Yatırımcılar yapay zeka ile anlaşabilir mi?

KPMG, Coatue ve Headline yapay zeka rehberliğinde anlaşma yapma opsiyonunu kullanan şirketler arasında

Together with Migros Sanal Market

Hayatınızı kolaylaştırır: Migros Sanal Market Her şeye en hızlı ve en kolay şekilde ulaşmak istemek; biz müşteriler için değişmeyecek bir tercih hâline geldi. Dolayısıyla market alışverişimizi de bu önceliklere göre yapmak istiyoruz. Müşteri odaklı, güvenilir ve yenilikçi yapısıyla Migros Sanal Market , önceliklerimize cevap vererek market alışverişini hızlandıran ve kolaylaştıran bir deneyim sunuyor. Nasıl? Migros mağazalarında satılan tüm ürünlerin 7/24 ve 81 ilden sipariş edilebilmesini mümkün kılan Migros Sanal Market ; 40.000’den fazla ürüne tek tuşla ulaşmayı sağlıyor. Mağazalarda geçerli olan tüm indirim ve kampanyaları kapsadığı gibi Sanal Market’e özel fırsatlarla da alışveriş deneyimine keyif katıyor. Planlı alışveriş yapma imkânı sunarak siparişlerin ister belirli bir saatte ister 45 dakika içerisinde ulaşmasını sağlıyor. Üstelik siparişlerinizi de kişiselleştirebiliyor ve ürünlerle ilgili dilediğiniz notu bırakabiliyorsunuz. Memnun kalınmayan ürünlerde para iadesini mümkün kıldığı gibi müşterisinin istediği ürün sipariş sırasında bitmişse; seçili ürünün bir benzerini önererek müşterisinin problemine anlık çözüm getiriyor. Market alışverişinizi kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamak için siz de Migros Sanal Market ’i tercih edebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Girişim sermayesi fonları, özel sermaye grupları ve muhasebe firmaları, teknolojinin kendilerine rakipleri karşısında avantaj sağlama imkanı üzerine, satın alma hedeflerini ve yatırım amaçlı girişimleri seçmek için yapay zekayı kullanıyor. 

Son altı ayda ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle tetiklenen yapay zeka geliştirme hızı, yatırımcıları hızla büyüyen şirketleri ve satın alma hedeflerini belirleyecek araçları kullanmaya teşvik etti.

  • Big Four şirketi KPMG, yatırımcı koruma fonu Coatue ve risk sermayesi şirketi Headline, müşterilere tavsiyelerde bulunmak ve anlaşmalara rehberlik etmek için yapay zeka araçlarını kullanan şirketler arasında.

Bununla birlikte: Yapay zekanın yatırımda artan kullanımı, sektördeki insan ilişkilerinin ve muhakemenin geleneksel rolleri hakkında soruları gündeme getirdi. Yapay zeka ve veri analitiğinin 2025 yılına kadar risk sermayesi ve erken aşama yatırımlarının dörtte üçünden fazlasını bilgilendireceğini tahmin ediyor.

Bazı yatırımcılar, anlaşma yapanların bir şirketin büyüme potansiyelini finansal analize dayalı olarak değerlendirmek gibi görevler için üretken yapay zeka kullanımından fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

Yorumlar: KPMG ABD'den Pär Edin, "Çok fazla verimlilik elde eden bir modeli eğitebilir veya kullanabilirseniz, işin o özel alanında ikinci hamleyi yapanlar için daha zor olan bir avantaj elde edersiniz" ifadesini kullandı.

Mesela: Coatue'nin yazılımı Coatue Brain, ana noktaları net ve özlü brifinglere dönüştürmek ve özetlemek için satış tarafı araştırmalarını, kazanç dökümlerini ve sunum sunumlarını elemek için teknolojiyi kullanarak üretken yapay zekayı veri platformlarına entegre ediyor.

  • PitchBook'un risk sermayesi çıkışlarını öngören yapay zeka sistemi, bir şirketin halka açılma veya satın alınma olasılığını değerlendiriyor. Şirket, iki aylık aracın %75 doğruluk payına sahip olduğunu iddia etti.
  • Risk sermayesi şirketleri Headline ve Moonfire Ventures, en yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketleri belirlemek amacıyla, yatırım hedeflerini değerlendirmek ve karşılaştırmak için üretken yapay zekayı kullanıyor.

Headline'ın kurucu ortaklarından Mathias Schilling, "Bunun bir risk sermayesinin geleneksel rolünü tehdit ettiğini düşünmüyoruz. Bütün konsept bir yardımcı pilot görevi görüyor; bir şirketle ilişki kurduğumuzda bizi daha akıllı hale getiriyor" yorumunu yapıyor.

  • Moonfire, her hafta yaklaşık 50 bin şirketi incelemek –örneğin bir kurucunun deneyimini ve getiri potansiyelini değerlendirmek– için yapay zeka kullandığını belirtti. Şirket, LiveFlow'u keşfetmek ve desteklemek için mevcut algoritmasından yararlandı ve tohum yatırımında 3,5 milyon dolarlık bir artışa öncülük etti.

Öte yandan: Risk sermayesi şirketi Amadeus Capital Partners CEO'su Anne Glover, gelişmiş yapay zekanın yine de önyargılı olma eğiliminde olduğunu belirterek, araçların sınırlı ve geçmiş tarihli verileri kullandığını ekledi.

"Bir yapay zekanın yaptıklarına bakarak insan yerine karar verebileceğini söylemek imkansız. Bizim gibi son teknolojiye yatırım yapanlar için, aradığımız şey hakkında yazılmış çok fazla şey yok."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Yapay zeka

ChatGPT

Four

Coatue

Yapay zeka

Moonfire Ventures

Mathias Schilling

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

🚢 ‘Ne’-ihracat?

Türkiye'de KOBİ'lerin %25,3'ü e-ticaret faaliyetlerinde bulunurken, e-ihracat yapanların oranı yalnızca %4,1 seviyesinde

02 Haz 2023

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;