aposto-logo
TR
TREN

Haftanın gündemi

10 Temmuz - 16 Temmuz

Yurt içi piyasalar

Bu hafta yurt içinde 10 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak olan haziran ayı işsizlik oranı verileri ve 11 Temmuz Salı günü TCMB tarafından açıklanacak olan mayıs ayına ilişkin cari denge ön planda olacak. İşsizlik oranının nisan ayında %10,2 olarak açıklandığını ve aynı ayda cari dengenin 5,4 milyar USD açık verdiğini de not edelim.

Bunların dışında çarşamba günü açıklanacak olan mayıs ayı sanayi üretimi, perşembe günü açıklanacak olan mayıs ayı perakende satış hacmi ile TCMB haftalık para- banka istatistikleri de yurt içinde haftalık gündemin öne çıkan diğer önemli maddeleri olarak göze çarpıyor.

Yurt dışı piyasalar

Global piyasalarda gözler bu hafta çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi verisine çevrilmiş olacak. Piyasanın genel beklentisi ABD’de TÜFE’nin aylık bazda %0,3 ise yıllık bazda ise %3,1 artması yönünde. Fed’nin temmuz ayı FOMC toplantısında alacağı karar, enflasyon verisinden oldukça etkilenecek, bu yüzden enflasyonda beklentilerin üzerinde bir artış temmuz ayında 25 baz puanlık bir artışk ihtimalini kesinleştirebilir.

ABD TÜFE’nin yanı sıra bu pazartesi günü Çin ÜFE ve TÜFE verileri, salı günü Avro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni , Birleşik Krallık işsizlik verileri ve Enerji İnformasyon Dairesi (EIA) kısa vadeli enerji görünümü, perşembe günü Avro Bölgesi Sanayi Üretimi ile Birleşik Krallık mayıs ayı GDP’Sİ ve cuma günü açıklanacak olan Avro Bölgesi Ticaret Dengesi bu hafta yayımlanacak bir diğer önemli veri konumunda olacaklar.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

haziran

Tüketici Fiyat Endeksi

Avro Bölgesi

Sentix

Birleşik Krallık

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

📈 %25 oranında zam

Gündemin ana başlığını, memurlara verilen zammın ardından emeklilere de yapılan %25'lik zam teklifi oluşturdu.

10 Tem 2023

Haberler

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;