aposto-logo
TR
TREN

TikTok CEO'su ABD Kongresi'nde: Neler oldu?

TikTok CEO'su Shou Zi Chew'un ABD Kongresi'ndeki 6 saatlik ifadesinde neler oldu, neler konuşuldu?
TikTok CEO'su ABD Kongresi'nde: Neler oldu?

30 Mart - Acronis - Quando
Acronis ile birlikte

Eksiksiz siber koruma: Acronis Gerçek siber korumayla sistem kesinti sürelerini ve veri kaybını önleyebilirsiniz Yedekleme, anti-malware/antivirüs ve uç nokta koruma yönetimini tek bir çözümde birleştiren Acronis Cyber Protect Cloud , verimliliği artırarak işletme maliyetlerini düşürürken servis sağlayıcılara da çeşitli kolaylıklar sunuyor. Nedir? Veri koruma ve siber güvenliği bir araya getiren Acronis , yapay zekâyla güçlendirilmiş yeni nesil antivirüs, yedekleme, felaket kurtarma ve uç nokta koruma yönetimi çözümleriyle veriler, uygulamalar ve sistemler için üstün siber koruma vadediyor. Neler var? Güvenilir ve bağımsız kuruluşların yaptığı testlerde lider konumda bulunan Acronis’in davranışsal algılama motoru kötü amaçlı yazılımları, fidye yazılımlarını ve sıfır gün saldırılarını durduruyor. Sıfıra yakın RPO ve RTO ile 20'den fazla platformda iş yüklerini korumak için tam ve dosya düzeyinde yedekleme ve kurtarma sağlıyor. İleri teknoloji makine zekâsı ve blok zincir tabanlı veri doğrulama teknolojileriyle güçlendirilen gelişmiş anti-malware koruması; bulut, hibrit ve lokal olmak üzere her türlü ortamı düşük ve öngörülebilir bir maliyetle koruyor. Acronis ’in sunduğu ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Sosyal medya devi TikTok; ABD ile Çin arasında pek çok farklı cephede devam eden ve giderek kızışan savaşın tam ortasında kalıyor. İlk olarak 2020 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yasaklamaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı TikTok, bugün ABD’de yasaklanmaya daha önce hiç olmadığı kadar yaklaşmış bulunuyor.

Neden?

ABD hükümeti, Çin merkezli ByteDance bünyesindeki TikTok’un, ABD’li kullanıcıların verilerilerini toplayarak Çin hükümetine iletecek bir “güvenlik tehdidi” olduğunu savunuyor. Güncel olarak ABD’de 150 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan TikTok’un Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından kullanıcı verilerini paylaşmaya zorlandığını öne süre ABD’li milletvekilleri, aynı zamanda platformdaki zararlı içerik ve dezenformasyonun özellikle de genç kullanıcılar üzerinde neden olabileceği olumsuz etkiler nedeniyle de TikTok üzerinde baskı kuruyor.

  • Geniş açı: Bundan birkaç ay öncesinde Forbes, TikTok’un ABD’li birkaç gazeteciyi gözetlediğini ortaya çıkarmış; bu, ByteDance çalışanlarının uygulamayı şirket hakkında eleştirel haber yapan gazetecilerin IP adresleri üzerinden konumlarını takip etmek için kullandıklarını söyleyen TikTok tarafından da doğrulanmıştı.  

Öte yandan, ABD, hükümet çalışanlarının cihazlarında TikTok bulundurmasını yasaklayarak bu yönde bir akım başlatmış; Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, Norveç, Fransa, Tayvan da bu akıma dahil olmuştu. Ayrıca, TikTok, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi çalışanlarının cihazlarında olmak üzere AB’nin üst düzey üç organında da yasaklanmıştı. 

Ancak, ABD, uygulamayı ülke çapında yasaklayarak bu yasağı bir üst seviyeye taşımaya kararlı gibi gözüküyor.

Kongre önünde 6 saat: Neler oldu? 

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, geçtiğimiz hafta ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından düzenlenen oturumda yaklaşık 6 saat boyunda milletvekilleri önünde ifade verdi. İfade süresince milletvekillerini TikTok ile Çin hükümeti arasındaki ilişkiye yönelik endişelerin yersiz olduğuna inandırmaya çalışan ve TikTok’un ifade özgürlüğünü gözeten bir platform olduğunu savunan Chew, Kongre önünde oldukça zorlayıcı anlar yaşadı. Chew’un açıklama yapmak için uzun cümleler kurmasını istemeyen; sorularına yalnızca “evet” ya da “hayır” gibi net cevaplar talep eden milletvekilleri, aldıkları yanıtlardansa pek tatmin olmadı.

Evelyn Hockstein/Reuters

Komitenin pek çok üyesi, TikTok ve ByteDance yöneticilerinin Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile bağlarına odaklandı. Bu bağlamda, Chew’un bu kişilerle ne sıklıkta temas kurduğu ve TikTok’un, şirketlerin kullanıcı verilerini hükümete erişilebilir kılmasını gerektiren Çin yasalarına karşı yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı sorgulandı. 

Demokrat Tony Cárdenas’ın TikTok’un bir Çin şirketi olup olmadığı sorusuna Chew, TikTok’un doğası gereği küresel bir şirket olduğu; Çin anakarasında bulunmadığı ve Singapur ile Los Angeles merkezli olduğu cevabını verdi. Cumhuriyetçi Neal Dunn’ın TikTok’un ABD vatandaşları üzerinde casusluk yapıp yapmadığı sorusuna ise Chew, TikTok’un geçmişte ABD’li kullanıcıların konum verileri topladığını ve bazı verilerin hâlâ ByteDance mühendisleri tarafından erişilebilecek sunucularda saklandığını kabul etmekle birlikte, bunu tanımlamanın doğru yolunun “casusluk” olmadığı şeklinde yanıt verdi. “Şunu açıkça ifade etmeme izin verin: ByteDance, Çin’in ya da başka bir ülkenin ajanı değildir,” diyen Chew, TikTok'un gizlilik uygulamalarını savunarak bunların diğer sosyal medya platformlarınınkiyle uyumlu olduğunu ifade etti. 

Savunmasını daha da genişleten Chew, uygulamanın çoğu durumda benzerlerinden daha az veri topladığını belirterek "Platformumuzu seven 150 milyondan fazla Amerikalı var ve onları koruma sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz" dedi. Chew, TikTok’un kullanıcı verilerini kullanımına yönelik sorulara “Kusura bakmayın ama Amerikan şirketlerinin verilerle ilgili sicili pek parlak değil… Facebook ve Cambridge Analytica’ya bakın” diyerek ABD merkezli şirketler üzerinden de örnek verdi. 2018 yılında Birleşik Krallık merkezli bir danışmanlık şirketi olan Cambridge Analytica’nın yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin topladığı ve bu verilerin seçin döneminde seçmenlerin fikrini etkilemek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

ÇKP’nin talebi üzerine TikTok’tan içerik kaldırılıp kaldırılmadığına ilişkin soruya “Çin hükümetinin talebi üzerine içerik geliştirmiyor ya da kaldırmıyoruz” cevabını veren Chew, ABD’li kullanıcı verilerinin ABD merkezli veri tabanı yönetim sistemi Oracle’ın gözetiminde depolanmasını öngören “Project Texas”a da dikkat çekti. 

  • Bilgi notu: Oracle'ın TikTok'un kaynak kodunu incelemesine ve üçüncü taraf bir gözlemci olarak hareket etmesine olanak tanıyacak olan Project Texas’ın bu yılın sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor; ancak bazı milletvekilleri, incelenmesi gereken yüz milyonlarca satır kaynak kodu olduğu gerekçesiyle bunun böylesine kısa bir sürede gerçekleşmesinin mümkün olduğuna inanmıyor. Bununla ilgili olarak bir yazılım mühendisi olan Kongre üyesi Cumhuriyetçi Jay Obernolte, TikTok’un Project Texas ile önerdiği şeyin gerekli güvenceleri sağlayacak teknik kapasiteye sahip olup olmadıklarından endişe duyduklarını belirtiyor.

Peki ya genç kullanıcıların güvenliği?

İfade süresince öne çıkan bir diğer başlık ise TikTok’un genç kullanıcılar için güvenli olup olmadığıydı ki platformun özellikle de gençler arasında popüler olduğunu düşündüğümüzde bu konunun büyük önem arz ettiği söylenebilir.

  • Bilgi notu: Pew Research Center'a göre ABD’de 13 ila 17 yaş arasındaki bireylerin %67’si TikTok’u kullanırken bunların %16’sı uygulamayı “neredeyse sürekli” kullanıyor.

BBC

TikTok’un yaş doğrulamasını nasıl yaptığı sorusuna “Kullanıcıların platformumuza kayıt olurken yazdıkları yaşla eşleşip eşleşmediğini herkese açık bir şekilde paylaşmayı seçtikleri videoları tarayarak belirliyoruz,” cevabını veren Chew, TikTok’un önlemlerinin çocukların korunması için yeterli olup olmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"16 yaşından küçük bireylere ait hesapların yükledikleri içeriklerin viral olmasını otomatik olarak engelliyoruz. Platformun direct message özelliği de bu kullanıcılara kapalı. Yine aynı yaş grubu için 60 dakikadan fazla izleme süresini engelleyen ayarlarımız mevcut. Önlemlerimiz var ve artırmak üzere uzmanlarla çalışmaya devam ediyoruz." 

Cumhuriyetçi Kat Cammack’in TikTok’un zararlı içerikleri kaldırmak için neler yaptığı yönündeki sorusuna ise Chew’un cevabı “Algoritmamızın bize sunduğu desteğe ek olarak zararlı içerikleri takip etmesi için 40 bin moderatöre istihdam sağlıyoruz. Burada oturup moderasyon konusunda mükemmel olduğumuzu söyleyemem; ancak gerçekten çok sıkı çalışıyoruz” şeklinde oldu.

Uyuşturucu ile ilgili içeriklerin TikTok’ta giderek yayıldığını, platformun tehlikeli maddeleri çevrimiçi olarak kolayca satın almaları için gençlere kolaylık sağladığını ve kendine zarar verme, yeme bozukluğu ve intihara özendiren içerikleri kaldırmakta yetersiz kaldığını gösteren raporlara atıfta bulunarak yöneltilen endişeler içinse Chew, konuyu oldukça ciddiye aldıklarını ifade etti. Bunun sektör çapında bir sorun olduğunu kaydeden Chew, bu tarz içeriklerin TikTok politikasını ihlal ettiğini ve tespit edilmeleri hâlinde kaldırdıklarını belirterek bu yönde ellerinden geldikçe yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Çin’in hangi kuralları ABD hükümetinde endişeye neden oluyor?

Chew’un ifadesinde de gördüğümüz üzere ABD hükümetinin TikTok’a yönelik bir numaralı kaygısı, sosyal medya platformunun Çin tarafından bir casusluk aracı olarak kullanılması. Peki, Çin’in hangi kuralları ABD hükümetinin bu yönde düşünmesine neden oluyor?

Buna göre, Çin’in 2017 Ulusal İstihbarat Yasası'na göre “herhangi bir kuruluş” devlet istihbarat çalışmalarına yardımcı olmak veya işbirliği yapmak zorundayken 2014 tarihli Casuslukla Mücadele Yasası'na göre de ilgili kuruluşların “bir soruşturma için kanıt toplamayı reddedemeyeceği” belirtiliyor. TikTok’un ana şirketi ByteBance’in de Çin merkezli bir şirket olduğunu düşündüğümüzde bu, Çinli yetkililerin TikTok’tan veri talep etmesi hâlinde şirketin muhtemelen bu kurallara uymak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Öte yandan, yasa ve yönetmelikler, ÇKP’in geniş kapsamlı kontrolünün sadece bir kısmını oluşturuyor. ÇKP'nin yetkileri üzerinde hiçbir yasal sınırlama olmamasıyla birlikte yetkililer, Çin’de faaliyet gösteren hem Çin merkezli hem de yabancı şirketlerin kurallara uymasını sağlamak için lisansları iptal etme, düzenleyici veya vergi soruşturmaları yürütme ya da tehdit amacıyla başka cezalara başvurma gibi daha pek çok yetkiyi de elinde bulunduruyor. Ayrıca, Çin hükümetinin, yönetim kurullarında da yer alarak şirketler üzerinde doğrudan kontrol sağlamaya çalıştığı da biliniyor.

TikTok’un bu endişe için sunduğu çözüm ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz “Project Texas” olarak öne çıkıyor. Bu projeye göre, ABD’li kullanıcı verilerinin Oracle tarafından işletilen sunucularda saklanmasının, verilerin Çin hükümetinin eline geçmesi korkusuna bir son vereceği değerlendiriliyor. Bununla birlikte, Chew, tüm yeni ABD kullanıcı verilerinin ABD’de depolandığını ve şirketin bu yıl içinde Oracle dışı sunuculardan eski ABD verilerini silmeyi bitireceğini kaydediyor.

Şimdi ne olacak?

İfadenin ardından TikTok’un ABD’deki geleceği daha da belirsiz bir hâle geldi. Chew, bütün çabalarına rağmen Komite üyelerini TikTok’un ÇKP tarafından istismar edilen bir araç olmadığına ikna edemedi. Bununla birlikte, Komite dışındaki milletvekilleri de pek ikna olmuş gibi durmuyor. ABD’li senatörler Mark Warner ve John Thune, tüm Çin merkezli şirketlerin “Çin istihbarat servislerinin isteklerini yerine getirmekle yükümlü olduklarını” belirterek Chew’un ifadesinde söylediği hiçbir şeyin bu endişeleri gidermediğini aktarıyor.

Bu hafta başında ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, TikTok’a yönelik ulusal güvenlik endişelerinin giderilmesi amacıyla bir yasa tasarısı hazırlanacağını bildirdi. Bununla birlikte, Başkan Joe Biden’a TikTok’un yasaklanması için yasal yetki verecek iki partili bir yasa çıkarılması için çalışmaların yürütüldüğü de biliniyor.

Bütün bunlarla birlikte, TikTok’un ulusal çapta yasaklanması fikrini desteklemeyen bir kısım da bulunuyor. Bu çapta bir yasağın ifade özgürlüğüne bir darbe olduğunu savunanlar olduğu gibi, ABD’de en hızlı büyüyen uygulamalardan biri olan TikTok’un 150 milyonu aşkın ABD’li kullanıcısının uygulamadan öylece vazgeçmesini beklemek de pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu karışıma binlerce influencer’ın geçimini sağlamasına olanak tanıdığı ve olası bir yasağın bu kişilerin kazançlarını ellerinden alacağı gerçeği de eklendiğinde TikTok’un yasaklanması daha da zor bir hâl alıyor.

Fight for the Future, Center for Democracy and Technology ve American Civil Liberties Union gibi sivil özgürlük, gizlilik ve güvenlik gruplarından oluşan bir koalisyon ise olası yasağın ifade özgürlüğüne ilişkin anayasal hakları ihlal edeceğini savunuyor. Bununla ilişkili bir mektup kaleme alan koalisyon, mektupta "TikTok'un ülke çapında yasaklanması, dijital alanda ifade özgürlüğü için ciddi sonuçlar doğuracak, Amerikalıların birinci değişiklik haklarını ihlal edecek ve dünya çapında internet kullanıcılarına yönelik sansürün arttığı bir dönemde güçlü ve endişe verici bir emsal teşkil edecektir" ifadelerine yer veriyor.

Olası bir TikTok yasağı, içerik üreticiler için ne anlama geliyor?

ABD’de olası bir TikTok yasağı, platformu sadece bir “kullanıcı” olarak kullanan ve platformdan en büyük beklentisi eğlence olan bireylerdense takipçileri için farklı konu başlıkları altında içerikler oluşturup bunun üzerine bir kariyer kuran içerik üreticileri etkileyecek. Dolayısıyla, bu sürecin özellikle de içerik üreticiler için gergin geçtiğini söylemek mümkün.

TikTok’ta 1,4 milyon takipçisine komik videolar üreten Arthur Hill, konuya ilişkin olarak BBC’ye verdiği demeçte, konu çevrimiçi gizlilik olduğunda pek bilgisi olmadığını; başlangıçta TikTok’a yöneltilen bütün suçlamaların bir “komplo teorisinden” ibaret olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Kongre'deki duruşmanın ardından bundan artık eskisi kadar emin olmadığını aktaran Hill, her hâlükârda TikTok’un ABD’de yasaklanmasının “pek çok insanının geçimini ve kariyerini mahvedeceğini” ifade ediyor. Böylesine bir yasağın diğer sosyal medya platformları için de bir dalga etkisi yaratabileceğini belirten Hill, TikTok’un yasaklanması hâlinde eninde sonunda başka bir platformun onun yerini alacağını; ancak bunun gerçekleşmesinin ne kadar süre alacağını kestiremediğini de sözlerine ekliyor.

Tabii, TikTok sayesinde viral olan yüzlerce şarkıyı da göz önünde bulundurduğumuzda müziğin TikTok’un DNA’sını oluşturan en önemli parçalardan biri olduğu söylenebilir. Geçen yaz TikTok’un çıkış yapan sanatçısı seçilen ve TikTok’ta 3 milyon takipçisi bulunan Stepz de bu konuya dikkat çekerek TikTok’un kendi müzik markasının yükselmesini mümkün kıldığını; müziğinin başka bir uygulamada bu kadar büyük bir kitleye ulaşabileceğini düşünmediğini aktarıyor. TikTok’tan önce İngiltere’de rap müziğin şiddet üzerine olduğunu; ancak TikTok sayesinde gerçekten yeteneği olan insanların seslerini duyurulabildiğini belirten Stepz, uygulamanın gençlere plak şirketlerinin ve gözlemcilerin çalışmalarını görebilecekleri bir platform sağladığını ve başka türlü gücünün yetmeyeceği bir sektöre girmesine olanak tanıdığını söylüyor. 

Ka Young Lee/NBC News

Sadece ABD’de 150 milyon; dünya genelinde ise 1 milyardan fazla kullanıcısıyla TikTok, giderek daha güçlü bir keşif motoru ve daha büyük bir “alışveriş merkezi” hâline geliyor. İçerik üreticilerle kullanıcıları bir araya getiren TikTok; aynı zamanda işletmeleri de potansiyel müşterilerle buluşturuyor. Buna göre, TikTok, 5 milyon ABD merkezli işletmenin müşterilere ulaşmak için platformu kullandığını ifade ediyor. Ve bu durum, içerik oluşturuculardan menajerlere, temsilcilerden avukatlara, reklamcılardan editörlere ve yapımcılardan asistanlara kadar yüzlerce personel tarafından desteklenen mini endüstrilerin oluşmasına da yardımcı oluyor.

Pek çok başarılı içerik üreticisi, içerik üretme sürecinde ihtiyaç duydukları ekipler aracılığıyla onlarca kişiye istihdam sağlıyor. Mesela; dünyanın en çok kazanan yaratıcısı olan ve ilk YouTuber milyarderi olma yolunda ilerleyen MrBeast'in sosyal medya, şekerleme markası Feastables, restoran zinciri MrBeast Burger, ticari ürünler ve diğer projelerinde perde arkasında çalışan en az 60 tam zamanlı çalışanı bulunuyor. TikTok'taki 8 milyonluk izleyici kitlesi sayesinde ücretli konserler ve marka ortaklıkları kuran; son olarak da bir podcast için Spotify ile özel bir anlaşma imzalayan yaratıcı Drew Afualo ise edebi ekibi, ticari şirketi ve tur menajerinden stilistine, saç ve makyaj sanatçılarına kadar 30'dan fazla çalışanı olduğunu aktarıyor.

Sektördeki uzmanlar, TikTok'un küçük işletmeler için de aynı ölçüde önem taşıdığını söylüyor. Giderek daha fazla insan uygulamayı bir arama motoru olarak kullandıkça TikTok; küçük satıcılar, isimsiz markalar ve niş ürünler için mükemmel bir keşif aracı hâline geliyor. Bu noktada, 47 milyar görüntülenme ile “TikTokMadeMeBuyIt” hashtag'i, platformun bir eğlence aracı olduğu kadar bir ticaret platformu olarak da ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Analitik firması Data.ai’ye göreyse TikTok’un bugüne kadar ABD’deki tüketici harcamalarına yaklaşık olarak 1,8 milyar dolar sağladığı belirtiliyor. Los Angeles merkezli yaratıcı pazarlama firması Open Influence'ın kurucu ortağı ve eski CEO'su Eric Dahan, bu durumu TikTok ve içerik üreticilerin gözde platformlarından Instagram arasında bir kontrast çizerek şu şekilde özetliyor: 

"TikTok bir keşif motoru olduğu için, bu küçük markalara harika ürünleri varsa keşfedilebilmeleri için güç veriyor. Instagram ise keşfetmeye değil, bağlantılara dayanıyor, bu yüzden de Instagram'a yatıracak parası olan mevcut büyük markaları destekliyor"

Bütün bunlarla birlikte, TikTok’un ekonomiyi daha da fazla içerik üreticisi ile doldurduğu gerçeği, ürün satmaya yeni başlayan küçük ölçekli girişimcilerin geçmişte ulaşamadıkları viral pazarlamayı karşılama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına da geliyor. Dahan, son on yılın büyük bir bölümünde, bu pazarlamanın büyük ölçüde mega influencerlar ve sosyal ünlüler aracılığıyla yapıldığını ifade ediyor.

Bununla birlikte, TikTok'un yasaklanmasının, ABD'li düzenleyicilerin yıllardır ele almakta zorlandığı antitröst sorunlarını daha da kötü bir hâle getireceğinden ve antitröst incelemelerinin hedefi olan Meta, Google ve Amazon'un tartışmasız en sert rakibini ortadan kaldıracağından endişe duyan bir kesim de bulunuyor. Konuya ilişkin olarak "YouTube ve Facebook üzerindeki baskı ortadan kalkıyor ve bu da inovasyonu teşvik etmek ve gücün bir kısmını markalara, küçük işletmelere ve yaratıcılara geri kaydırmak için gerçekten önemli" şeklinde aktaran Dahan, "Daha az rekabet yaratıyoruz ve daha az rekabet olduğunda, rekabet etmek zorunda olmayan dışında kimse kazanmıyor. En büyük kaybın da bu olacağını söyleyebilirim." diye de sözlerine ekliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

TikTok

Donald

ByteDance

Çin Komünist Partisi

Forbes

Kanada

Birleşik Krallık

Avustralya

Norveç

Fransa

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Komisyonu

Avrupa Birliği Konseyi

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

⚖️ TikTok CEO'su ABD Kongresi'nde

Shou Zi Chew'un ABD Kongresi'ndeki 6 saatlik ifadesinde neler oldu? ABD hükümeti, TikTok'u yasaklamakta neden bu kadar ısrarcı? Olası yasak, içerik üreticileri için ne anlama geliyor?

30 Mar 2023

Acronis ile birlikte

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;