Elektrikli aracınızı kim tamir edecek?

Teknisyen eksikliği elektrikli araç sektörünü tehdit ediyor.

8 Eylül - Voltify - Pareto
Voltify ile birlikte

Dilediğiniz elektrikli araç Voltify ’da Bugün Dünya Elektrikli Araç Günü . Bu yıl dünyada satılan her beş otomobilden birinin elektrikli olması bekleniyor. Anında güç sağlaması, çevik bir sürüş deneyimi, düşük işletme maliyeti ve sıfır emisyon özelliğiyle elektrikli araçlara talebin hızla artması pek de şaşırtıcı görünmüyor. Elektrikli araçların üstün özelliklerini deneyimlemek isterseniz kolay bir yolu var: Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli araç kiralama şirketi Voltify ile elektrikli araca geçişiniz artık zahmetsiz ve hızlı. Avantajları neler? Voltify aboneliğiyle kısa ve uzun dönem kiralamanın avantajları bir arada: Sürpriz masraflarla karşılaşmadan, bir yıldan fazla süren taahhütler olmaksızın uzun dönem kiralamanın bakım, onarım, lastik gibi tüm avantajlı çözümleri hizmete dahil. İstediğiniz araç, hemen şimdi: Uzun listelerde sıra beklemeden; marka, model, renk, kilometre durumuna göre dilediğiniz aracı seçip sözleşme işlemleriniz tamamlandıktan sonra 48 saat içerisinde teslim alırsınız. Menzil endişesi mi, yok artık: Tüm kontrol ve bakımları sağlanan araçların güvenilir bataryalarıyla menzil endişesini geride bırakırsınız. Voltify’a özel avantajlı fiyatlarla sayısı her gün artan şarj ünitelerinden faydalanabilirsiniz. Ev veya iş yerinize şarj ünitesi kurulumu için danışmanlık alabilir, Voltify partnerlerinin avantajlı tekliflerinden yararlanabilirsiniz Siz de araçları şimdi inceleyerek Voltify ile elektrikli araçların üstün sürüş ve konforuna zahmetsizce geçebilirsiniz. #Otomobilleİdealİlişki

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Dünya genelinde elektrikli araçları tamir etme yetkinliği olan bağımsız tamir atölyesi ve teknisyenlerin eksikliği, araçların onarım ve garanti maliyetlerini artırma tehdidi oluşturuyor. 

Detaylar: Teknisyen eğitim kuruluşları, garanti sağlayıcıları ve tamirciler; bağımsız tamir atölyelerinin elektrikli araçları sağlıklı tutmak için hayati olduğunu söylüyor; çünkü bunlar bayi satıcılarının hizmetlerine kıyasla çok daha ucuz. 

Ancak: Birçok atölye sahibi ve teknisten, yüksek voltajlı araçları onarmak için gereken eğitim ve ekipman maliyetlerine çekinceli yaklaşıyor. Özellikle yolda çok az elektrikli aracın gezdiği bir dönemde, 400 ve 800 voltluk sistemlerin deneyimsiz veya eğitimsiz teknisyenleri tehlikeye atma riskli söz konusu. Uzmanlar, mekaniklerin elektrikli segmenti yok saymasıyla tüketicilerin daha yüksek faturalar ve uzun tamir süreleriyle karşı karşıya kalmasından endişe ediyor.

Örneğin: Milano'da bağımsız bir tamir atölyesinin sahibi olan 60 yaşındaki Roberto Petrilli, İtalya'da elektrikli araç satışları hâlâ düşükken ve şarj ağı çok küçükken gereken ekipman için 30 bin avro harcamak istemediğini paylaşıyor, "Emekli olmama yedi yıl var ve buna değer olduğunu düşünmüyorum".

İstihdam: Otomobil tamir endüstrisi, pandemiden bu yana hâlihazırda bir işçi sıkıntısı çekiyordu. ABD'de elektrikli araç satışları Avrupa'nın gerisinde kalsa da, İş İstatistikleri Bürosu, 2031'e kadar yıllık bazda yaklaşık 80 bin elektrik işçisinin gerekeceğini tahmin ediyor; bu, söz konusu araçları tamir edecek veya şarj cihazları kuracak teknisyenleri de içeriyor.

Karşılaştırma: İkinci el araç garanti sağlayıcısı Warrantywise tarafından paylaşılan veriler maliyetlerin çoktan yükseldiğini gösteriyor: bir Tesla Model 3 için bir yıllık garanti, karşılaştırılabilir fiyatlı fosil yakıtlı modellere göre üç kat fazla.

Neler yapılabilir? Otomobil üreticileri, teknisyenleri yetiştirmek için çaba gösteriyor. Piyasa lideri Tesla, potansiyel teknisyenleri eğitmek için ABD'deki halk eğitim merkezlerinde kurslar başlattı ve bağımsız tamir atölyeleri için eğitim sağlıyor. The Siemens Foundation da, ABD teknisyenlerini araç şarj cihazları kurma ve bakım yapma eğitimi için 30 milyon dolarlık bir program açıkladı.

Maliyet: The Motor Traders' Association of New South Wales (MTA NSW) temel elektrikli araç eğitiminin, yaklaşık 50 bin lisanslı otomotiv teknisyeni için 100 milyon 64,7 milyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli araç

Roberto Petrilli

Avrupa

Warrantywise

Tesla Model 3

Tesla

The Siemens Foundation

Motor Traders

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🌡️ Teknisyen açığı, sıcaklık limiti

Teknisyen eksikliği elektrikli araç sektörünü, küresel ısınmayla artan sıcak hava dalgaları işçi haklarını nasıl tehdit ediyor?

08 Eyl 2023

Voltify ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;