İmalat PMI Mayıs'ta sabit

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’de imalat PMI’ın mayıs ayında değişim göstermeyerek 51,5 seviyesinde sabit kaldığını duyurdu.

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’de imalat PMI’ın mayıs ayında değişim göstermeyerek 51,5 seviyesinde sabit kaldığını duyurdu. Böylece endeks, bir kez daha 50 eşiğinin üzerinde gerçekleşerek imalat sanayiinde genişleme trendinin sürdüğüne işaret etmiş oldu.

Verinin alt kırılımlarına bakıldığında katılımcı firmaların yaygın bir şekilde talepte ve yeni siparişlerde iyileşme olduğunu bildirdiği görüldü. Mayıs ayında takip edilen 10 sektörün 9’unda yeni siparişlerin arttığı görülürken, bu sektörlerin 8’inde üretimin de arttığı gözlemlendi. 

Yeni siparişler son 3 ay boyunca güçlü bir şekilde artarken, yeni ihracat siparişlerinde de artış kaydedildi. İmalatçılar üretim hacimlerini de son 3 ay boyunca genişletti. PMI anketine katılan bazı katılımcılar ise Şubat ayında gerçekleşen deprem felaketinden sonra faaliyetlerine henüz yeni dönebildiklerini belirtti.

Yeni siparişlerdeki yükseliş, imalatçıların istihdam düzeylerini son 3 aydır ilk kez artırmasına imkan sağladı. Bununla birlikte firmalar, erken emekliliklerin istihdamı sınırladığını bildirmeye devam etti.

İSO imalat PMI verisine ilişkin yorum yapan S&P Global Başekonomisti Andrew Harker ise, “Yeni siparişlerdeki yükseliş, imalatçıların istihdam düzeylerini son 3 aydır ilk kez artırmasına imkan sağladı. Bununla birlikte firmalar, erken emekliliklerin istihdamı sınırladığını bildirmeye devam etti.” ifadelerini kullandı.

Dünyadan PMI görünümleri

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi mayıs ayında 0,2 puan azalışla 46,9 seviyesine gerileyerek ülke imalat sanayiindeki daralma trendinin sürmekte olduğunu gözler önüne serdi. Endeks, 7 aydır daralmayı sürdürmekle birlikte mayıs ayında aldığı değerle pandemi dönemindeki seviyesinin bile altında seyretmeye devam ediyor.

Avro Bölgesi’nde imalat PMI, mayıs ayında bir önceki aya göre 1 puan azalışla 44,8’e düştü ve son 36 ayın en düşük seviyesini kaydetti. S&P Global tarafından yayımlanan nihai veriler, daha önce yayımlanmış olan öncü verileri doğrulamış oldu. Bölgedeki ülkeler arasından Almanya (43,2), İtalya (45,9), İrlanda (47,5) ve Hollanda (44,2) da imalat PMI değerleri de son 36 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Çin’de Caixin imalat PMI mayıs ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artışla 50,9 seviyesine yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve son 11 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Böylece endeks, bir ay aradan sonra daralma-büyüme eşiği olan 50 seviyesinin üzerine tekrar çıkarak büyüme bölgesine geçmiş oldu.

ABD özel sektör istihdamı

ADP tarafından yayımlanan verilere göre ABD’de özel sektör istihdamı mayıs ayında 278 bin kişi artış göstererek 170 bin kişi olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Veri, 2 Haziran’da yayımlanacak olan Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisinin yönüne ilişkin ipucu vermekle birlikte ülkede istihdam piyasasının her türlü sıkılaşmaya rağmen hâlâ sağlam olduğuna işaret ediyor.

Mayıs ayında yıllık ücret artış oranı ise %6,5 seviyesine geriledi. Artış oranı hâlâ %4,9 olan manşet enflasyon değerinin üzerinde bulunsa da yavaşlıyor olması ülkenin tüketim görünümünü etkileyebilecek bir etmen.

Bunların yanı sıra ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları 27 Mayıs ile sona eren haftada 2 bin kişi artışla 232 bine yükseldi fakat beklentilerin altında kaldı. Bu durum, tek başına bir anlam ifade etmese de diğer verilerle birlikte istihdam piyasasının sağlamlığı konusunda oluşan kanıyı destekleyici nitelikte.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

pandemi

İstanbul Sanayi Odası

Türkiye

S&P

Tedarik Yönetim Enstitüsü

Avro Bölgesi

S&P Global

Almanya

Hollanda

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💰 Rezervlerde düşüş sürüyor

Seçim sonuçlarının resmi duyurusunun ardından yeni kabinenin yarın gece ilan edilmesi bekleniyor.

02 Haz 2023

T24

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;