aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Prizma Expanded: Algının Poetikası

Sergide yönetmen ve sinema profesyonellerinin ortak üretimleri olan, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserler yer alıyor.

  • Nedir? Sergi. Lara Kamhi küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan Prizma Expanded: Algının Poetikası (Prizma Expanded: Poetics of Perception), Türkiye sinemasının üç farklı jenerasyonundan öne çıkan üç yönetmen ve üç film profesyonelinin çalışmalarından oluşuyor.
  • Nerede? Akbank Sanat
  • Ne zaman? 11 Mayıs - 29 Temmuz
  • Neden gitmeli? Sergide Reha Erdem - Florent Herry, Zeynep Dadak - Çiçek Kahraman ve Deniz Tortum - Alican Çamcı ikililerinin ortak üretimleri olan, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserler yer alıyor. Lara Kamhi’nin genişletilmiş sinema (expanded cinema) kavramını bütünüyle irdelemek adına kurduğu bağımsız sanat inisiyatifi Prizma’nın Prizma Expanded olarak ortaya koyduğu ilk proje. Prizma Expanded; genişletilmiş sinematik sanat formlarını araştırırken sosyal medya, kapsayıcı deneyimler sunan teknolojiler ve interaktif hikâye anlatıcılığı gibi iletişim ağlarının önerdiği yeni düşünme biçimlerinin farkındalığıyla yola çıkıyor.
  • Not almalı: Sanatçı ve küratör Lara Kamhi, serginin kavramsal çerçevesinin de odağında olan “Genişletilmiş sinema (expanded cinema) nedir?” sorusunu şu şekilde özetliyor:

    “Günümüzde sinema, 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başlarındaki deneysellik furyasıyla karşılaştırılabilir nitelik kazanmışken, belki de geç kalınmış bir soruyu nihayet sorabiliyoruz: “Ya ‘hikâye anlatımı’ (Storytelling) ile ‘hikâye yaşamı’ (Storyliving) arasındaki fark kaybolmamış, aksine hiç var olmamışsa?”

    Sergi programında Zeynep Dadak’ın Ah Gözel İstanbul, Deniz Tortum’un Maddenin Halleri, Reha Erdem’in Koca Dünya filmleri ve Lara Kamhi’nin İçine Çeken Cehalet: Deneyimlenebilir Sanrılar başlıklı video essay’leri bizi karşılıyor. Program detaylarına buradan ulaşabilirsin. Akbank Sanat’ı salıdan cumartesiye 11.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edip sergiyi ücretsiz olarak gezebileceğini de ekleyelim.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Prizma Expanded

Türkiye

Akbank Sanat

Reha Erdem

Florent Herry

Zeynep Dadak

Çiçek Kahraman

Deniz Tortum

Alican Çamcı

Kamhi

Prizma

Prizma Exp

Ah Gözel İstanbul

Maddenin Halleri

Koca Dünya

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🎬 Başrol Müzik gösterimi, Prizma Expanded: Algının Poetikası

Yayın & Yazar

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

;