Taksim ile ilgili hikayeler

• Taksim Meydanı’nın simgeleşmiş yapılarından Taksim Maksemi , İBB Miras’ın çalışmaları sonucunda Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nden Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştürülerek 8 Haziran’da kapılarını halka açtı.

15 Haz 2024

Emirgan Sütiş, yeni şubesini İstanbul’un tarihî semtlerinden Fişekhane’de açmaya hazırlanıyor. Geçmişi: İlk şubesini 1950’li yılların başında Nişantaşı’nda, ikinci şubesini ise 1982 yılında Taksim’de açan Emirgan Sütiş, bugün Türkiye genelinde birçok ilde toplam 22 şubeye sahip.

12 Haz 2024

• İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarına katılan ve Saraçhane'den Taksim'e yürümek isteyen 8'i tutuklu 12 kişi hakkında ayrı ayrı 15'er yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Ayrıntılar: Hazırlanan iddianamede, 12 kişi hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet", "Görevi yaptırmamak için direnme", "Nitelikli mala zarar verme" ve "Kemik kırığı oluşacak nitelikte kasten yaralama" suçlarından ayrı ayrı toplamda 3 yıl 8 aydan, 15 yıl ...Devamını Oku

05 Haz 2024

1 Mayıs İddianamesi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun bu yeni kararı bütün hatırlatmalara rağmen idare tarafından dikkate alınmamış, somut bir tehdit bulunduğu ortaya konulmadan Taksim Meydanında kutlama yapılması yasaklanmıştır. Kararda sözü edildiği gibi bu yıl da kolluk güçleri Taksim Meydanına yürümek isteyen kişi ve gruplara müdahale etmiştir. Bu nedenle çıkan olaylar nedeniyle 42 kişi tutuklanmıştır.

Ali Rıza Çoban

·

03 Haz 2024

1-mayis-iddianamesi
• İstanbul’da 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen çok sayıda kişinin evine yeniden baskın düzenlendi, 27 kişi gözaltına alındı.

23 May 2024

• İstanbul’da 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen çok sayıda kişinin evine dün yeniden baskın düzenlendi, 27 kişi gözaltına alındı.

22 May 2024

• İstanbul’da 1 Mayıs’ta Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyen çok sayıda kişinin evine bugün yeniden baskın düzenlendi, 27 kişi gözaltına alındı.

21 May 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçen haftanın öne çıkan gelişmeleri

04 May 2024

10-maddede-bu-hafta-48
• DİSK ile CHP'nin de bulunduğu çok sayıda sendika, parti ve sivil toplum örgütü üyelerinin oluşturduğu kortej, Taksim'e yürümek üzere Saraçhane'de buluştu. Polis, Bozdoğan Kemeri önüne kurulan geniş barikatla, Taksim Meydanı'na yürüyüşü engelledi ve kemerden geçmeye çalışan gruplara plastik mermi ve gazla müdahale etti. Bir adım sonrası: İçişleri Bakanlığı ise İstanbul'un farklı ilçelerinde toplam 217 kişinin, ülke genelinde ise 226 kişinin gözaltına alındığını ...Devamını Oku

03 May 2024

• İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına ilişkin basın toplantısında 1 Mayıs'ın İstanbul Taksim'de kutlanmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Yerlikaya, İstanbul genelinde 40 ayrı yerde toplantı ve yürüyüş güzergahı ilan edildiğini söyledi. Bir adım geriden: 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen sendikaların başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, geçen yıl Ekim'de aldığı kararla Taksim Meydanı'nda yapılacak 1 Mayıs kutlama...Devamını Oku

30 Nis 2024