Benji B, Raven Bush, Theon Cross, Nubya Garcia, Tom Herbert, Shabaka Hutchings, Nikolaj Torp Larsen, Dave Okumu, Nick Ramm, Dan See, Tom Skinner ve Martin Terefe’nin aralarında yer aldığı 12 kişilik müzisyen topluluğun adı “London Brew” oldu. Tıpkı seneler önce Miles Davis ve arkadaşlarının yaptığı gibi 3 gün boyunca kayıt alan grubun kaos ve sakinlik arasında salınan yolculuğundan 8 şarkı ortaya çıktı. London Brew albümü, bugünün hiper gerçekliğine karşılık gelen bir kapak tasarımıyla Concord Jazz bayrağı altında 31 Mart Cuma günü yayımlanacak. Albümden şimdiye kadar gün yüzüne çıkan tekliler Raven Flies Low ve Miles Chases New Voodoo In The Church oldu. Cazın devriâleminden çıkacak kaydın tamamını dinlemek için sabırsızlanıyoruz. 

31 Mart 2023'te yayımlanacak London Brew albümünün kapağı

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

caz

aranjman

Miles Davis

Chick Corea

John McLaughlin

Dave Holland

New York

In a Silent Way

Bitches Brew

Malti Klarwein

London Brew

Paul Epworth’s Church Studios

Nathan Weber

Londra

Benji B

Raven Bush

Theon Cross

Nubya Garcia

Tom Herbert

Shabaka Hutchings

Nikolaj Torp Larsen

Dave Okumu

Nick Ramm

Dan See

Tom Skinner

Martin Terefe

YAZARLAR

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;