Hip hop’un son kehaneti

Rapin referans noktası yeni albümü Mr. Morale & The Big Steppers'la bir kez daha kalbini, ruhunu ve zihnini açığa çıkardı.

Together with Tosyalı Holding

Tosyalı Holding ’den sanatta ileri dönüşüm projesi Tosyalı Holding , Contemporary Istanbul’la sanatta ileri dönüşümü desteklemek üzere geçtiğimiz yıl başlattığı uzun soluklu iş birliğini büyütmeye devam ediyor. Nedir? İş birliği çerçevesinde gerçekleşecek Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı) kapsamında dünyadan ve Türkiye’den alanında öncü sanatçılar Contemporary Istanbul’da ağırlanacak. Kimler var? Proje kapsamında ağırlanacak sanatçılar arasında Songül Girgin, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Neriman Ülker ve Chiara de Rocchi gibi isimler bulunuyor. Dahası: Sanatçılar, Tosyalı Holding ’in Osmaniye’deki tesisini ziyaret ederek kullanacakları kullanılmış ve hurdaya ayrılmış ürünleri seçtikten sonra İstanbul’da üretimleri için özel olarak hazırlanan alanda katma değerli yeni eserler üretecek. Sanatçıların kullanılmış ve hurdaya ayrılacak demir-çelik ürünlerinden üreteceği heyecan verici eserler, gelecek eylül ayında gerçekleşecek olan 17. Contemporary Istanbul’da sanat tutkunlarıyla buluşacak. Hayatın her alanında sürdürülebilirliği ilke edinen ve sürdürülebilir yaklaşımı sanat başta olmak üzere farklı alanlara taşımayı amaçlayan Tosyalı Holding’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Albüm: Kendrick Lamar, Mr. Morale & The Big Steppers

Süre: 73 dakika

Plak Şirketi: Aftermath/Interscope Records

Kartonet: 1,885 gün — Kendrick Lamar’ın en son bir albüm yayımlayalı aradan geçen gün sayısı. Her ne kadar kendisi bu sürenin bir hız treninde ilerlemek gibi olduğunu söylese de beşinci albümü Mr. Morale & The Big Steppers’in ilk şarkısında geride kalan zamanı işaretlemeden günlüğünü açmadı. Son albümü DAMN’le Pulitzer Ödülü kazanan ilk ve tek rap'çi unvanını elde eden Kendrick Lamar’ın kaybettikleri de oldu. Uzunca zaman zihinsel sağlığıyla mücadele eden, bolca terapi seansı biriktiren ve bunun yanında iki yılı aşkın yazar tıkanıklığıyla yüzleşen Kendrick Lamar, görülen o ki engellerini yeni albümüyle aşmayı başardı. Şüphesi olan için 18 şarkılık ve 73 dakikalık bir kanıt mevcut. 

Albümün derinliklerine inmeden şunu belirtmem gerek: Müziğini farklı perspektiflerle sunan, ilham perilerini aynı masaya oturtan ve hikâye anlatıcılığında bilinen köyleri çoktan terk eden birinin eserine sınırlı alanda yaklaşmak, onun üzerine konuşmak ve yazmak kolay değil. İlk dinlendiğinde zihin akışı gibi gelen ama sayfaları çevirdikçe tesadüfün yerini kusursuz bir plana ve derin bir anlatıma bıraktığı bir albüm için, hiç değil. Dikenli taç takan Kendrick Lamar, Mr. Morale & The Big Steppers’ta babalık, aile ve dostluğu odağına alarak hip hop’un son kehanetini gerçekleştirdi. Üstelik bunu yaparken Florence Welch, Beth Gibbons, Summer Walker, Kodak Black, Ghostface Killah ve Sampha gibi sanatçıları da yanına aldı. 

Düzensizliğe olan bağlılığı ve pürüzsüz ritimlere olan takıntısıyla Kendrick Lamar’dan tutarlı bir müzikal anlatım beklemek mümkün değil. Her ne kadar albümün ses dünyasındaki seyrinde dümeni ömürlük partneri Sounwave’e bıraksa da şarkılardaki prodüktör listesi oldukça uzun. Üst üste dizilebilen müzikal kariyerden kaçınan birinin farklı yollara sapması kaçınılmaz. Şimdiden diskografisini başyapıtlarla dolduran Kendrick Lamar kendi formülünü yaratanlardan. 

Mr. Morale & The Big Steppers da kişisel acılarını kolektif travmaların içine sürüklediği bir tedavi yöntemi. Şimdiye kadarki en derin, en karmaşık ve en aydınlatıcı eseri. 

Kendrick Lamar, Mr. Morale & The Big Steppers

Kendrick Lamar, Mr. Morale & The Big Steppers


Neden dinleyelim?: Kağıt kadar ince bir duvarın arkasında komşunun kükreyen sesiyle yaptığı bir tartışmaya tanık olalım. Orada olmayı tercih etmesek de maruz kaldığımız anlar vardır. Kendrick Lamar’ın söz yazarlığı ve hikâye anlatıcılığı kusursuz detaylar yaratsa da korkutucu derecede de gerçek. Mr. Morale & The Big Steppers, dört kişinin yaşadığı bir ev. Acımasız aşağılamalarla genişleyen, kısa sessizliklerle içselleşen bir yaşam. Albümde her şarkının bir diğerine seslendiği, her birinin diğerinden yaşanmışlık kazandığı bir diyalog var. Dinleyici tüm bu düzenin içinde ırksal, kuşaksal ve kişisel travmaların üstesinden gelmeye çalışan bir sanatçının evindeki görünmez tanık âdeta.

Peki albümün müzikal olarak vadettikleri neler? Arşivinde To Pimp a Butterfly gibi bir albüm bulunduran, caz ve soul müziğin modern kırılımlarında öncü olmuş birinden kuşkusuz beklenti çok fazla. Mr. Morale & The Big Steppers, mesajı önceliklendiren bir albüm. Bu da sözlerin tesirini ve iletkenliğini arttıran müziğe alan açıyor. Ortaya türler yerine onları temsil eden elementlerin özgürce motifler oluşturduğu geniş bir seçki çıkıyor. Bu da her bir şarkıyı daha da merak uyandırıcı hâle getiriyor. O, türlerden sıyrılan ve yaratıcılığına sığınan bir rap'çi — bunun için de neslinin en nadide örneği.

Kendrick Lamar’ın amacı omuzlarımızda taşıyamayacağımız bir yük bırakmak değil. Bu onun için bile çok fazla. Derdi fazla kusurlu ve ikiyüzlü bir dünyada kendini mümkün olduğunca soymak ve savunmasız hâle getirmek. Bunda ailesini bir fotoğraf karesi sığdırıp albüm kapağına taşıyacak kadar istekli. Kapanış şarkısı Mirror’da “I choose me, I'm sorry” sözleriyle ilettiği gibi o çoktan kendini seçti. Onu vizyoner bir sanatçı, sevgi dolu bir oğul, baba ve insan olmaya iten tek gerçek de bu. Bize kalan da bundan daha fazla değil. 

Benzer işler: Earl SweatshirtSICK! & Vince Staples, Ramona Park Broke My Heart.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

hip hop

Kendrick Lamar

Florence Welch

Beth Gibbons

Summer Walker

Kodak Black

Ghostface Killah

Sampha

Kendrick Lamar

Sounwave

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🎡 Avrupa'daki müzik festivalleri, Kendrick Lamar'ın terapisi

Sarnoski'den gastronomik bir gerilim: Domuz; 2022 yazına imza atacak Avrupa'daki müzik festivalleri; Kendrick Lamar'dan Mr. Morale & The Big Steppers.

20 May 2022

Tosyalı Holding ile birlikte

YAZARLAR

Taner Turna

Head of Communications @ Aposto

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;