aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

minyatür ile ilgili hikayeler

Üsküdar Minyatür Yarışması eser teslim tarihi açıklandı Üsküdar'in tarihî, kültürel ve sanatsal mirasını minyatür sanatı aracılığıyla anlatmayı amaçlayan yarışma, minyatür sanatını seven ve icra eden amatör ve profesyonel sanatçıları teşvik etmeye, minyatür sanatını korumaya, geliştirmeye ve gelecek kuşaklara aktarmaya odaklanıyor. Yarışmanın eser teslim tarihiyse 15-26 Ocak.

24 Eki 2023

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Babürlüler Sarayında Astroloji

Astrolojinin ilk dönem Babürlü hükümdarlarıyla ilgili anlatılarda önemli bir rol oynadığını görüyoruz. ilk devir Babürlü tarih yazıcılığının anlatı dünyasında astrolojinin ne tür işlevler gördüğünü irdelemek ve astrolojinin tarih yazıcılığı içerisindeki yerini onun mezkur dönemdeki “hakiki” önemine dair elimizdeki maddi kanıtlarla karşılaştırmak bu noktada son derece yerinde olacaktır.

30 Ara 2022

Kaynak: Artful Living 7. Bir nakkaşın kâbuslarını izliyoruz: Logarithmic Growth Nedir? Kişisel sergi . Klasik tezhip, minyatür, geleneksel çini sanatı ve heykelleriyle günümüze ayna tuttuğu işlerini bu dönemde yaşayan bir nakkaşın gördüğü kâbuslar olarak nitelendiren Murat Palta; bu sergide popüler kültürün, tarihî olayların, mitolojinin ve güncel gelişmelerin iç içe girdiği bu kâbusları izleyiciye sunuyor. Nerede? X-ist Ne zaman? 5 Ocak - 18 Şubat Ne...Devamını Oku

29 Ara 2022

Bruegel’in Resim Sanatı’na Kazandırdıkları

Bruegel’in çağdaş panoramik eserinde manzara artık “gerçek” bir dünyayı değil kendi içinde kapalı bir evreni yansıtmaktadır.

24 Ara 2022

HİKAYE

Kadın Hattatlarımız — Mehmed Said

“Sevimli Ay” dergisinin dokuzuncu sayısında yer alan kadın hattatlar ile ilgili bölümün Türkçeye transkripsiyonu

01 Ara 2022

HİKAYE

Çocukların zanaat ile buluştuğu proje: Craft School

Birleşik Krallık El Sanatları Konseyi, Londralı tasarımcı Yinka Ilori ile birlikte çocukların zanaat yoluyla güçlenmeyi keşfetmelerine yardımcı olmak için geliştirilen Craft School: Yinka's Challenge yarışmasının kazananlarını açıkladı.

02 Eyl 2022

Bir güreş minyatürü Bu hafta Fırça’da karikatüre değil bir minyatüre yer veriyoruz. Bu minyatür, halk şairi ve meşhur minyatür ustası Levnî’nin Vehbi isimli surnamesinde çizdiği bir güreş minyatürüdür. 1720 tarihli bu surname III. Ahmet’in oğullarının sünnet düğünündeki şenlikleri anlatır.

04 Oca 2022

• Kültür ve Turizm Bakanlığı , Türkiye'deki tarihî ve kültürel mirası yansıtan minyatür sanatının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne alındığını açıkladı .

10 Mar 2021