aposto-logo
TR
TREN

"Enflasyona göre bir KOBİ tanımı yapılmalı"

Sektör temsilcileri limitin 1 milyar TL seviyesine çıkarılmasını talep ediyor

14 Nisan - Inveo Ventures - Pareto
Inveo Ventures ile birlikte

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures , girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. Neden Inveo Ventures? Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor. Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Enflasyona bağlı olarak cirolarda yaşanan artış, son yıllarda bazı işletmeleri KOBİ tanımının dışında bıraktı. 

Ek bilgi: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) verilerine göre, son bir yıl içinde 2 ila 3 bin arasında işletme cirolarının şişmesi nedeniyle KOBİ sınıfı dışına çıktı. 

Beklentiler: Nasıl Bir Ekonomi'den İmam Güneş'in haberine göre yetkililer, limitlerinin yeniden güncellenmesi gerektiğini vurguluyor. Sektör temsilcileri, KOBİ sınıfının destek ve teşviklerden daha hızlı yararlanabilmesi için 250 milyon TL’lik sınırın 1 milyar TL’ye çıkarılması gerektiğini belirtiyor.

Neden önemli? Türkiye’deki tüm işletmelerin %99,8’i KOBİ’lerden oluşuyor ve bu işletmeler toplam istihdamın %76,7’sini sağlıyor.

Bir adım geriden: En son 2022 Mart ayında, devlet destekleri ve finansmana erişimde kayıplar yaşanmaması için KOBİ tanımı 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye revize edilmişti. 

  • Bu düzenleme ile 2 bin 44 işletme yeniden KOBİ sınıfına dahil edilmişti.

Kaynak: KOSGEB

Bir adım daha geriden: KOBİ olmak için belirlenen ciro rakamı 2012 yılında 25 milyon TL'den 40 milyon TL'ye, 2018 Haziran'da 125 milyon TL'ye ve 2022 Mart'ta 250 milyon TL'ye çıkartıldı.

  • Haziran 2018'den Mart 2022'ye kadarki süreçte yurt içi üretici fiyatlarındaki artış %225,38 seviyesinde olduğu halde, KOBİ'lik tanımındaki ciro limiti yalnızca %100 seviyesinde artırılmış oldu.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

meleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı

Türkiye

KOBİ

İmam Güneş

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

📄 Şişen cirolar, Nisan rekorları

Sektör temsilcileri KOBİ'ler için ciro limitinin 1 milyar TL'ye yükseltilmesini talep ediyor; Nisan ayında pay piyasası yatırımcı sayısı ve otomotiv sayılarında rekor seviye takip edildi

05 May 2023

Inveo Ventures ile birlikte
Fotoğraf: Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;