Gençler iş bulma ve girişimcilik konusunda kötümser

2023 yılında yaşam memnuniyeti %44 seviyesine geriledi

Together with BMW

Geleceğin ilerisinde: Yeni BMW 7 Serisi Yeni BMW 7 Serisi Çağdaş sanattan ilham alınarak tasarlanan ve geleneksel ruhu fütüristik teknolojiyle harmanlayan Yeni BMW 7 Serisi , Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcıları’nda yerini almaya hazırlanıyor. Dış tasarım Monolitik yüzey tasarımı, Swarowski kristallere sahip Iconic Glow Kristal farları ve arka tasarımdaki aydınlatma ünitelerine entegre edilmiş krom şeritler Yeni BMW 7 Serisi 'ne "geleceğin ilerisinde" bir görünüm katıyor. Yere paralel tasarlanmış çizgileri ve otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları, modelin zarafet vurgusunu ön plana çıkarıyor. İç tasarım Isıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonları önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklarda sürücü ve yolcular için standart olarak bulunuyor. Panoramik Cam Tavan gün boyu aydınlık bir ortam sağlarken iç tasarımın yeni ögesi BMW Interaction Bar ile sürücü ile otomobil arasındaki etkileşim bir sonraki seviyeye taşınıyor. Sürüş dinamiği: The Power of Choice yaklaşımıyla kullanıcılara ister içten yanmalı motor ister hibrit isterse tamamen elektrikli motor seçme esnekliği sunan seri, 100 km'de 6.1 - 6.8 litre aralığında (Yeni BMW 740d xDrive Sedan) yer alan yakıt tüketim değeriyle dikkat çekiyor. Geleceğin ilerisindeki Yeni BMW 7 Serisi ’ni buradan inceleyebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Habitat Derneği ve Infakto RW işbirliğiyle gerçekleşen "Gençliğin İyi Olma Hali Raporu"nun beşincisi yayımlandı. Araştırmanın ortaya koyduğu en önemli bulgulardan biri, gençlerin yaşam memnuniyetine dair 2017 yılından bu yana devam etmekte olan düşüş; geçtiğimiz 5 yılda %71 seviyesinden %44 seviyesine gelindiği görülüyor.

🔍 Detaylar: Rapora göre, gençlerin yaklaşık %43'ünün tam zamanlı, %5’inin de yarı zamanlı bir şekilde çalıştığı görülürken çalışmayan gençlerin oranı %51. Gençlerin çalışmamasının en büyük sebebi öğrenci olmaları ve iş aramaları.

➕ Dahası: Herhangi bir sebeple iş arasa kolayca iş bulabileceğine inanan gençlerin oranı %77’ye çıkmış durumda. İş arayan gençlerin %87’si, ev gençlerinin %84’ü iş bulmanın zor olacağı kanısında.

  • İş bulmanın önündeki en önemli engelse yeterli iş olanaklarının olmaması; bunu tanıdıkların olmaması ve tecrübe eksikliği izliyor.

📌 Ek olarak: Gençlerin işsizliğine bir çare olabilecek girişimcilik konusunda da bir çekingenlik söz konusu. 2017 yılında %63 olan girişimcilik eğilimi 2023 araştırmasında %53 olarak görülüyor. 

🗣️ Ne dediler?

  • Gençlerin istihdam koşullarının yaşamdan memnuniyet ve geleceğe dair umutlarını önemli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır

“Önceki yıllardaki araştırmalarda da gördüğümüz üzere memnuniyeti belirleyen birincil faktör çalışma durumu. Eğer Türkiye, gençleri için doğru fırsatları yaratabilirse ve onları geleceğin yüksek getirili iş pozisyonlarına hazırlamak için eğitimlerine yeterli yatırımı yaparsa, demografik fırsat penceresini etkin bir şekilde kullanmış olur. Ama eğer bu fırsat kötü yönetilirse, ülkede ciddi oranda işsizlik, yoksulluk ve sosyal huzursuzluk baş gösterebilir”

dedi.

  • Infakto RW kurucu ortağı Prof. Dr. Emre Erdoğan, gençlerin geleceğe dair daha umutsuz olmalarının iş bulamamalarıyla yakından alakalı olduğunu dile getirerek; 

“İş aramak için tanıdık gerektiğini düşünüyorlar; kurumsal dünyada iş aramayı bilmiyorlar. İş dünyasında yer edinmek için yeni beceriler konusunda bilgili değiller. Yurt dışında gelecek hayali kurmalarının temel sebebi ise Türkiye’de özgürlükler ve yaşam tarzı konusundaki algıları”

diye ekledi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Habitat Derneği

Infakto R

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

📌 Karamsar gençler, elektrikli araç talebi

2023 yılında gençlerin yaşam memnuniyeti %44 seviyesine geriledi, IEA raporuna göre satılan her beş araçtan birinin elektrikli olması bekleniyor

27 Nis 2023

BMW ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;