aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

ler ile ilgili hikayeler

HİKAYE

Kadın Hattatlarımız — Mehmed Said

“Sevimli Ay” dergisinin dokuzuncu sayısında yer alan kadın hattatlar ile ilgili bölümün Türkçeye transkripsiyonu

01 Ara 2022

• İsviçre'de kış ve yaz aylarının az yağışla ve sıcak hava dalgalarının etkisiyle geçmesi nedeniyle ülkedeki buzulların %6'sının eridiği bildirildi. Öte yandan: Almanya'da Bavyera Bilimler Akademisi, ülkede sadece dört buzul kaldığını duyurdu. Alpler'deki Güney Schneeferner'ın buzul statüsünden çıkarıldığı bildirildi.

29 Eyl 2022

• Diyarbakır Barosu ve Rawest Araştırma Merkezi'nin ortak yürüttüğü Diyarbakır’ın İnsan Hakları Algısı Araştırması, kentte insanların %75’inin 1990'larda insan haklarına önem verilmediğini düşündüğünü, %73'ünün insan haklarında durumun 1990'lı yıllarla aynı olduğunu söylediğini gösterdi. Katılımcıların %57'si 1990'lardaki faili meçhul cinayetlerle ilgili yargı süreçlerinin adil yürütülmediğini ifade ederken bugün adalet sistemine güvenenlerin oranı %6'da kaldı. H...Devamını Oku

21 Ara 2021

• Almanya merkezli otomobil üreticisi Daimler ’in işçi temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, 15 binden fazla çalışanın işten çıkarılabileceği belirtildi. Arka plan: Şirket pandemiden önce de elektrikli araçlara yapacağı yatırım için üç yılda 10 bin çalışanının işine son vermeyi planladığını duyurmuştu. Pandeminin yarattığı küresel talep krizi ise bu süreci hızlandırdı.

10 Mar 2021

• Ay başında ilk yeşil tahvil ihracını yapan Daimler'in ardından bir başka Almanya merkezli üretici Volkswagen da elektrikli araçlara geçiş sürecinin yüksek maliyetlerini karşılamak için yeşil tahvil ihracına başladı . Analistlere göre şirketin tahvil ihracına olan ilgi, yatırımcıların 2015'teki Dieselgate skandalını geride bıraktığını gösteriyor. Detaylar: 8 ve 12 yıl vadeli iki eurobond için yatırımcılardan 9,5 milyar avro talep toplayan VW, ihracı şimdilik 2 ...Devamını Oku

10 Mar 2021

• Apple ve Google , geçtiğimiz hafta ABD Kongre binasında yaşanan olaylarla ilgili şiddete teşvik eden yorumlar bulunduğu gerekçesiyle sosyal medya uygulaması Parler'ı uygulama mağazalarından kaldırdı. Amazon ise Parler'in hizmet sağlamak için kullandığı Amazon Web Services altyapısını şirkete kapatacağını duyurdu . Karşı görüş: Parler CEO'su John Matze, Amazon'un hamlesinin “ifade özgürlüğünü internetten tamamen kaldırmaya yönelik" olduğunu söyledi.

10 Mar 2021