aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Sinematografik Hazlar: Eye Film Müzesi'nden Bir Seçki

Pera Film'in Mayıs programı, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir yolculuğa davet ediyor.

 • Nedir? Film programı. Pera Film’in Avrupa’nın önde gelen film müzelerinden EYE Film Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve  küratörlüğünü Elif Rongen-Kaynakçı'nın üstlendiği programda  128 yıllık tarihine ışık tutan bir yolculuğa çıkıyoruz.
 • Nerede? Pera Müzesi
 • Ne zaman? 18 Mayıs – 4 Haziran
 • Neden gitmeli? Uluslararası Müzeler Günü'ne paralel gerçekleşen etkinliklerde sinema tarihi, mirası ve hafızasına titiz arşiv çalışmaları üzerinden bakıyoruz.
 • Not almalı: Hollanda film mirasını korumakla görevli olan EYE Film Müzesi, Hollanda'nın ulusal film arşivi olma özelliği taşıyor. Kolektif sinematik hafızanın peşine düşen müze, ilk yıllarında pek üretken olmayan Hollanda film endüstrisinin kayıp filmlerini korumak ve restore etmek için yola çıkıyor. Böylelikle o dönem Filmfabriek Hollandia'nın yaptığı filmlerin çoğunda başrol oynayan Annie Bos gibi öncülerin filmleri günümüz izleyicisiyle buluşabiliyor. Hollanda tarihinin en büyük yapım şirketi olan Filmfabriek Hollandia'dan çıkan en önemli film olarak kabul edilen Kuzeyli Carmen, Fransız besteci Georges Bizet’nin aynı adlı operasıyla bilinen ve Prosper Mérimée'nin kaleminden çıkan Carmen novellasının aslına sadık kalma gayesi gütmeyen bir uyarlaması.

  Annie Bos, Christine van Meeteren, Theo Frenkel Jr, Pierre Perin ve Alex Benno’yu izlediğimiz erken dönem komedisi Kârlı Bir Takas’ta ise Mijntje ve Trijntje’yi izliyoruz. Zandvoort sahiline Zelandalı iki kızın tramvay yolculuğu ve sahilden spontane anlarının bulunduğu film, yer yer belgesel hissi uyandırıyor.

  Programda 1897-1902 yılları arasında dünya çapında çekilmiş, halen 68 mm formatındaki yaklaşık 200 filmden oluşan Mutoscope ve Biyograf Koleksiyonu‘nun yanı sıra 2011 yılında Unesco tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Desmet Koleksiyonu yer alıyor. 1906-1917 yılları arasında çekilmiş 900'ün üzerinde film ile sinema salonu sahibi ve film dağıtımcısı Jean Desmet'nin şirket arşivinin tamamı arşivde yerini alıyor.
  1990’ların başında müzenin sanat yönetmeni olarak atanan ve görev süresi boyunca “buluntu filmlerle” çok sayıda filme imza atan yönetmen Peter Delpeut'un film arşivindeki kutup keşiflerinin kayda alındığı yüzlerce çekimi inceleyerek ortaya çıkardığı Yasak Arayış, programın incilerinden. Programa ve biletlere buradan ulaşabilirsin.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Pera Film

film

EYE Film Müzesi

Elif Rongen-Kaynakçı

Pera Müzesi

Hollanda

Film

Annie Bos

Kuzeyli Carmen

Georges Bizet

Prosper Mérimée

Christine van Meeteren

Theo Frenkel Jr

Pierre Perin

Alex Benno

Kârlı Bir Takas

Zandvoort

Mutoscope ve

Unesco

Jean Desmet

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📅 Sinematografik Hazlar, Salon'da hafta sonu konserleri

Yayın & Yazar

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

;