UBS, Credit Suisse geri alım programında değişiklik yaptı

İptal edilmesi planlanan hisselerin bir kısmı devralma için kullanılacak

Together with AKlease

AKLease ’den çevreci projelere finansman: ECOLease ECOLease ile hem işinize hem geleceğe yatırım yaparsınız Kurulduğu günden itibaren banka dışı finans sektöründe öncü ve lider konumunu sürdüren AKLease , çevreci finansman modeli ECOLease ile sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önemi yenilikçi ürün ve çözümlerle ortaya koyuyor. Nedir? Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease , yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sunuyor. Neler oldu? Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlere hitap eden ECOLease, bu yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere toplamda 2 milyar TL’yi aşan finansman sağladı. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam eden AKLease , ECOLease’in toplam kredi portföyündeki payını 2025’e kadar %60’a, 2030’a kadar ise %100’e çıkarmayı hedefliyor. AKLease ’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

UBS Salı günü yaptığı açıklamada, Credit Suisse'i devralmasının ardından 6 milyar dolarlık hisse geri alım programında değişiklik yaptığını duyurdu.

🔍 Detaylar: UBS, İsviçre Devralmalar Kurulu'ndan (Swiss Takeover Board) onay aldıktan sonra hisselerin bir kısmını başlangıçta planlandığı gibi iptal etmek yerine devralma için kullanacağını söyledi.

⏱️ Bir adım geriden: UBS Mart ayında Credit Suisse'i satın alarak küresel bankacılıkta piyasaların daha fazla sarsılmasını önlemek için İsviçreli yetkililer tarafından tasarlanan bir birleşmede 5,6 milyar dolara kadar zararı üstlenmeyi kabul etmişti.

  • Kurum dünkü açıklamasında, anlaşma için yeni hisse ihraç etmemeye karar verdiğini, bunun yerine daha önce ihraç edilmiş olan hisseleri kullanacağını söyledi.

🔖  Anlamı: Anlaşma kapsamında bir UBS hissesi Credit Suisse'de 22,48 hisse ile değiştirilecek ve bu da en fazla 178 milyon UBS hissesinin kullanılmasını gerektirecek.

 🔦 Perde arkası: UBS, Mart 2022'de başlatılan ve 2024'e kadar sürecek olan geri alım kapsamında şimdiye kadar hisselerinin %8,47'sine denk gelecek şekilde 298,5 milyon adet hissenin geri alındığını söyledi.

📌 Ek bilgi: Açıklamadan bir gün önce, İsviçre hükümeti Credit Suisse'in kurtarılmasıyla bağlantılı olarak Alvarez & Marsal Switzerland'a 9,7 milyon dolar değerinde bir danışmanlık görevi verdi.

  • Bankaların birleşmesi çok hızlı bir şekilde tamamlanacağından, zararları karşılayacak garantinin derhal hazırlanması gerektiği belirtildi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Credit Suisse

İsviçre

Swiss Takeover Board

Alvarez & Marsal

Switzerland

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

🏛️ Sert yaptırımlara soğukkanlı tepkiler

Bankalar, merkez bankaları ve yatırım bankaları haber akışlarında öne çıkıyor

19 Nis 2023

AKlease ile birlikte
CBR

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;