Yönetim kurulunda kadın oranı hala düşük

SPK'nın önerdiği seviyeye ulaşabilmiş şirketler toplamın %29'unu oluşturuyor

Together with Apollo

Dijital enerji platformu: Apollo Enerjide dijital çağ başladı Nedir? Türkiye'nin ilk bulut tabanlı fatura kontrol, optimizasyon ve tahminleme platformu Apollo , altyapı ve donanım maliyeti olmadan kolay entegrasyonla, geçmiş tüketim verilerini kullanarak hesaplanan işletme karakteristiğine en uygun elektrik tarifesi avantajı sunuyor. Farklı sektörlerdeki müşterileri için yapay zekâ ve makine öğrenmesi ile tüketim trendlerini anlık ve geleceğe dönük analizlerle tesislerin 360 derece tek platformdan enerji izlemesini sağlıyor. Neden Apollo? Tesisler için en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik tüketimini ve buna karşılık gelen faturanızın gerçek zamanlı doğrulamasını sağlayarak kwh’de değişiklik olmasa dahi maliyetlerinizi düşürmeye yarıyor. Gelişmiş ve kişiselleştirilebilen alarmlar tüm olağan dışı tüketimleri anlık olarak tespit ediyor, operasyonel ve kişi bazlı hataların önüne geçmeyi sağlıyor. Gelişmiş grafik ve kullanıcı dostu arayüzüyle multidisipliner enerji çalışma alanı yaratarak dijital dönüşüm evresindeki şirket çalışanlarının üretkenliğini artırmayı ve enerji takibini daha pratik hâle getirmeyi vadediyor. Apollo IoT tahminleme ve operasyonel verimlilik sağlayarak gereksiz tüketimlerin önüne geçiyor, enerjinizi en verimli şekilde kullanarak tüketimlerinizi ve karbon emisyonunu azaltmayı mümkün kılıyor. Apollo ’yu keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2012 yılından bu yana hazırlanan Yönetim Kurulunda Kadın Türkiye Raporu'nun 2022 yılı sonuçları açıklandı.

🔍 Detaylar: Borsa İstanbul'a kayıtlı 475 şirketin ele alındığı raporda, yönetim kurullarında 2021 yılında %16,7 olan kadın oranı, 2022 yılında %17,5'e çıktı. 

🚦 Önemli detay: SPK'nın önerdiği minimum kadın üye oranı olan %25'i yakalayan 137 şirket, tüm şirketlerin yalnızca %28,8'ini oluşturdu. 

  • En az 3 kadın üyesi olan 60 şirketin tüm şirketler arasındaki oranı %12 olarak gerçekleşti. 
  • 415 şirket ise henüz karar mekanizmalarında etkin toplumsal cinsiyet çeşitliliğini sağlayabilmiş değil.

➕ Bununla birlikte: Tüm BIST şirketleri içinde 158 şirket, BIST 100 içinde ise 21 şirket hala tamamı erkeklerden oluşan kurullar tarafından yönetiliyor.

  • Tüm BIST şirketlerinin sadece 41'inde yönetim kurulu başkanı ve sadece 25 şirketin yönetim kurullarında yer alan CEO kadın.

🗣️ Ne dediler? Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Ata Can Bertay şunları kaydetti:

"2022 Yönetim Kurulunda Kadın Türkiye Raporu'nun sonuçları, yönetim kurullarında kadın oranının artış gösterdiğini göstermekle birlikte, hala önemli bir ilerleme alanı olduğunu ortaya koymaktadır. Şirketlerin karar alma süreçlerinde toplumsal cinsiyet çeşitliliğinin sağlanması ve kadınların yönetim kurullarındaki temsilinin artırılması, sürdürülebilir büyüme ve kurumsal performans açısından kritik öneme sahiptir.

SPK'nın önerdiği minimum kadın üye oranı olan yüzde 25'i yakalayan şirket sayısının artırılması ve yönetim kurulu komitelerinde cinsiyet dağılımının dengelenmesi, Türkiye'nin kurumsal yönetim alanında daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır."

Doğrudan yabancı yatırım 254,2 milyar dolar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1975 ile 2001 yılları arasında Türkiye'ye toplam doğrudan yabancı yatırım girişinin 14 milyar dolar olduğunu, 2002-2023 Şubat döneminde ise bu rakamın 254,2 milyar dolara çıktığını ifade etti.

➕ Dahası: Aynı zamanda, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı firma sayısının da 2023 Ocak itibarıyla, 2002'deki 5 bin 600 seviyesinden 79 bin 564'e çıktığı belirtildi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

toplumsal cinsiyet

Sabancı Üniversitesi

Türkiye

Borsa İstanbul

BIST 100

Nureddin Nebati

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

☀️ Sürdürülebilir enerji yatırımları, -6+1

GES yatırımlarının katma değeri, Tesla'dan bu yıl altı indirim sonrası fiyat artırma kararı

24 Nis 2023

Apollo ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;