Burak İhsan Çetinçeker

Strateji Portföy Yönetimi A.Ş. genel müdürü ve fon yöneticisi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Çetinçeker, kariyerine 2009 yılında Strateji Menkul Değerler A.Ş.'de başladı. 2015 yılından beri Strateji Portföy Yönetimi A.Ş. genel müdürü ve fon yöneticisi olarak çalışıyor.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırımın psikolojisi: Şans ile risk arasında

Yatırım işi, üzerine çokça konuşulan, özlü sözler söylenen ve karmaşıklaştırıldıkça cazibesi artan bir hadise olsa da günün sonunda para kazanmak gailesinden başka bir şey değil. Yani özünde, tam kalbinde para var. Dolayısıyla yatırımın psikolojisine dair bir şeyler söylemek esasında paranın psikolojisini konuşmak demek.

yatirimin-psikolojisi-sans-ve-risk-arasinda
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırımın etiği: Zarafet olmadan kazanmak yeter mi?

Her savaşın bir hukuku, her oyunun bir zarafeti olmalı. Etik, alanda olmanın birincil ve pazarlığa kapalı unsuru kabul edilmeli. Asimetrik bilginin ekosistemi zehirleyen toksik bir atık olduğu bilincine ulaşılmalı ve "herkes yapıyor" tuzağına düşmekten kaçınılmalı.

yatirimin-etigi-zarafet-olmadan-kazanmak-yeter-mi
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırımın fenomenolojisi yahut fenomenlerin piyasaya etkisi

Bu yazının konusu, dolaysız olarak verilmiş yatırım fenomeninden ziyade, onun dolaylı sonucu olan sosyal medya fenomenleri, daha doğrusu, onların kitlelere ve kitlelerin oluşturduğu piyasalara etkileri olacak.

yatirimin-fenomenolojisi-yahut-fenomenlerin-piyasaya-etkisi
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırımın zoolojisi: Filin hafızası, ceylanın bacakları

İnsan, bilhassa yatırım söz konusu olduğunda hızla aslına, evcilleşmemiş zamanlarına dönmeye teşne bir varlık. Sermaye piyasalarını türlü hayvanatın oluşturduğu bir orman olarak betimlemek, bize bu piyasada orman kanunlarını uygulamak için büyük bir kabiliyet alanı yaratıyor.

yatirimin-zoolojisi-filin-hafizasi-ceylanin-bacaklari