aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Üyelik

Hüzün üçgeni

Rus bir kapitalist ve Amerikalı bir komünist, 250 milyon dolarlık lüks bir yatta.

Film: Triangle of Sadness

Yönetmen: Ruben Östlund

Süre: 147 dakika

Yapım yılı: 2022

Jenerik: 2017’de The Square filmiyle ilk Altın Palmiye’sini kazanan Ruben Östlund, geçtiğimiz aylarda 75. Cannes Film Festivali’nde bu prestijli ödüle bir kez daha uzandı. Böylece Coppola, Dardenne’ler, Haneke ve Kusturica gibi yönetmenlerin dâhil olduğu, sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen iki Altın Palmiye ödüllü yönetmenler arasına ekledi adını. İsveç sinemasının yükselen yeteneklerinden Östlund, kariyerinin başından beri aile ve toplum gibi düzeneklerin içindeki duygusal uçurumları ve ikiyüzlülükleri sivri bir dil ve güçlü bir mizahla filmlerine taşıyor. Üç bölümden oluşan taşlama ve kara komedi Triangle of Sadness, modellik yapan bir çiftin de dâhil olduğu süper lüks bir yolcu gemisinin talihsiz bir gecenin ardından batmasını ve şanslı bir grubun ıssız bir adada mahsur kalmasını konu alıyor. 

Neden izleyelim? Başkası adına utanma duygusunu tattıran filmleri bir şeyler hissettirebildiği için severim. Öte yandan kendi yaşamımızdaki ya da kabul edip sorgulamadan bir parçası olduğumuz düzendeki çarpıklıkların farkına varmamızı sağlayarak kendimizden utanmamıza neden olan filmlerin ayrı bir yeri var. Östlund’un önceki filmlerinden Force Majeure bunu aile, evlilik ve erilliği, The Square de sanat piyasası ve kültür-sanat dünyasını kurcalayarak yapıyordu. Triangle of Sadness’ta ise her şey para, güç ve sınıf farklılıklarıyla ilgili. Harris Dickinson’ın canlandırdığı Carl ve (filmin prömiyerinin birkaç ay sonrasında 32 yaşında yaşamını yitiren) Charlbi Dean’in canlandırdığı Yaya’nın ilişkilerindeki güzellikler ve sorunlar da Carl’ın kırılgan erkekliği ve yersiz kıskançlıkları da temelinde parayla ilgili. Seyahate çıktıkları gemideki diğer yolcuların ilişkileri, güç gösterileri, egolarını tatmin biçimleri hatta varlıkları dâhi parayla ilgili. İhtiyacı olduğu için hizmet alan değil, hizmetin parasını verdiği için ihtiyaç yaratan bir güruhun karşısında daima güler yüzle ve “evet” diyerek hazırda bulunmak zorunda olan mürettebatın anlayışı da paradan bağımsız değil. 

Triangle of Sadness para ve güç üzerine kurulmuş bir dünya düzenini fırtınalı bir gecede alabora ediyor ve şartları, rolleri değiştiriyor. Para ve gücün hiçbir şey ifade etmediği bir düzende, tek para birimi hayatta kalma becerileri oluyor. Filmin bu üçüncü bölümü, sahip olduğun yeteneklerin farklı bir toplumsal düzende hayatta kalmanı ne kadar mümkün kılabileceğini düşündürüyor ve sadece başkaları adına değil, kendinden de utanmanı sağlıyor. Östlund’un asıl becerisi de bu korkunç gerçeklerin farkına vardırırken, daima güldürmeyi başarmasında yatıyor.

Nerede izleyebilirsin? Altın Palmiye ödüllü Triangle of Sadness, Türkiye’nin dört bir yanındaki sinema salonlarında gösterime giriyor.

Benzer işler:

  • Swept Away / Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'agosto (1974, Lina Wertmüller)
  • Sick of Myself (2022, Kristoffer Borgli)
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Film

Triangle of Sadness

Ruben Östlund

The Square

Cannes Film Festivali

İsveç

Force Majeure

Harris Dickinson

Charlbi Dean

Yaya

angle of Sadness

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📽️ Başkentin film festivali, Arctic Monkeys'in sisli orkestrası

Yayın & Yazar

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;